כנס בין-דתי בלוד בהשתתפות הרבנים הראשיים

ח"כ הרב ישראל אייכלר בכנס הרבנים הראשיים וראשי הדתות בלוד: "אין בעיה שמוסלמי לא ישמור שבת וכיפור כמו שאין בעיה שיהודי יאכל בצום הרמדאן"

כנס לוד לשלום. עם הרבנים הראשיים
כנס לוד לשלום. עם הרבנים הראשיים

בכנס שיזמו ח"כ מיכאלי וראש עירית לוד בעיר לוד, השתתפו הרבנים הראשיים וראשי הדתות השונות, דיברו על הסכנה שבחיכוך בין יהודים למוסלמים ביום הכיפורים שנופל השנה ביום החג המוסלמי. בנוסף לראשי הדתות השתתפו החכי"ם אייכלר ואזולאי, הנגבי ומיכאלי ואברהים צרצור.

"בדיון שהתקיים לאחר דברי הרבנים הראשיים, על חשיבות השמירה על השלום בין שכנים והכבוד ההדדי בימי החגים אמר ח"כ הרב ישראל אייכלר: "לכאורה אין צורך בכלל לכנס למניעת אלימות ביום כיפור בין יהודים וערבים. אבות אבותי חיו בירושלים העתיקה בימי התורקים, בכבןד הדדי. הם היו מברכים את שכיניהם בשלום בימי חגיהם. בעולם המערבי ובאמריקה אין שום צורך בכנס כזה. באנגליה ובבלגיה גרים עם מוסלמים דתיים בשכנות ואין בעיה מיוחדת בחגים.

"לולא המאבקים הלאומניים, לא היה צריך כנס כזה. אבל לאור מה שקרה בעכו, לפני שש שנים ביום כיפור בין יהודים וערבים, מתקיים הכנס הזה, כמו שאמר בגין: "המובן מאליו צריך שייאמר".

"התחשבות הדדית בין בני אדם, היו לא רק בימי התורקים. גם בימינו זה קורה כל יום בערים מעורבות ובירושלים. יהודים הולכים בעיר העתיקה וביפו ובחיפה ובעכו ובלוד והכל בשליטה. אבל בשנים האחרונות חלה החמרה ביחסים בין בני אדם בכלל ובין יהודים וערבים בפרט.

"טועים האומרים שהדת מביאה למלחמות. מי שיודע קצת הסטוריה יודע שסטאלין והיטלר לא היו דתיים במיוחד. אנשים ניצלו כל מיני רגשות המוניות ליצור מלחמות, למען האינטרסים הפוליטיים של המנהיגים וניצלו את הדת למלחמות לאומיות. הם גייסו את הדתות למלחמה. עלינו לזכור כי כולנו בני אב אחד אנחנו, בני אברהם אבינו. כולנו מאמינים בק-ל אחד.

"רבינו יוסף חיים זוננפלד, רבה של ירושלים, פרסם כרוז בערבית בעתון ערבי, למען חיים בשלום בעיר, בשנות העשרים. אנחנו לא רוצים לפגוע בשום דבר הקדוש לכם, אנחנו רוצים רק לחיות לפי אורחות החיים שלנו ולהביא שלום ושגשוג לכל העמים היושבים בארץ הזאת והשלום והשלוה מביאים פיתוח וכלכלה לכל העמים. כולם מרויחים משלום וכולם מפסידים ממלחמה".

"אנו רוצים שיהודים ישמרו שבת, אבל אין בכלל בעיה בהלכה היהודית שאיש מוסלמי או נוצרי לא ישמרו שבת, ויחגוג את חגיו לפי דרכו. אין לנו בעיה שמוסלמי נוסע ביום כיפורים, כמו שלכם לא צריכה להיות בעיה שהיהודי אוכל בצום ראמאדן. "כי כל העמים ילכו בשם אלוהיהם ואנחנו נלך בשם ה' אלוקינו לעולם ועד"

"נזכור כי בצלם אלוקים ברא את האדם. האדם הוא נזר הבריאה. באיפוק ובריסון העצמי טמון ההבדל בינו לבין כל חיה. העיר לוד היא שער המדינה ובמשך שנים היא היתה דוגמא ומופת לחיים משותפים יהודים וערבים, דתיים וחילונים וחרדים. בשנים האחרונות זה השתנה וצריך להחזיר את השלום, שכולם יחיו בשלום. מלוד תצא הקריאה שאנחנו נחיה בכבוד הדדי ובשלום.  וה' יברך את כולם בברכת השלום.

ח"כ מירב מיכאלי, מיוזמות הכינוס אמרה היום: "הרבה אנשים וגורמים מנסים באופן קבוע לסכסך ולהפריד בינינו, כערבים ויהודים בישראל. למרבה הצער, הרבה פעמים זה מצליח להם. כל אמצעי כשר בידיהם כדי לעשות את זה, לאום, דת, סתם צבע.

"אז בשבת הקרובה יש הזדמנות נהדרת למי שרוצה להסלים את היחסים בינינו: בשבת יהיה גם יום הכיפורים וגם עיד אל-עד׳חא (חג הקורבן). באותו היום. זה משהו שקורה רק אחת ל-33 שנים. אלא שהמנהגים של שני חגים הפוכים זה מזה: יום הכיפורים הא יום של שקט, תפילה ותענית, חג הקורבן הוא חג של אוכל, שמחה ומוסיקה.

"אלא שזאת גם הזדמנות בשבילנו, אלה שרוצות ורוצים לחיות כאן ביחד, כאזרחיות ואזרחים שותפים. אלה שיודעים שממש לא חובה לריב על הדברים האלה.

"בגלל זה ברגעים אלה מתקיים בלוד אירוע שיזמתי, ראשון מסוגו בישראל, בו ישבו ביחד הרבנים הראשיים והקאדי הראשי יחד עם מנהיגים פוליטיים משני הצדדים, לדיאלוג על קדושת החגים האלה. ראש העיר, יאיר רביבו, יארח אותנו. את הרבניים הראשיים, האשכנזי והספרדי, נשיא בית הדין השרעי, הקאדי של יפו וחברי הכנסת יהודים וערבים – דוד אזולאי וישראל אייכלר החרדים, איברהים צרצור המוסלמי וגם אני וצחי הנגבי נדבר שם על על החג הכפול ועל דרכים שבו יהודים וערבים יחגגו אותו בשלום. יוזמת קרן אברהם שותפים באירוע, ובקהל יש מאות מתושבות ותושבי העיר ותלמידות ותלמידי תיכון, יהודים וערבים.

השארת תגובה