ירושלים: השטיבל המיתולוגי בנחלת שבעה ייסגר

בית המשפט הישראלי ממשיך לסגור בתי כנסת • הפעם: בית הכנסת 'קהל חסידים' המיתולוגי בנחלת שבעה • האפוטרופוס האחראי על הנכס בשם עשרות יורשים, מבקש לסגור את בית הכנסת שבעלי השטח סירב לקבל עבורו דמי שכירות

קהל חסידים
קהל חסידים

לאחר יותר מ- 70 שנות פעילותה של השטיבלאך המיתולוגי "קהל חסידים" שבשכונת נחלת שבעה, פעילות בית הכנסת באה לקיצה. זאת, לאחר שבית משפט השלום קבע כי בית הכנסת ייסגר תוך 60 יום. במקביל, קבע בית המשפט כי על הנהלת בית הכנסת לשלם דמי שכירות בסך 57 אלף שקל בגין השימוש בחדר השלישי ותשלום שכר-טרחת עורך דין בסך 15 אלף שקל והוצאות משפט.

המאבק המשפטי של בית הכנסת החל לפני חמישה שנים, אז הופתעו בבית הכנסת כי בא כוחו של היורשים תובע את האגודה בטענה כי אינה משלמת דמי שכירות כבר יותר מ-40 שנה, ובד-בבד עורכת שימוש שלא כדין בחדר השלישי. נוסף על כך טען התובע כי האגודה עשתה שינויים בנכס ללא רשות ובין היתר שברה את הקיר המפריד בין החדר השני לשלישי ובנתה מחסן ושירותים בחצר. הוא דרש את פינויו של בית הכנסת מהנכס ותשלום שכירות בסך 70 אלף שקל בגין החדר השלישי שאינו מוגן. "כשהוא פנה אליי בפעם הראשונה התעלמתי כי חשבתי שמדובר באדם שאינו בריא בנפשו. הוא לא הגיש מסמכים כנדרש וביקש בעל פה דמי שכירות של כ-11 אלף שקל בחודש, סכום בלתי סביר בעליל עבור בית כנסת", אמר גבאי בית הכנסת, שלמה גולדהור.

אז, קיבל בית הכנסת מעמד של דייר מוגן. "כבר בתקופה שאבי עוד היה גבאי בית הכנסת נאמר לנו על ידי האפוטרופוס של המבנה כי הוא אינו מתכוון לקחת ממנו שכירות וכי מדובר בסכום קטן שאין לו טעם לחלק לכ-30 יורשים". אומר גבאי בית הכנסת, שלמה גולדהור "יזם מקומי שכנע את היורשים כי ניתן להרוס את המבנה ולהקים במקומו בניין חדש שיכניס לכיסו כסף רב ובכך יהרוס את בית הכנסת הוותיק בו אנו מתפללים כבר שנים רבות כל כך".

"רצינו לשלם והם לא רצו לקבל"

בהנהלת בית הכנסת מספרים כי כבר בשנות ה-60 ביקשו לשלם דמי שכירות – אך בעל הנכס סירב לקבל תשלום שכירות מבית כנסת, ובשנים שלאחר מכן לא נדרשו לשלם דמי שכירות עד שנת 2007, כאשר בעל הנכס הנוכחי החל לדרוש תשלום דמי שכירות אך לא בכתב כנדרש. בעניין החדר השלישי טענה האגודה כי בעל הנכס מעולם לא טען בפניה כי אינה יכולה לעשות בו שימוש, ואת פתיחת הקיר בין החדר השני לשלישי ביצעה לפני 35 שנה, כאשר מעולם לא נדרשה להשיב את המצב לקדמותו.

בית המשפט קבע כי בית הכנסת ייסגר תוך 60 יום ועל ההנהלה לשלם דמי שכירות בסך 57 אלף שקל בגין השימוש בחדר השלישי ותשלום שכר-טרחת עורך דין בסך 15 אלף שקל והוצאות משפט.

בעקבות זאת הגישה הנהלת השטיבלאך ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה מבית המשפט לקבוע כי בית הכנסת הוא בעל זכויות דיירות מוגנת כדין או לפחות בשניים מתוך שלושת החדרים שבמבנה, וכי בכל מקרה התובע אינו זכאי לתשלום דמי שכירות על החדר השלישי. כמו כן, מתבקש בית המשפט לבטל את פסק דין הפינוי ולעכב את ביצועו עד לדיון בערעור. לטענת האגודה, אין מדובר במקרה שבו אי-תשלום דמי השכירות נובע מזלזול או כוונה להפר את חוזה השכירות, אלא דווקא מהסכמה וויתור רב-שנים של התובע.

"הציבור הירושלמי המסורתי והדתי המזדמן למרכז העיר וזקוק להתפלל במניין מנחה לפני השקיעה או ערבית יצטרך להתפלל ברחוב ביחיד, כמו גם הציבור החילוני המזדמן למרכז העיר וזקוק לומר קדיש על יקיריו יהיה בבעיה", אמרו באגודה, לא לפני שהבהירו כי ייאבקו על בית הכנסת בכל מחיר.

השארת תגובה