'עיר בטוחה' • בית שמש בסדרת קורסים להצלת חיים

ראש העיר בית שמש משה אבוטבול: "בעיר כמו בית שמש שהתברכה בילדים קורסים אלו חיוניים מאד • ח"מ העיר ישראל סילברשטיין: "המדיניות שלנו להפוך את בית שמש לעיר מובילה ברפואה הדחופה"

להגיע לכל משפחה. מחזיק תיק הבריאות ישראל סילברסטין נואם באחד הקורסים
להגיע לכל משפחה. מחזיק תיק הבריאות ישראל סילברסטין נואם באחד הקורסים

ביוזמת חבר מועצת העיר ממונה בריאות ישראל סילברסטין יו"ר סיעת דגל התורה בית שמש התקיימו בחודשים האחרונים עשרות קורסי עזרה ראשונה בסיסיים חינם, לנשים וגם לגברים, פעילות זו נועדה בכדי להתחיל בפעילות נכונה ברגעים הראשוניים והקריטיים עד להגעת כוחות ההצלה למקום.

לצערנו מידי שבוע שומעים אנו על מקרים טראגיים של ילדים ותינוקות שנחבלו, נחנקו ועוד… שבפעילות נכונה ברגעים הראשוניים ניתן להציל את חייהם.

לאחרונה היה מקרה בנס ציונה, כאשר פעוטה כבת שנה ושלושה חודשים נפטרה בגן ילדים. מחקירה ראשונית עולה כי הגננת בגן הילדים הבחינה בפעוטה שאיבדה את הכרתה והזעיקה למקום צוותי מד"א שביצעו טיפולי החייאה בפעוטה. בסופן נאלצו הצוותים לקבוע את מותה.

מתנדבים שהגיעו למקום סיפרו, "כשהגענו למקום הובילו אותנו לאחד החדרים שם הגננות החלו בביצוע פעולות החייאה בסיסיות בתדרוך טלפוני, סיפרו לנו שהפעוטה נמצאה מחוסרת הכרה במיטה. עם תדרוך נכון מראש ניתן לבצע פעילויות בסיסיות שיכולים לסייע בהצלת חיים ממש.

כמו"כ היו מספר מקרים לאחרונה בריכוזים החרדים, לפיכך לאור סיפורים מצמררים אלו ובכדי למנוע מקרים נוספים זימן ישראל סילברסטין את עובדי מחלקת הבריאות בעירית בית שמש, ראשי ומנהלי סניף 'איחוד הצלה' בעיר וחברת 'רקיט בנקיזר' מנהלת מותג 'נורופן' ו'נורופן ילדים' והחליטו להפעיל יחד מיזם חשוב ללמד כל אבא ואמא בבית שמש עזרה ראשונה בסיסית חינם.

הפרויקט נקרא בשם 'משפחה בטוחה' כשמו כן הוא, המטרה הינה להעניק כלים להורים בכדי שידעו למנוע מקרים מצערים בעתיד, כמו"כ קוראים מארגני הקורסים לכלל עובדי בתי הספר, הגנים והתתי"ם לבוא ולהשתלם בקורסים אלו. מטרת הפרויקט לתת להורים לילדים וצוותי חינוך כלים להענקת עזרה ראשונה מצילת חיים במקרה של אירוע חירום רפואי עד להגעת צוותים מקצועיים למקום. סילברסטין אמר "אנו מחוייבים לשמור על שלום התושבים ולכן שיתוף הפעולה הינו מבורך ומחלקת הבריאות תומכת בפרויקט ותסייע לקדם אותו ברחבי העיר".

כמו כן ציין סילברסטין שבשנת הכספים הקרובה יושם דגש של מחלקת הבריאות יחד עם ראש העיר על קידום הרפואה הדחופה בעיר. "יש מספר פרויקטים שבעזרת ה' נבצע השנה שיהפכו את העיר בית שמש למובילה בתחום הרפואה הדחופה. קורסי עזרה הראשונה הם נדבך חשוב במדיניות מחלקת הבריאות בקידום מערך הרפואה הדחופה בעיר ולכן הפרויקט מקבל את כל התמיכה ממני ומראש העיר" אומר סילברסטין.

סילברסטין הוסיף ושיבח את פעילות "איחוד הצלה" בעיר וברחבי הארץ וציין כי חשיבות עשיית הארגון ידועה לכל, כמו"כ הוא הודה להנהלת 'רקיט בנקיזר' על תרומתם למען הקהילה במימון פרויקט חשוב זה.

ראש העיר משה אבוטבול אודה לחבר מועצת העיר ישראל סילברסטין על יוזמות מבורכות בעניין הרפואה הדחופה בעיר ובפרט על פרויקט משפחה בטוחה והוצאה לפועל של קורסים שהם ממש מצילי חיים, כמו"כ אודה לראשי 'איחוד הצלה' שהם מקיימים בפועל את ההדרכות ולמנהלי חברת 'ריקט בנקיזר' שהם חברו למיזם זה והחליטו לממן בעלות גדולה מאד פרויקט לאומי וחשוב זה.

יו"ר "איחוד הצלה" זאב קשש אמר כי "פרויקט 'משפחה בטוחה' של 'איחוד הצלה' בשיתוף 'נורופן לילדים' הוא מיזם בעל חשיבות לאומית שמטרתו הצלת חיים. אנו מאמינים כי הרחבת הפרויקט תמנע אסונות משום שהגשת עזרה ראשונה מהירה בשעת חירום מצד המשפחה או הצוות החינוכי, לילד או מבוגר, יכולה להציל את חייהם. אנו מאמינים שהכלים שמקבלים ההורים בקורס יכינו אותם להתמודד באופן מיטבי עם אירועי חירום".

מנכ"ל ברקיט בנקיזר (RB), כפיר אברהם, הוסיף "מטרתנו היא לקדם את נושא הבטיחות והצלת חייהם של ילדים. כמומחים לטיפול בכאבים והורדת חום בילדים, החלטנו להתמקד בהענקת כלים וידע להורים בכדי שיוכלו להתמודד עם מצבי חירום שכיחים בקרב ילדים ולהציל חיים".

כאמור, קורס "משפחה בטוחה" מעניק כלים להגשת עזרה ראשונה באירוע חירום רפואי עד להגעת צוות טיפול מקצועי. באירוע חירום רפואי, הדקות הראשונות הינן קריטיות לייצוב מצבו של החולה או הפצוע וככל שיקבל טיפול בדקות הראשונות למקרה, יגברו סיכוייו של החולה או הפצוע להינצל ויגדל הסיכוי למניעת נזק בלתי הפיך. הנושאים שילמדו בקורס הם החייאה בסיסית בתינוק, ילד ומבוגר, טיפול בחנק מגוף זר בתינוק, ילד ומבוגר + תרגול מעשי וטיפול בחום ופרכוסי חום בתינוקות וילדים. הקורס בן ארבע שעות, יועבר בקבוצות של 25-20 איש במפגש אחד. ההדרכה תיעשה בהרצאות פרונטליות ותרגול מעשי. בסיום הקורס יקבל כל משתתף תעודה ושי סמלי.

השארת תגובה