מערך לאומי למניעת אלימות ופשיעה ברשת

הממשלה תדון ותצביע מחר על הצעתו של השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, להקמת מערך לאומי למניעת אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער ברשת • הנחית השר ארדן באה במסגרת הקמת מערך לאומי להגנה על ילדים ובני נוער ברשת

מערך לאומי למניעת אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער ברשת
מערך לאומי למניעת אלימות ופשיעה נגד ילדים ובני נוער ברשת

מדובר במודל חדשני ופורץ דרך בישראל, אשר יביא לשיפור היכולות של המדינה וייתן מענה לתופעות פשיעה ואלימות חדשות במרחב המקוון.

בשנים האחרונות התרחבו והתעצמו ברשת האינטרנט תופעות אשר יכולות להיות בעלות השלכות קשות ביותר של עבירות מכירת סמים ואלכוהול, סחיטה, הימורים, התחזות, הטרדות, שיימינג ועוד.

מסקר שנערך בשנת 2015 על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי כל ילד רביעי במדינת ישראל נפגע מפשיעה ובריונות ברשת, כ-75% מהילדים נפגעו יותר מפעם אחת, רק בשנת 2014 נרשמו בחדרי מיון 822 ילדים בני נוער, שהגיעו על רקע ניסיון התאבדות. כמו כן, עולה כי רק 2% מהנפגעים מדווחים על כך למשטרה.

כחלק מהקמת מערך מאו"ר, תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, רותם פלג, ובהשתתפות מנכ"לי משרדי החינוך, המשפטים, הרווחה והשירותים החברתיים, התקשורת, משרדים נוספים וגורמים מקצועיים הרלוונטיים לעבודת הוועדה.

ועדת ההיגוי תתווה את המדיניות הלאומית בנושא ההתמודדות עם תופעות אלימות ופשיעה במרחב המקוון, את סדרי העדיפויות לפעילויות בנושא, תאשר את תפיסת ההפעלה, תוכניות העבודה והתקציב ליישומה.

מערך זה יכלול בין היתר, הקמת יחידה ייעודית משטרתית לפשיעה כלפי קטינים ברשת האינטרנט ומוקד לאומי להגנה על הילד, שירכז פניות 24/7 על בריונות ופשעי רשת. נכי צה"ל, בעלי מוגבלויות, עולים חדשים ועוד יוכשרו כלוחמי מאו"ר, וכחלק מתפקידם יבצעו ניטור, הפקת חומרי מודיעין והכנת תיק ראיות דיגיטלי.

בנוסף, המערך יכלול חטיבת מניעה והסברה, שתקדם ותפעל להעלאת המודעות בציבור לתופעה זו. במסגרת המערך, יוקם קו לסיוע מיידי שיאפשר שיחת חינם מכל מקום בארץ ומכל טלפון.

אתר האינטרנט שיוקם, ינגיש מידע חיוני להורים ולילדים וכן יהווה ערוץ תקשורת עדכני וידידותי למשתמש. כמו כן, האתר יאפשר דיווח בזמן אמת על עבירות אלימות ברשת באמצעות ״כפתור דיווח״.

מערך מאו״ר יאחד משאבים ועוצמות של גופי מדינה נוספים, גופים אזרחיים וכן גופים מתעשיית האינטרנט שיהיו שותפים לעשייה.

מערך מאו״ר יאפשר סביבה בטוחה ברשת ויוביל לחיזוק תחושת הביטחון האישי של הציבור. בנוסף, ישפיע על צמצום תופעת ההתנהגות האנטי חברתית ועבריינות אלימה ברשת.

השארת תגובה