נתניהו מגיב: "כדי לתקוף יש ללמוד קודם את העובדות"

לאחר הודעת הגינוי של דובר הבית הלבן נגד הבנייה במזרח ירושלים, אמר נתניהו בראיון לתקשורת האמריקאית כי הם צריכים קודם ללמוד את העובדות: "ירושלים זה לא התנחלות".

ראה"מ נתניהו בראיון לכלי תקשורת בארה"ב. צילום: אבי אוחיון לע"מ
ראה"מ נתניהו בראיון לכלי תקשורת בארה"ב. צילום: אבי אוחיון לע"מ

כזכור אמש לאחר פגישתם של נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו, הוציא דובר הבית הלבן הודעה בה הוא מגנה את תוכניתה של ישראל לבנות במזרח ירושלים.

בראיון למגיש חורחה ראמוס מרשת UNIVISION התייחס רה"מ לפרסומים על הבנייה בירושלים ואמר "אלה לא התנחלויות, אלה שכונות בירושלים. תאר לך אם בעיר מסוימת בארה"ב או במקסיקו היו מכריזים שיהודים לא יכולים לרכוש דירות. הייתה מתעוררת מהומה. הסוגיה הזאת היא מעבר לזכות הקניין, היא נוגעת לזכות של כל אחד לגור היכן שהוא בוחר כל עוד הוא רוכש את הדירה באופן חוקי ולא משתלט על נכס, מה שלא קרה כאן כי היה מדובר בעסקה חופשית. לכן אני לא מבין את המדיניות הזאת שמנוגדת לערכים האמריקאים ולהגיון הפשוט".

בראיון לאנדראה מיטשל מרשת MSNBC הוסיף רה"מ נתניהו כי הביקורת הוטחה גם כלפי שכונה מעורבת, בה חלק גדול מהבנייה שאושרה יועד לתושבים ערבים לצד תושבים יהודים.

רה"מ התייחס בראיון גם לדמיון בין חמאס ודאע"ש והציג למראיינים את תמונת ההוצאה להורג שביצע חמאס בתושבי עזה במהלך מבצע צוק איתן: "חמאס ודאע"ש אמנם אינם תאומים אך הם בהחלט אחים, ענפים של אותו עץ רעיל. שניהם חולקים אידאולוגיה של יצירת מובלעות של איסלאם מילטינטי שמתפשטות באמצעות טרור עד להשתלטות על העולם, שזאת שאיפתם. הם גם חולקים את אותן שיטות קיצוניות דומות, גם אם לא זהות. באותו זמן שדאע"ש ערפו ראשים, חמאס הוציא להורג עשרות פלסטינים בעזה, רק כדי לכפות את משטר הטרור והפחד שלהם על תושבי עזה. אז דאע"ש עורפים ראשים וחמאס יורים לקורבנותיהם בראש, אך עבור הקורבנות ומשפחותיהם הזוועה היא אותה זוועה. אז הם חולקים את השיטות והמטרה".

במהלך הראיון נשאל נתניהו האם הנשיא הציג עובדות שגויות, על זה השיב נתניהו: "לא דנו בכך. אני חייב לומר לך שזה היה דיון כללי, לא נכנסנו לסוגיה הספציפית הזו".

מי שהפיץ את הידיעה לפיה יבנה במזרח ירושלים בגבעת המטוס שכונה ערבית הוא ארגון השמאל "שלום עכשיו", דבר שכאמור גרר הודעת הגינוי מארה"ב. בעקבות כך תקף נתניהו את הארגון, ובשיחה עם כתבים ישראלים בניו יורק אמר ראש הממשלה כי העיתוי לפרסום הדבר זה חוסר אחריות לאומי: "אני במשימה לאומית, עומד להיכנס לפגישה עם נשיא ארצות הברית, ואז מפרסמים כדי לפגוע בפגישה. זה תהליך סטטוטורי שאין בו חידוש. 700 דירות שמיועדות בכלל לתושבים ערבים" אמר ראש הממשלה.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת בתגובה לדברי הבית הלבן כי 'בניה בירושלים מרעילה את האווירה':

"אומר זאת באופן נחרץ וברור, בניה בירושלים לא רק שאינה מרעילה ומזיקה –  היא הכרחית, חשובה ותימשך בכל הכח והעוצמה.

"לא אתן את ידי להקפאת בניה ליהודים בבירת ישראל. אפליה על פי דת גזע ומין אינה חוקית לא בארה"ב ולא באף מדינה נאורה אחרת.

2,600 הדירות בגבעת המטוס שאישרנו כבר לפני שנתיים יאפשרו ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם ויחזקו את בירת ישראל. לא נתנצל על כך".

השארת תגובה