אטום? צפון קוריאה ביצעה ניסוי בפצצת מימן

פצצת אטום? צפון קוריאה ביצעה הלילה ניסוי מוצלח בפצצת מימן, כך על פי הודעת המשטר • כתוצאה מהניסוי, הורגש בדרום מזרח המדינה, רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות • במועצת הביטחון של האו"ם הודיעו היום כי יקיימו דיון חירום בנושא

פצצת מימן
פצצת מימן

צפון קוריאה הודיעה הבוקר (רביעי) כי ערכה ניסוי תת קרקעי מוצלח בפצצת מימן גרעינית. ההודעה הגיעה זמן קצר לאחר שכלי תקשורת בדרום קוריאה החלו לדווח על רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות, שלטענתם הייתה התוצאה של ניסוי גרעיני שכזה.

בהודעת הממשל הצפון קוריאני נמסר כי המדינה תמשיך לחזק את תכנית הגרעין שלה, אל מול מה שהיא מכנה "התוקפנות האמריקנית". עוד נמסר בהודעה, כי בכוונת המדינה לנהוג באחריות עם תכנית הגרעין וכי היא מתחייבת שלא להעביר את יכולותיה הגרעיניות לאף מדינה אחרת. אם הטענות בפיונגיאנג נכונות, מדובר בפעם הראשונה שצפון קוריאה ביצעה ניסוי בפצצת מימן, החזקה הרבה יותר מפצצת הפלטוניום בה בוצעו הניסויים עד כה.

מוקד הרעש כתוצא מהניסוי היה בצפון מזרח המדינה, כ-50 קילומטרים צפון מערבית לעיר קילג'ו הסמוכה לאתר הגרעין הידוע של צפון קוריאה, פונגי-רי. בתגובה לניסוי הבהירו במועצת הביטחון של האו"ם כי יקיימו היום דיון חירום בנושא.

מיד לאחר הדיווחים בדרום קוריאה, כינס הממשל ישיבת חירום ובמקביל בממשל היפני הבהירו כי יגיבו בחריפות לפעולות הגרעיניות של צפון קוריאה. "אנו חושדים כי רעידת האדמה הייתה מעשה ידי אדם ואנו בוחנים את כל הגורמים האפשריים", מסר בכיר בממשל הדרום קוריאני. "מדובר בצעד שאיננו יכולים לקבל", הוסיף דובר מטעם הממשל היפני ואמר כי ארצו מוחה נגד פעולות צפון קוריאה וכי בכוונתם לתאם את צעדיהם בנושא עם ארה"ב, דרום קוריאה, סין ורוסיה.

גם בארה"ב לא נותרו אדישים והודיעו כי למרות שאינם יכולים לאשר עדיין בוודאות שאכן בוצע ניסוי מוצלח בפצצת מימן, היא מגנה בחריפות כל הפרה של אמנות הגרעין של האו"ם. בבריטניה הצטרפו לגינויים ואמרו כי מדובר בהפרה חמורה של אמנת האו"ם. "אם הדיווחים על ניסוי בפצצת מימן בצפון קוריאה נכונים, מדובר בפרובוקציה שאנו מגנים בכל תוקף", אמר שר החוץ הבריטי הנמצא בביקור בסין.

כיום מפעיל האו"ם סנקציות רבות נגד צפון קוריאה בשל תכנית הגרעין שלה, במסגרתה נערכו עד היום שלושה ניסויים: בשנת 2006, 2009 ולאחרונה בשנת 2013, כולם באתר הגרעיני שבסמוך לו הורגשה רעידת האדמה הבוקר.

טרם ידוע אם בפיונגיאנג הצליחו לפתח ראש נפץ קטן מספיק שניתן לשגרו באמצעות טיל בליסטי, אך מומחים מדווחים שעם כל ניסוי גרעיני נוסף שעורכת צפון קוריאה, הסבירות לכך גדלה.

פצצת מימן היא פצצה גרעינית שעוצמתה גדולה פי 100 מאשר זו של פצצת אטום, שבה מתבצע תהליך ביקוע אטומי. פצצה כזאת אמנם נבנתה וגם נוסתה מספר פעמים על ידי מספר מעצמות, ביניהן ארצות הברית וברית המועצות, אך לא הופעלה בשום מלחמה בהיסטוריה.

תגובה אחת
  1. מאחל לכם קורע שתוכניות הגרעין שלכם יושמדו

השארת תגובה