זעם במערכת הפוליטית: מתקיים מו"מ ללא ידיעת הקבינט

הפרסומים אודות מו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית בדבר העברת השליטה הבטחונית בשטחי A הצליחו להכעיס רבים במערכת הפוליטית • חבר הקבינט השר אלקין אני דורש משר הביטחון לעדכן באופן מיידי את הקבינט במו"מ שהתקיים מאחורי גבנו

השר זאב אלקין
השר זאב אלקין

ישראל והרשות הפלסטינית מקיימות בחודש האחרון משא ומתן חשאי על החזרה הדרגתית של השליטה הביטחונית בערי הגדה המערבית לידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. כך נחשף היום בעיתון 'הארץ'. על פי הדיווח פקידים ישראלים בכירים שמעורים במגעים סיפרו כי ישראל הציעה שצה"ל יפסיק את הפעילויות המבצעיות התכופות בשטחי A, מלבד מקרים של פצצות מתקתקות.

במהלך השיחות הציעה ישראל שרמאללה ויריחו יהיו שתי הערים הראשונות שמהן ייצא צה״ל, ובמידה שהמהלך יצליח, הוא יורחב לערים נוספות בגדה. לפי בכירים ישראלים, השיחות נתקעו בשל תנאים שהציבו ההנהגות המדיניות בשני הצדדים, אולם הם הבהירו כי עדיין לא נסתם הגולל על המהלך.

הידיעה על הכוונה להעביר את השליטה הביטחונית לרשות הצליחה להכעיס את חבר הקבינט המדיני בטחוני השר זאב אלקין. אלקין הודיע כי הוא "מתנגד מכל וכל לרעיון צמצום הפעילות הביטחונית של צה״ל בשטחי A והעברת האחריות למנגנוני הביטחון הפלסטינים דווקא בזמן שהטרור הפלסטיני מרים את ראשו ומשתולל" אלקין הוסיף ותקף "הגיע הזמן שהצמרת הבטחונית שלנו תבין סוף סוף שהאחריות לבטחונם של אזרחי מדינת ישראל היא על צה״ל וכוחות הביטחון שלנו וכוחות הביטחון הפלסטיניים לא יעשו במקומנו את העבודה. הרשות הפלסטינית, המעודדת הסתה ברמה יום יומית, היא מקור הבעיה ובוודאי לא הפתרון" אלקין אף הזהיר מפני השלכוטת של מהלך שכזה: "אסור לחזור לימי טרום "חומת מגן" כשסיפרו לנו שהפלסטינים יאבקו בעצמם בטרור. כבר שילמנו מחיר כבד על הטעות הזאת בימי האינתיפאדה השניה. אני דורש משר הביטחון לעדכן באופן מיידי את הקבינט במשא ומתן שהתקיים מאחורי גבינו ולעצור כל התקדמות בכיוון מסוכן זה ללא דיון מעמיק ואישור הקבינט". חתם השר אלקין את דבריו.

גכם ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת זעמו על המו"מ המתנהל "לממשלה אין מנדט לחזרה למתווה אוסלו. מי שמדמיין שיש לנו פרטנר ושאפשר לסמוך עליו כנראה לא היה כאן בעשרים השנים האחרונות. במקום תכניות נסיגה יש להכריע את הטרור ולקדם שליטה מלאה והחלת ריבונות בכל רחבי ארצנו" אמרו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ ויואב קיש העומדים בראשות השדולה בהודעה משותפת שהוציאו

השארת תגובה