מועצה לשיתוף פעולה בין מנהיגות יהודית ומוסלמית

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ובכיריה החליטו לעשות מעשה ולקיים דיאלוג צפוף עם מנהיגים מוסלמים בניסיון להשפיע על האוירה באירופה ובמזרח התיכון. הם מאמינים שאנשי הדת חשובים לאין ערוך כדי לחנוק את האש

יחס מיוחד ליהודים. הרב לוין עם המלך אל חלפה בארמון המלוכה בבחריין
יחס מיוחד ליהודים. הרב לוין עם המלך אל חלפה בארמון המלוכה בבחריין

"הקריאה למלחמה בטרור חייבת לבוא מנציגי כל הדתות כאחד. כאן בבחריין חיים בני כל הדתות ללא כל פחד ונמשיך לאפשר חיים שלווים ושקטים ליהודים ולקיים את אורחות חייהם מנהגיהם ומצוות דתם ללא כל מורא" – כך אמר מלך בחריין השייח חמד בן עיסא אל-חליפה בקבלת פנים מרשימה לנציגי הדתות שקיים בתחילת השבוע בארמון המלוכה במנאמה בירת בחריין. את היהודים ייצג עפ"י הזמנת המלך, הרב משה לוין, מנכ"ל 'ועידת רבני אירופה' שהתקבל ע"י המלך, שריו ובית המלוכה ביחס חם ומיוחד מאוד. כמו בכל מקום אליו הגיע הושב הרב לוין ליד המלך כאות הערכה בולטת. במהלך האירוע המיוחד שקיים עם נציגי כל הדתות, קראו הנואמים למלחמה בטרור ולשלום אמת בין העמים. לאירוע הוזמנה גם אמו של אחד מטבוחי דאעש מסעודיה. לאמור; כולנו נפגעי הטרור האכזרי.

הם הקימו מועצה לשיתוף פעולה בין מנהיגות יהודית ומוסלמית בתמיכת ערב הסעודית. ביקרו בטוניסיה ובאזרייבג'אן ועתה בבחריין ובתוכנית; ביקורים נוספים במדינות מוסלמיות שעדיין לא הותרו לפרסום, כולל כאלה שאינן מקיימות קשרים עם ישראל.

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט ובכירי הוועידה החליטו לעשות מעשה ולקיים דיאלוג צפוף עם מנהיגים מוסלמים בניסיון להשפיע על האווירה באירופה ובמזרח התיכון. הם מתואמים במאבק על הזכויות הדתיות ביבשת אירופה ויחד, הם מאמינים ובטוחים, המאבק יצליח יותר. הם מאמינים שאנשי הדת חשובים לאין ערוך כדי לחנוק את אש הפונדמנטליזם האכזרי.

הרב משה לוין, מנכ"ל 'ועידת רבני אירופה' שחזר השבוע מבחריין אמר למלך אל ח'ליפה כי אנו בעיצומם של ימי החנוכה המרבים אור בעולם וכי ביהדות קיים מושג: 'מעט אור דוחה הרבה מן החושך' – "בחריין בהנהגתך היא מעט אור בעולם חשוך של פונדמנטליסטים קיצונים". הרב לוין הודה למלך בשם נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט ורבני אירופה על יחסו המיוחד ליהודים. ליד כבש המטוס שהמריא מאבו דאבי, שם חנו לתחנת ביניים קצרה, המתינו לרב לוין משלחת מארמון המלוכה שהסיעו את הרב היישר לאחד ממלונות הפאר בבירה. קבלת הפנים לה זכה הייתה האות לכבוד המלכים להם זוכים בני הקהילה היהודית במדינה.

בשיחה עם 'כל ישראל' מפאריס אומר הרב לוין כי "בכל המדינות שבהם ביקרתי וכל האישים עימם אנחנו נפגשים מבינים, ובוודאי כעת לאחר הפיגועים הקשים בצרפת, במאלי ובארה"ב, כי הטרור אינו פוסח על אף עם ומדינה. הקיצונים האיסלמיסטים פוגעים בכולם ואין קשר לכך שאנחנו יהודים או ישראלים. זו הסיבה שהם הגיעו להכרה כי רק בשיתוף פעולה עם היהודים, בעיקר עם המנהיגות הדתית, נוכל לעמוד באגרוף קמוץ ולנצח את הטרור".

את הביקור בבחריין, מגלה הרב לוין ל'כל ישראל', יזם שכן שלי וידידי, האימאם הצרפתי חסאן שלגומי. "שלגומי מבקש ממני להצטרף אליו לביקורים במדינות נוספות. אין טעם לחשוף כעת לאן אבל אני מבטיח שאעדכן אתכם לאחר שייצאו לפועל" – הוא מבטיח.

נר חנוכה בביהכנ"ס

בשעת ערב ביום ביקורו בבחריין התקיים טקס צנוע בבית הכנסת שבנאמה במהלכו הדליק הרב לוין נר שני של חנוכה. חברי הקהילה היהודית המונה כחמישים נפש שרו בהתרגשות רבה את 'מעוז צור ישועתי'. לטקס הגיעו שכנים מוסלמים רבים ונציגי בית המלוכה והפרלמנט. חברת הקהילה היהודית, שגרירת בחריין בארצות הברית לשעבר, עו"ד הגב' האוודה עזרא איברהים אמרה כי כל חברי הקהילה נרגשים מאוד; "מאז 1948 לא הודלק נר חנוכה בבית הכנסת בבחריין". הרב לוין: "בית המלוכה ביקשו ממני לקיים את טקס הדלקת נרות חנוכה בארמון המלוכה באירוע של כל נציגי הדתות. אבל אני חשבתי שראוי לפקוד את בית הכנסת ולקיים את מצוות הדלקת הנר בפרסומא ניסא דווקא בבית הכנסת. כל נציגי כלי התקשורת המקומית סיקרו בהרחבה את הדלקת הנרות. גם הטלוויזיה הממלכתית".

מאוחר יותר בערב, בטרם המריא לצרפת, קיים ארמון המלוכה דינר מיוחד שבו השתתפו שרי המשפטים והפנים של בחריין לצידו של הרב לוין. "הם עמדו על כך שאדבר בפני כ-300 המשתתפים. הסברתי להם על מהות חג החנוכה ומה הוא מסמל. הייתם צריכים לראות מה קרה לאחר הנאום. נבוכתי מהתשואות הרמות. כולם קמו על רגליהם, ביקשו צילום למזכרת, להחליף כמה מילים, לשמור על קשר".

הרב לוין המשמש גם כיועצו הקרוב של רבה של צרפת וכרב הז'נדרמי הצרפתי אומר כי המלך אל-ח'ליפה הנו באמת אוהב יהודים וכי בהשראתו זוכים היהודים ליחס מועדף ומיוחד מהשלטונות, שבא לידי ביטוי בשלל תחומי החיים. "קחו דוגמא, אותה אמרתי לשר המשפטים בבחריין. סביב בתי הכנסת, לידם וסביב כל מוסדות החינוך אצלנו בצרפת עומדים אלפי חיילים ושוטרים ואילו אני הגעתי לבית הכנסת במנאמה. לא ראיתי שוטר או חייל אחד. כי אין צורך. כי האווירה שיצר המלך סביב היהודים היא אווירה נפלאה. השכנים המוסלמים הם ששומרים על בית הכנסת וכך גם על בית העלמין. וזה נזקף אך ורק לזכותו של המלך. השר שלא הסתיר את שמחתו סיפר לי שבאחד מבתי הספר בעיר ישנם, לא פחות מ 45 ילדים בני אזרחויות שונות. אם לא נשכיל לחיות יחד בהבנה ובכבוד לא נוכל להתקיים, אמר לי".

לפני כתשעה חודשים עמד הרב לוין בראש משלחת נציגי דתות והממשל הצרפתי שהוזמנו על ידי נשיא תוניס, אל באג'י אל סבסי לביקור בטוניסיה. לבקשתו צורף למשלחת מר אבישי חטיב אחיו של יואב הי"ד מהרוגי הטבח במרכול הכשר בפאריס. המשלחת זכתה ליחס חם ולבבי ולאבטחה חסרת תקדים מצד שלטונות תוניס ואנשי ביטחון צרפתיים.

העצרת נגד הטרור שלשמה הוזמן הרב לוין התקיימה במוזיאון הלאומי של תוניס הסמוך לפרלמנט בבירה בו ביצעו מרצחי ארגון המדינה האסלמית דאע"ש לפני כעשרה ימים פיגוע דמים בו נהרגו 22 בני אדם. כשלוש שנים קודם אירע פיגוע התאבדות בסמוך לבית הכנסת באי ג'רבה שבמהלכו נהרגו 21 בני אדם.

"אמרתי בעצרת ההזדהות בטוניס ובאירוע הממלכתי בבחריין כי הרבנים וחברי המשלחת מעבירים לעולם כולו מסר חד משמעי ולפיו; רצח חפים מפשע הנו איסור עפ"י כל הדתות וכל רצח שכזה, הגם שכביכול הרוצחים אומרים כי באו להגן על כבודו של בורא עולם, הנו פגיעה בו. העם היהודי בישראל ובעולם כולו נפגע מהטרור הרצחני הפוגע בכל מקום ומקום גם בבני לאומים ודתות אחרות. עלינו לגנותו בכל תוקף ולעמוד איתנים ברוחנו".

במהלך היום ביקר הרב לוין כשהוא מלווה באבטחה רבה תוך פינוי צירי תנועה בבית העלמין העתיק בתוניסיה. בעקבות הידיעות שהגיעו אליו על חילול קברו של רבי מסעוד רפאל אלפסי זיע"א. בשיחה עם שרת התיירות הבטיחה כי משרדה בתיאום עם שרת הפנים ישקמו כל פגיעה וכי הממשלה תתגבר את האבטחה סביב בית העלמין והמוסדות היהודיים בתוניס.

הרב לוין: "צעדתי בתוניסיה, בבחריין, באזריביז'אן ובכל המדינות המוסלמיות עם כיפה לראשי. לא היה לי כל חשש. תבוא שוב הם אמרו לי. אנחנו רוצים לפתח פרויקטים חינוכיים לילדים שילמדו על היהודים אמונתם ותפילתם".

'רחובות יהודיים' במנאלה

מאז כהונתו מעניק המלך אל-חליפה ליהודים תושבי בחריין יחס חם במיוחד, והוא משקיע מאמצים בהרחבת הקהילה היהודית במדינה

בחריין היא מדינה קטנה ועשירה מאוד, שנמנית עם גוש מדינות המפרץ. הממלכה הממוקמת בין קטאר לערב הסעודית משתרעת על פני 33 איים, שהגדול והמרכזי בהם הוא האי בחריין. באי זה שוכנת בירת המדינה, שהיא גם העיר הגדולה ביותר בה, מנמה. כלכלתה, כמו שכנותיה, מתבססת בעיקר על תעשיית הנפט הפורה כידוע באזור. הקהילה היהודית מונה כחמישים נפש. בבירה מנאמה יש כמה רחובות ובהם חנויות בבעלות יהודית. אותם רחובות זוכים ביום שבת לכינוי "רחובות יהודיים", בשל העובדה שכל החנויות בהם סגורות כמובן בשבת. בית קברות יהודי קיים בבירה, ואת בית הכנסת שאיננו פעיל, לצערנו, מאז 1948 , אז עזבו מאות היהודים, אוסר המלך להסב חלילה ולהפוך למרכז אירועים.

מאז כהונתו מעניק המלך אל-חליפה ליהודים תושבי בחריין יחס חם במיוחד, והוא משקיע מאמצים בהרחבת הקהילה היהודית במדינה. בפגישה עם בני הקהילה יוצאי בחריין בלונדון בטקס הסיום השנתי של חניכי האקדמיה הצבאית המלכותית הבריטית סנדהרסט שבה למד בנו אמר המלך כי היהודים שנולדו בארצו ועזבו הם אזרחים לכל דבר והביע רצון לראותם שבים לבחריין.

לפני כמה שנים מינה אל-ח'ליפה לתפקיד שגרירת בחריין בארצות הברית. את עו"ד האוודה עזרא איברהים – היהודי הראשון אי פעם שזוכה לתפקיד שגריר של מדינת ערב – במדינה אחרת. יחסו המיוחד ליהודים מתבטא גם בנושאים נוספים. אנשי עסקים יהודים בבחריין קיבלו תפקידים בכירים ב"מועצת השורא" של המדינה – הבית העליון של הפרלמנט במדינה. אחת הנציגות הבולטות של הקהילה, ננסי חדורי, חברה בפרלמנט הבחרייני.

המאבק על זכויות הדת

משנה: נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט: "באמצעות דיאלוג משותף בין העמים נוכל לחיות בשלום ובהבנה ולבלום את המתקפות הבלתי פוסקות נגד שחיטה כשרה ונגד ברית המילה"

לפני כחודשיים הוקמה, לראשונה בעולם, ובחסות 'המרכז הבינלאומי לדו שיח' שבתמיכת הממלכה הסעודית שבווינה מועצה למנהיגות יהודית מוסלמית להגנה על חופש הדת. המועצה למנהיגות מוסלמית-יהודית

לפני כשלוש שנים אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט בטקס פתיחת המרכז הבין לאומי לדיאלוג בין דתי ובין תרבותי על שם המלך הסעודי עבדאללה בן עבדול-עזיז (KAICIID) שהתקיים בווינה כי "עד עכשיו אלה שהגיעו לייצג דתות שונות, לא באמת ייצגו את הדתות האלה ועתה עם כניסתה של ערב הסעודית לזירה, אנחנו יודעים שאנחנו מדברים עם אלה שיש להם את הייצוג הדתי והייצוג הפוליטי ועם אלה שהם התומכים כספית בכל פיתוח חיי הדת המוסלמיים באירופה. אני מאוד מקווה כי בית המלוכה הסעודי, הגוף היוזם את המכון הזה, בשיתוף ממשלות רבות ובחסות האו"ם ייצור דיאלוג משותף בין העמים כדי שנוכל לחיות בשלום ובהבנה ולבלום את המתקפות הבלתי פוסקות נגד שחיטה כשרה ונגד ברית המילה".

בפתיחת המכון השתתפו גם מזכ"ל האו"ם. שרי החוץ של ספרד, אוסטריה וסעודיה. נשיא אוסטריה, מלך סעודיה ומלך ספרד נשאו דברים באמצעות שיחת וידיאו ששודרה מעל מסכי ענק באולם שבו השתתפו כ-800 נציגי דתות מרחבי אירופה.

לפני כחודשיים הוקמה, לראשונה בעולם, ובחסות 'המרכז הבינלאומי לדו שיח שבווינה KAICIID)) מועצה למנהיגות יהודית מוסלמית להגנה על חופש הדת. המועצה למנהיגות מוסלמית-יהודית MJLC)) הינה הפלטפורמה האירופאית הראשונה בה מנהיגים מוסלמים ויהודיים יעבדו יחד בשיתוף פעולה מול מוסדות האיחוד האירופי והממשלות כדי להיאבק על חופש הדת. המועצה מקדמת הבנה וכבוד לדתות ומאפשרת החלפת מידע חיוני על הצרכים, הדאגות, האתגרים והחוויות היומיומיות של הקהילות הדתיות המקומיות והארציות. המועצה מקדמת בניית גשרים נוספים בין קהילות אלו בעתיד ותומכת בחינוך, החלפת מידע והוצאת הצהרות ומידע בענייני דת אקטואליים באירופה ובעולם. במועצה שותפים; 'ועידת רבני אירופה', המועצה האסלאמית לרפובליקת גרמניה וארגון הסיוע האסלאמי העולמי.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון נלהב מהדיאלוג המתפתח. בדברים שנשא בפתיחת המכון בווינה אמר: "אני סבור כי מנהיגים דתיים יכולים לאחד אנשים בהתבסס על עקרונות ותפיסות המשותפות לכל האנשים, אך קיימות תקופות בהן הם הראו חוסר סבלנות, קיצוניות ושנאה. אני תומך בנקודת המבט שלכם על הדת כמאפשר כבוד ופיוס". שר החוץ האוסטרי מייקל ספינדלגר אמר בטקס כי הוא משוכנע שאין חלופה לדו-שיח הזה.

שר החוץ הסעודי, אל פייסל אמר כי "הדת הייתה הבסיס לעימותים רבים. המלך נכנס לתמונה לאחר המתקפות שהיו על ארצות הברית ב- 11 בספטמבר 2001 – שבהן רוב המחבלים שהיו מעורבים היו בעלי אזרחות סעודית – ובהפצצות של האיסלאם הקיצוני בערב הסעודית שנתיים מאוחר יותר, וקירב את הסונים ואת השיעים במכה כדי לדון כיצד ניתן להתמודד עם הקיצוניות שבאיסלאם".

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגר"פ גולדשמידט, ממייסדי המועצה, אמר כי "המועצה תשמש כמקור למידע סמכותי ומהימן על הבסיס המשפטי של אנשי דת. יחד נוכל לפתח גישה חדשנית ויצירתית מול מוסדות האיחוד האירופי וממשלות אירופה שתבטיח את המשך קיום מצוות דתנו ע"י הפצה והנגשה ציבורית. המועצה תפעל לזכות באמונם של צעירים בהסברה מתאימה שתביא לשגשוג באירופה בד בבד עם חיים בעלי אמונה ומשמעות".

בהתייחסותו למשמעות ההיסטורית של הפלטפורמה הראשונה מסוגה בעולם, אמר איברהים אל זייט, מנכ"ל לשעבר של ארגון הסיוע האסלאמי העולמי, כי 'לקהילות המוסלמיות והיהודיות תורשה משותפת ועבר משותף. המועצה למנהיגות מוסלמית-יהודית הינה צורך השעה, מאחר ואנו עדם לניסיונות חוזרים ונשנים לצמצם את חופש הדת. כאנשים מאמינים, עלינו להילחם על זכותם של המיעוטים הדתיים לחופש הדת. אם נעמוד מאוחדים, נוכל להגן על זכויותינו ביתר שאת, אך אם נישאר מנותקים, נאבד את זכותנו לקיים את מצוות דתנו במלואן'.

השארת תגובה