סערת המחוז החרדי: דרעי מאיים בכלים משפטיים

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס הבוקר בראיון ל'קול חי' לסוגיית המחוז החרדי והבהיר כי במידה ומהלך החלפת מנהל המחוז החרדי יביא לאפליית הבנות הספרדיות, "יש לנו פתרונות משפטיים אוטונומיים למנוע זאת"

כינוס מנהלי המוסדות הספרדים. צילום: יעקב כהן
כינוס מנהלי המוסדות הספרדים. צילום: יעקב כהן

על רקע המאבק כנגד המחוז החרדי במשרד החינוך, התראיין השר אריה דרעי לתכניתם של בצלאל קאהן ודוד חכם ברדיו 'קול חי' והתייחס לסוגייה. במהלך הראיון אמר דרעי כי ייפגש עם שר החינוך בנט בכדי להגיע להבנה על זהותו של מנהל המחוז החרדי שישפיע רבות על התנהלות מערכת החינוך כלפי המוסדות החרדיים.

"אני עובד עם הנציגים החרדיים בשיתוף פעולה מלא", סיפר דרעי. "החלטנו להיפגש עם שר החינוך בנט כדי להבטיח שלא תהיה התערבות בתכני החינוך החרדיים. במקביל יש לנו פתרונות משפטיים אוטונומיים למנוע אפליה על רקע עדתי".

בהמשך התייחס דרעי לטענות לפיהן ש"ס לא פועלת למיגור האפליה. "שאף אחד לא יטיף לנו על נושא האפליה העדתית במוסדות", אמר דרעי. "בניגוד לאלה שעוסקים רק בכותרות, מי שנותן את המענה בשטח הם הנציגים שלנו ברשויות, צביקה כהן בירושלים, יהודה עוביידי בביתר, אבנר עמר במודיעין עילית, אלי דדון בבני ברק ועוד. אני ממריץ ודוחף אותם בנושא הזה וכך זה יימשך. הציבור יכול להיות רגוע שלא נניח או נוותר בנושא הזה".

כזכור, ביום שני בשבוע שעבר התקיים כינוס בנושא ביוזמת חבר מועצת החכמים הגר"ש בעדני בירושלים. במהלך הכינוס הציגו הנציגים את משנתם בפני הרבנים: המחוז החרדי במשרד החינוך נאבק בעבורנו בשלל נושאים. אם נאבד את השליטה בו על ידי מינויו של נציג מפלגה מסוימת, כל ההישגים ירדו לטמיון.

במהלך הישיבה הוצג היבט נוסף והוא התערבות בתכני הלימוד על ידי משרד החינוך. בטענה הזו הובעה הסכמה על ידי כל המשתתפים כי אין לאפשר מצב בו המחוז החרדי יקבע את נהלי הלימוד במוסדות.

דרעי הציג בתחילת הדיון את סוגיית האגף החרדי במשרד החינוך העומדת על הפרק. דרעי הדגיש בפתח דבריו כי נושא עצמאות החינוך החרדי הוא לא דבר הפתוח לערעור. "לא ניתן לאף גורם חיצוני להכניס את ידו לתכני הלימוד במוסדותינו, ובנושא הזה יש תמימות דעים בין כל חלקי היהדות החרדית. יחד עם זאת, החובה שלנו היא לדאוג לציבור הספרדי שבמקרים רבים סובל מבעיות חמורות. עלינו לדאוג שתימצא הדרך למנוע אפליה על רקע עדתי".

סגן ראש העיר בירושלים צביקה כהן שהיה ממובילי המאבק באפליית הסמינרים אמר בשיחה ל'כל הזמן' כי בכל מה שקשור למחוז החרדי, "אם אכן ישנה התערבות בתכנים מצד משרד החינוך, אין ספק שהרבנים יורו לעצור את זה. ואנחנו נגבה את מאבקם במשרד החינוך אם אלו יתערבו בפך השמן הטהור".

עם זאת, כהן מדגיש כי "אף אחד לא יכול להפיג את החששות הטמונים, שמא המהפכה בסמינרים בקבלת התלמידות הספרדיות תיעצר. אם נגלה שיש בתהליך הזה ניסיון לעצור את המהפכה הזו, נעשה כל שביכולתנו לעצור זאת. כולנו דרוכים על המטרה למנוע כל מהלך שיפגע בבנות ישראל. שלא ינסו לעשות דבר שיצטערו עליו".

השארת תגובה