אחרי הנסיגה: התוהו ובוהו בסוריה יגבר

אמש הדהים נשיא רוסיה ולדימיר את המערכת המדינית כשהודיע על הסגת כוחות רוסיה משטחי סוריה • הרמטכ"ל לא היה לנו מידע מקדים על כך • סגן השר איוב קרא: התוהו ובוהו יגבר אבל יימנע אסון גדול יותר

מראות ההרס בסוריה
מראות ההרס בסוריה

"אני מברך על הנסיגה של פוטין מסוריה שמשמעותה הודאה של רוסיה שאת אסד קשה להמליך מחדש. המהלך הפתאומי הזה יחסוך כנראה הרבה קורבנות ואמצעים לפוטין וגם יציל את יחסיו עם העולם המוסלמי הסוני וימנע מתחים מיותרים עם ישראל." את הדברים אמר היום סגן השר לשיתוף פעולה אזורי ח"כ איוב קרא בפגישה שנערכה במלון קראון פלאזה בירושלים.

סגן השר קרא הוסיף כי "התוהו ובוהו לצערי יגבר כרגע בתוך סוריה אבל מאידך המהלך ימנע לדעתי את כניסת הקואליציה הסעודית למלחמה ובכך ימנע אסון גדול יותר"

כזכור אמש הדהים נשיא רוסיה ולדימיר את המערכת המדינית בעולם בפרט ובמזרח התיכון בפרט לאחר שהודיע על הסגת כוחות רוסיה מהמדינה השסועה וזאת, מאחר שלדבריו הכוחות הרוסים השוהים במדינה השיגו את רוב מטרותיהם. דימיטרי פסקוב, דובר מטעם הקרמלין, מסר כי פוטין שוחח על כך עם הנשיא בשאר אסד והודיע לו על ההחלטה. עוד נמסר כי אסד הביע תקווה ששיחות השלום בז'נבה, שחודשו היום, "יניבו תוצאות". מלשכת הנשיאות בדמשק נמסר כי מוסקבה תמשיך לסייע לסוריה ב"מלחמתה בטרור".

במסיבת עיתונאים בקרמלין עם שר ההגנה סרגיי שויגו ועם שר החוץ סרגיי לברוב, הורה פוטין על האצת תפקידה של מוסקבה בתהליך שיחות השלום לסיום המשבר בסוריה. ואולם, פוטין אותת על כך שמוסקבה תשמור על נוכחותה הצבאית במדינה. הוא לא נתן לוח זמנים להשלמת הנסיגה ואמר כי הכוחות הרוסיים יישארו בנמל טרטוס ובבסיס חיל האוויר חמימים במחוז לטקיה.

ובתוך כך הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס היום במהלך דיון של ועדת החוץ והביטחון בכנסת להכרזתו של פוטין. לדברי הרמטכ"ל, בישראל הופתעו מההחלטה. "בניגוד להחלטה הרוסית מלפני כמה חודשים להיכנס למעורבות פעילה בלחימה בסוריה, אז היו לנו סימנים מעידים שנקלטו על ידי אמ"ן וידענו להיערך בהתאם. להודעה הרוסית מאמש על צמצום המעורבות לא היה לנו מידע מקדים, כמו שלא היה גם לאחרים. בשלב זה נדרשת צניעות וזהירות בניסיון להבין לאן מתפתחת הזירה הסורית עם יציאת הכוחות הרוסיים מהאזור".

"ככלל", הוסיף אייזנקוט, "המעורבות הרוסית חיזקה את אסד והוא יכול להגיע לשיחות בז'נבה מעמדת כוח. להערכתנו הנסיגה הרוסית צפויה להתבצע באופן מדורג, והרוסים כנראה ימשיכו להחזיק בסוריה בשני בסיסים גם אחרי שסדר הכוחות שפרוס בשטח יצטמצם, אך לא באופן מוחלט".

תגובה אחת
  1. קרע נקרע מהישגיי רוסיה בינתיים כל מנהיגי מדינות המזרח התיכון עולות לרגל אל פוטין. כולל את מלך מרוקו

השארת תגובה