הבורסה משיקה מדד חדש – תל בונד-ריבית משתנה

המדד יורכב מאג"ח קונצרניות בריבית משתנה הכלולות במאגר תל-בונד

בניין הבורסה. צילום: גיא אסייג
בניין הבורסה. צילום: גיא אסייג

דירקטוריון הבורסה אישר השקתו של מדד חדש – תל בונד-ריבית משתנה, מדד תל-בונד העשירי שמחשבת הבורסה. המדד יושק ב-2 בנובמבר 2014. במדד צפויות להיכלל 16 אג"ח קונצרניות שאינן צמודות ונושאות ריבית משתנה, בשווי שוק של כ-13.2 מיליארד ₪, הכלולות במאגר תל-בונד (כ-250 אג"ח בשווי שוק של כ-230 מיליארד ש"ח).

הבורסה תשיק את המדד החדש לאור הביקוש הגבוה למוצרי תל-בונד, ולאחר שהתקיים הליך התייעצות עם פעילים בשוק בהם מנפיקי תעודות סל וקרנות מחקות, גופים מוסדיים ופעילי אג"ח. המדד צפוי לעניין משקיעים הצופים עליית ריבית וכן משקיעים המבקשים לגוון את תיק השקעותיהם באג"ח קונצרניות בריבית משתנה.

אג"ח בריבית משתנה זוכות כיום לייצוג מינורי במדדי תל-בונד (כ-6% ממדד תל בונד-מאגר) ולכן השקת מדד זה והנפקת מוצרים שיעקבו אחריו צפויות לתרום לסחירות באג"ח אלו.

שווי תעודות הסל והקרנות המחקות העוקבות אחר מדדי תל-בונד עומד כיום על כ-25 מיליארד ש"ח, כאשר על 3 מדדי תל-בונד האחרונים שהשיקה הבורסה כבר הונפקו כ-4 מיליארד ש"ח. לכך יש להוסיף קרנות נאמנות רגילות ומוצרים נוספים, שחלקם פועלים כמוצרים מחקים ללא מדיניות מוצהרת.

לדעת פעילים בשוק, השקת מדד אג"ח בריבית משתנה תעורר בטווח הארוך הנפקות של אג"ח מסוג זה, בדומה למדד תל-בונד שקלי שהחל את דרכו עם 19 סדרות בלבד וכיום מונה 46.

המדד צפוי לעמוד בכל תנאי הסף הנדרשים על מנת שיוכל להוות נכס בסיס למוצרי מדדים. סף הדירוג המוצע לאג"ח שיכללו במדד החדש הופך אותו למדד אפשרי להשקעה עבור המשקיעים מוסדיים.

לדברי רובי גולדנברג, סמנכ"ל בכיר, מנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים: "בהשקת המדד החדש מיישמת הבורסה, הלכה למעשה, את מדיניותה להרחיב את מגוון המדדים המוצעים על ידה וממילא את מגוון המוצרים הפיננסיים שייסחרו בבורסה ויעקבו אחרי מדדים אלו. הבורסה תמשיך להטות אוזן קשבת לצרכי השוק ולהשיק מדדים נוספים".

השארת תגובה