איראן חופשית • ההשלכות: מדיניות, צבאיות וכלכליות

שישה חודשים לאחר חתימת המעצמות עם איראן על הסכם הגרעין – הוסרו הסנקציות • באיראן – חגיגות שמחה, צרפת וארה"ב מרוצים – לפחות כלכלית • נתניהו מצהיר על "מעקב מקרוב", ושווקי הנפט וההון בשיא השפלות • כל הפרטים

זריף מרוצה מההסכם
זריף מרוצה מההסכם

כעת זה רשמי: חצי שנה לאחר חתימת המעצמות על הסכם הגרעין עם איראן ולאחר פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית – סבא"א, לפיו עמדה איראן בהתחייבויותיה במסגרת ההסכם, חתם נשיא ארה"ב, ברק אובמה על צו נשיאותי המסיר את האמברגו לסחר עם איראן. בכך למעשה, הסתיימו למעלה מעשור של בידוד מדיני עם המשטר האיראני.

עם חתימתו של הנשיא אובמה על הצו הנשיאותי המסיר את הסנקציות, קרא נשיא איראן, חסאן רוחאני בתרועות שמחה "תודה לאל על הברכה הגדולה ועזרתו לאומה החולה של איראן. מזל טוב על הניצחון המפואר הזה!".

בישראל, הגיבו ללא תרועות שמחה. ראש הממשלה נתניהו אמר ״ישראל תמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ותתריע על כל הפרה. גם לאחר חתימת הסכם הגרעין, איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, ‏והיא ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם תוך הפרת מחויבויותיה הבינ"ל".

‏נתניהו הוסיף "על המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות ‏במתקני הגרעין כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני, ללא תגובה הולמת, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני".

השפעה בינלאומית

עם פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והצו הנשיאותי להסרת הסנקציות, נחשפים עוד ועוד דיווחים ואירועים שעד עתה לא נחשפו כלל לעיני הציבור. חלקם קשורים לאיראן באופן ישיר וחלקם בעקיפין.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות NKorea, מעצמת הגרעין צפון קוריאה, הודיעה אמש כי היא תסכים לעצור את תכניות הגרעינית שלה – אם ארצות הברית ודרום קוריאה יפסיקו את התרגילים הצבאיים המשותפים להם. אז ניתן יהיה לבחון את האפשרות לחתימה על הסכם שלום בין המדינות, כך אמר דובר משרד החוץ בפיונגיאנג.

 

על רקע הסכם הגרעין בו תמכה ארצות הברית, יצאה לפועל עסקת חילופי אסירים, במסגרתה שחררה ארצות הברית שבעה עצורים איראנים בתמורה לשחרורם של חמישה עיתונאים אמריקנים מהכלא האיראני.

המרחב הצבאי והכלכלי

איראן פירסמה כבר אמש את תכניות הרכש שלה.

במרחב הצבאי, אולי הזירה הכי מדאיגה בישראל, איראן מקווה לממש עסקאות רכש, ביותר מ- 21 מיליארד דולר.

גורם בטחוני בכיר אמר כי התעשיה הביטחונית הצרפתית תגזור קופון נכבד כשתמכור לאירנים מטוסי קרב מסוג ראפאל – מטוסי קרב חמקניים-רב משימתיים. לדבריו, גם התעשיה הביטחונית הרוסית צפויה להרוויח מהסרת הסנקציות במכירת טנקים מתקדמים מסוג T-90 לאירנים.

אחד החששות במערכת הביטחון נוגע לתקדימי העבר הנוגעים להעברת ציוד צבאי מאירן לידי בעלות ברית – בהן חיזבאללה ומשטר אסד בסוריה.

"אירן היא יצואנית מספר אחת של טרור במזרח התיכון. ברור שהיא תגדיל את התמיכה בחיזבאללה, בזרוע הצבאית של החמאס, בחותים ובהתארגנויות כמו של ג'יאהד מורנייה וסמיר קונטאר כדי לבצע פיגועים נגד ישראל ופיגועים שיערערו את המשטרים בעולם הערבי כמו בירדן, במצרים, בנסיכויות המפרץ ובסעודיה", אמר הגורם הביטחוני.

הכלכלה לאן?

המשקיעים בבורסה ובשוקי ההון, גם הם ניזוקים לא קטנים מהסרת הסנקציות. איראן, המחזיקה בתעשייה לא מבוטלת של נפט מתכננת לרענן את הקופה באופן מיידי.

שוק הנפט, לא רק שלא ציפה לכניסת איראן לשוק הנפט – כבר בסוף השבוע האחרון, עוד לפני הסרת הסנקציות, צנח ערך הזהב השחור לשפל- שיא של 12 שנה, כאשר חבית נפט נמכרת בפחות מ- 29 דולר.

המדדים המובילים בבורסה בת"א יפתחו היום את שבוע המסחר לאחר אקורד סגירה צורם מאוד בבורסות בחו"ל. הנאסד"ק צלל 2.75%, הדאקס איבד 2.5% ומדד שנחאי נפל 3.5%. נציין גם את מדד הראסל 2000 (המניות הקטנות בארה"ב) שנפל 3.5% לשפל העמוק ביותר מאז יולי 2012. מאידך, ביום חמישי, רמשו המניות הדואליות עליות חדות בוול סטריט.


אתר גרעין איראני במבט מלמעלה

שר התחבורה האיראני, עבאס אסלאני, הודיע כימשרד התחבורה האיראני מתכוון לרכוש 114 מטוסים מחברת איירבוס הצרפתית.

גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה אישר מכירת מטוסים אזרחיים לאיראן. עם זאת, אמרו בממשל כי "הסכם הגרעין מבטל רק חלק מהסנקציות האמריקנית נגד איראן, ואילו סנקציות על הפרת זכויות האדם ותמיכה בטרור תישאר. כך נותר אמברגו הסחר של ארה"ב עם איראן, שלם ברובו. בהסכם יש שני חריגים: איראן יכולה לקנות בארה"ב מטוסי נוסעים אזרחיים, ולמכור עבודות יד מסוימות – במיוחד, שטיחים – לארצות הברית".

השארת תגובה