61% מהציבור: חוק השבת – רק בריכוזים חרדיים

סקר "מדגם" לערוץ הכנסת קובע": 61% מהציבור מעוניינים שחוק השבת החדש של חבר הכנסת מיקי זוהר יוחל רק בריכוזים חרדיים ● 35% מהציבור סבור ההיפך

ח"כ מיקי זוהר בכנס 'חיזוק השבת'
ח"כ מיקי זוהר בכנס 'חיזוק השבת'

"חוק השבת" של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), לפיו תיאסר פתיחת עסקים ביום המנוחה, ואושר בשבוע שעבר בוועדת שרים לחקיקה, מקבל תמיכה מסויגת בציבור היהודי.

61% מהציבור סבור שיש להחיל את החוק רק בישובים ובשכונות חרדיות ולא באזורים חילוניים לגמרי, כך עולה מהסקר החדש של מכון "מדגם" בהנהלת ד"ר מינה צמח. לפי הסקר, שנערך השבוע עבור ערוץ 99 – ערוץ הכנסת, מסתבר כי 35% מהציבור סבור ההיפך.

בירושלים, למשל, 66% מהנשאלים סבורים שיש לאפשר למרכזי בידור ובילוי באזורים חילוניים (כמו הסינמה סיטי) לפעול גם בשבתות. 30% מהנשאלים סבורים שיש לאסור זאת. מן הסקר עולה עוד, כי 67% מהציבור היה רוצה לאפשר לעסקים כדוגמת אלו במתחם הקניות 'געש' להישאר פתוחים בסוף השבוע . 30% מהנשאלים, לעומת זאת, היו רוצים לסגור את החנויות גם שם.

הסקר המלא יפורסם ביום חמישי (31.12.15), בשעה 22.30 בערוץ 99 – ערוץ הכנסת, בתכנית "שוברים כלים" עם דר' מינה צמח ורוני מילוא.

על פי הצעת החוק של חברק הכנסת מיקי זוהר, תיאסר פעילות מסחר בשבתות. הצעת החוק אושרה ביום ראשון בשבוע שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה, לאחר שעלתה לדיון חרף מאמציה של סיעת כולנו למנוע את ההצבעה. לאחר אישורה בוועדה יחויבו סיעות הקואליציה לתמוך בקידום החוק. על פי הצעת החוק, בית עסק שיחליט לפתוח את שעריו בשבת יקבל קנס הגדול פי שלושה מהפדיון היומי שלו באותו יום.

בית העסק אף יהיה חשוף לתביעה אזרחית של בעלי עסקים מתחרים, שייראו את עצמם נפגעים כלכלית מפעילותו בשבת. הצעת החוק כוללת בתוכה חנויות בגדים, רהיטים, סופרמרקטים וכן הלאה. ההגבלה לא חלה על מסעדות ובתי קפה.

בנוסף יוכל שר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים אם הם כרוכים בחילול שבת והפרת הסטטוס קוו. בהצעת ההחלטה נכתב כי יש לשנות את חוק יסוד הממשלה ולהעביר לממשלה את הסמכות הנתונה לשר הפנים, לפי פקודת העיריות, בכל הקשור לחוקי העזר הקיימים בעיריות השונות. בכך יוכל השר לבטל תקנות שונות, ובהן למשל התקנה בעיריית בת"א באשר לפתיחתן ולסגירתן חנויות בשבת ובמועדי ישראל. ההצבעה תובא לאישור הכנסת, מאחר ומדובר בשינוי חוק יסוד.

"חוק העזר של עיריית ת"א אוסר פתיחת חנויות בשבת, אלא אם כן ניתן היתר מיוחד של מועצת העיר. בהתאם לחוק העזר, המועצה רשאית להעניק היתר מיוחד, אם בעל החנות אינו יהודי והעסק סגור ביום מנוחה שבועי של עדתו. בשנים האחרונות התרחבה בעיר ת"א תופעת פתיחת מרכולים גם בשבתות ובמועדי ישראל, וזאת בניגוד לחוק העזר. העירייה מצידה הסתפקה בהטלת קנס של 660 שקלים". נאמר בדברי ההסבר להצעת החוק.

עוד נכתב בדברי ההסבר, כי "לפני שנתיים הכריע בית המשפט העליון בעתירה, שהוגשה על ידי בעלי מרכולים שכיבדו את חוק העזר, וקבע כי על העירייה לשקול מחדש את אופן אכיפת החוק בצורה אפקטיבית יותר. שנה לאחר מכן אישרה מועצת העירייה חוק עזר חדש, שלאחריו שר הפנים לשעבר, גדעון סער, ניסה לבטלו והסוגיה הונחה בפני שר הפנים המתפטר סילבן שלום. אף שמדובר בחוק עזר המתייחס לת"א בלבד, הרי השפעתו הינה רחבת היקף. לפיכך מציעה הממשלה להקים ועדה שתבחן שוב את קביעת יום ראשון כיום מנוחה נוסף".

3 תגובות
  1. ציבור חרדי לא עונה לסוקרים.
    בנוף שזה חוק סוציאלי. בנוסף שנהנים מיומיים חופש בשבוע ומשכורת טובה לא נותנים למרוויחים
    הכי מעט את היום השביעי.חופשי.
    אגב-זול-זול על חשבון בריאות,כולל חיסול עצמאות בלספק צרכים בסיסיים

  2. החרדים לא מבינים דבר אחד …כל הכסף שמועבר אליהם למימון מוסדות החרדים בא גם ממיסים שנגבים בשבת ודווקא את זה הם לא פוסלים הם חיים עם זה בשלום . כל התקציבים שהם מקבלים בנויים גם מהכנסות ממיסים שנגבים מעסקים וממפעלים כולל אל על שפועלים בשבת .גם ככה הם לא יושבים במסעדות של החילוניים , לא קונים בעסקים של החילוניים ,לא משתתפים באירועים של החילוניים , לא מבלים במקומות של החילוניים אבל הם כופים את דעתם עליהם . אף אחד לא מחייב אותם להיות במקומות אלו שישבו בבתיהם ובסביבתם ויתעסקו בעצמם במקום לחפש במה להציק לחילוניים כל יום .כפי שלחילוניים לא מפריע איך שהם מתלבשים ואיך שהם מחנכים את ילדיהם ומה הם אוכלים או איך שהם מתנהגים .שכל אחד יחיה לפי אמונותיו ומנהגיו מבלי לכפות את זה על אחרים .למה הם לא כופים את זה על הערבים ? מה ההבדל ?

  3. גם לי יש הצעה לסדר היום בכנסת: חוק השבת יחול רק בסביבה של חבר הכנסת הנכבד שהציע אותה ואליו גם לא ישלחו רכבי חרום בשבת – כי זה חילול שבת ולגביו פיקוח נפש לא חל……

השארת תגובה