המאבק על רבנות טבריה: הציבור הספרדי בעיר מפוצל

חשיפה: בימים הקרובים תיסגר רשימת חברי הגוף הבוחר לרבנות העיר טבריה והמירוץ בעיצומו ● המועמדים המובילים: הרב משה בוחבוט הנהנה מתמיכת מועצת החכמים, והרב יוסף שלוש ● המחלוקת: רב העיר לשעבר מטיל ווטו על המועמדים ● כל הפרטים

הרב בוחבוט עם נשיא המועצת. מילום: עובדיה כלימי.
הרב בוחבוט עם נשיא המועצת. מילום: עובדיה כלימי.

המאבק על רבנות טבריה: בימים הקרובים צפויה להיסגר רשימת חברי הגוף הבוחר שתבחר את רבה הראשי של העיר, לאחר שרב העיר הקודם, הרב דוד פרץ הושעה מתפקידו בקדנציה הקודמת בה היה משרד הדתות בידי 'הבית היהודי'. מאז השעייתו, לא מונה רב חדש בעיר ומי שהחזיק בתפקיד באופן זמני היה הרב יגאל ממליה, רבה של המושבה 'מגדל'.

כעת, עם פתיחת המירוץ, נפתח מאבק על זהות רבה הראשי. המועמדים הם הרב משה בוחבוט, הרב יוסף שלוש, בנו של הרב דוד שלוש, רבה של העיר נתניה, וחתנו של רב העיר לשעבר הרב דוד פרץ, הרב יהודה חייק והרב אליאסף. מבין ארבעת המועמדים, השניים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר הם הרב בוחבוט והרב שלוש.

ל'כל הזמן' נודע, כי הדעות חלוקות בדבר התמיכה במועמד לרבנות העיר. מחצית מרבני העיר תומכים במועמד הרב בוחבוט והיתר תומכים ברב יוסף שלוש.

לתמיכה ברב משה בוחבוט הצטרפה אמש מועצת החכמים של ש"ס, שהוציאה מכתב תמיכה חד משמעי במועמדותו. במכתב כתב נשיא המועצת: "הנני לגלות דעתי בשער בת רבים כי הראוי לכהן פאר כמרא דאתרא בעיר הקודש טבריה הוא הרה"ג משה צבי בוחבוט שליט"א אשר ידיו רב לו בהרבצת התורה לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא, ושימש בהוראה תחת גדולי הדור והעמיד תלמידים הרבה".

מנגד, במועמדותו של הרב יוסף שלוש, תומך חמיו, הרב דוד פרץ. "הרב פרץ קיבל קשה את הדחתו מהתפקיד ומטרתו היא למנות את חתנו לתפקיד הרם", מספר שמעון כהן, עורך העיתון 'מקומי דתי' בעיר ל'כל הזמן'. לדבריו, הרב פרץ יהיה מוכן לקבל שרק חתנו הרב שלוש ישב על מקומו. כל מישהו אחר שיתמנה, הוא יתנגד". להתנגדותו, משמעות רבה, עקב העובדה כי הוא בעל השפעה בעיר.

לדברי כהן, גם בעיר הדעות חלוקות בדבר התמיכה במועמד למשרה הנחשקת. "כעת הכוחות שקולים, אבל עד לפני שבועיים בחירתו של הרב בוחבוט הייתה מובטחת".

בנוסף, הרב יוסף שלוש נהנה עד כה מתמיכה שקטה מצד הראשל"צ הגר"י יוסף. כעת, עם תמיכתה של מועצת החכמים במועמד המתחרה, הגר"י יוסף לא יביע את תמיכתו, מה גם שחוקית אין באפשרותו לתמוך פומבית במועמד.

לדברי גורם פוליטי בעיר, גם ראש העיר מסתפק במי לתמוך, "את ראש העיר לא מעניינת זהותו של רב העיר, אבל הוא צריך את צריך את דרעי שנכנס לתפקידו כשר הפנים ולכן יתמוך ברב משה בוחבוט, מצד שני הוא יצטרך להתחשב בדעתו של הרב פרץ".

גורם בש"ס אמר ל'כל הזמן' כי סיבת תמיכתה של מועצת החכמים ברב בוחבוט היא מחמת פעילותו התורנית בעיר מזה כשנתיים.

כך או כך, בחודשיים הקרובים צפויים חברי הגוף הבוחר לבחור את המועמד. ההערכה היא כי במידה והרב יוסף שלוש לא יתמודד לתפקיד, הוא צפוי להתמודד בעיר אחרת.

השארת תגובה