אחרי החלטת פוטין: רוסיה מחזירה כוחות הביתה

אחרי החלטת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הסגת כוחותיו מסוריה – הבוקר מפרסם ערוץ 'רוסיה 24' תמונות ראשונות מהאזור, בהן נראים חיילי רוסים מעמיסים ציוד צבאי למטוסים בדרך חזרה למולדתם

צילום מסך: ערוץ רוסיה 24
צילום מסך: ערוץ רוסיה 24

אחרי החלטת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הסגת כוחותיו מסוריה – הבוקר מגיעות תמונות ראשונות מהאזור, בהן נראים חיילי רוסים מעמיסים ציוד צבאי בדרך חזרה למולדתם.

בתמונות שפורסמו בערוץ "רוסיה 24" מבסיס חיל האוויר הרוסי בחמימים שבלטקייה ניתן לראות חיילים רוסיים מעמיסים ציוד למטוסים לקראת שובם למוסקבה. המהלך מגיע יותר מ-12 שעות לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הדהים את העולם כשהודיע על נסיגת רוסיה מסוריה.

שיחת היום בכלי התקשורת ברחבי העולם גם הבוקר היא סביב הודעתו של פוטין. באתר "פוליטיקו" העלו את ההשערה שפוטין שוב הצליח להערים על נשיא ארה"ב ברק אובמה, חצי שנה לאחר שנשיא רוסיה הודיע על כניסת הכוחות לסוריה כשהמטרה שעמדה לנגד עיניו היא הצלת משטרו של בשאר אסד.

"התקיפות הרוסיות רק מוכיחות את העמדה המוחלשת שבה נמצא כעת אסד", אמר אובמה בתגובה לשאלה בחודש שעבר אם הנשיא הרוסי אכן הצליח להערים עליו. אך התחושה הכללית היא שהדוב הרוסי הצליח שוב להתל במנהיג העולם החופשי.

ב"פוליטיקו" ניתחו את ההחלטה של פוטין. "הפעולות שלו לא בהכרח מותאמות לרטוריקה שלפיה הוא פועל, אך עדיין כדאי לחכות ולראות אם הוא באמת יסיג את כל הכוחות", נכתב. לדברי גורם ממשל במוסקבה, "הודעת פוטין לא אומרת שהנוכחות האווירית הרוסית תיעלם ב-100 אחוז".

כוחות רוסיים

אנדרו דיוויס, מומחה לענייני רוסיה, חשב שמדובר במהלך מבריק: "פוטין הצליח שוב להעמיד את הקהילה הבינלאומית על הרגליים. הוא שוב הצליח להוכיח איך הוא יכול לשלוף הפתעה מהשרוול ולהוציא את כולם מאיזון".

גם במגזין "פוריין פוליסי" שיערו שרוסיה לא בהכרח תיסוג באופן מלא מסוריה, אך טענו שנסיגה כזאת עלולה להראות את הדלת החוצה לנשיא סוריה בשאר אסד. "מוסקבה מחפשת דרך להוציא את עצמה מהקונפליקט המסובך בסוריה וייתכן שזה יפתח דלת לדמות אחרת שתוביל את סוריה לעידן חדש שאסד לא יהיה חלק ממנה", נכתב במגזין.

השארת תגובה