ממהרים לעבודה? עובדי 'סופרבוס' שובתים הבוקר

עובדי ונהגי 'סופרבוס' פתחו הבוקר בשביתה של 5 שעות כאות 'אזהרה' לקראת צעדים מחמירים יותר ● בשבוע שעבר חולקו לנוסעים ממסרים המתריעים על אפשרות השביתה "ניסינו להימנע מאפשרות השביתה בכל דרך" ● הנהלת החברה: "הניזוק היחיד – הנוסעים"

אוטובוסים של סופרבוס. צילום: יחצ
אוטובוסים של סופרבוס. צילום: יחצ

עובדי ונהגי חברת התחבורה הציבורית סופרבוס פתחו הבוקר, החל משעת תחילת השירות – 04:30 למשך 5 שעות ב'שביתת אזהרה' לקראת צעדים חריפים יותר מצד עובדי החברה. לטענת העובדים, תנאי העסקתם נמוכים מן התנאים המקובלים בענף: נסיעה של שעה, מוגדרת כארבעים דקות בלבד ומתוגמלת בהתאם. הנהגים חייבים לעבוד בפיצולים, ולא לקבל תשלום על השעות הריקות שביניהם וכן אין כל הגדרה מתי מסתיים יום עבודה. "נוכחנו לגלות כי בחלק מהתחנות אין לנהג שירותים. המצב שבו נהג מבלה שעות על הכביש והחברה לא מאפשרת לו להתפנות כבן אדם, לא נתפשת!". אמר מאהר זענין, חבר ועד ונהג בסניף בית שמש.

"ניסינו להימנע מאפשרות השביתה בכל דרך, אך החברה מנסה בכל דרך להתחמק מכיבוד החוק ומניהול משא-ומתן עם העובדים, גם במחיר פגיעה בנוסעים. לא ייתכן כי החברה תזלזל בכלמעלה ממחצית מן העובדים, בשני אשכולות הפעילות של החברה אשר הצטרפו לארגון העובדים", אמר הארון שובש, חבר הנהגת הוועד ונהג באשכול העמקים.

עובדי החברה שהתאגדו לפני כחודש וחצי בארגון "כוח לעובדים", לאחר שלמעלה מ-50 אחוזים מ-650 נהגי החברה הצטרפו למחאה, טוענים כי החברה מחבלת בניסיונות להתאגד בהסתדרות. אך בחברה טוענים כי "מדובר במאבק כוחות בין שני ארגוני עובדים כשבסופו של דבר ציבור הנוסעים הוא הנפגע. ביום חמישי, נפגשו נציגי החברה עם נציגי כוח לעובדים במשרד הכלכלה, ונציגי כוח לעובדים סירבו להצעת הממונה על הסכמי עבודה במשרד הכלכלה לדחות בשבוע את השביתה, עד להתבהרות התמונה. יש לציין כי תנאי השכר והעבודה של עובדי סופרבוס הם מהטובים בענף ושכרם של נהגי סופרבוס אף צפוי להתעדכן ולעלות בחודש ינואר ב-20%, ויעמוד על 39 ש"ח לשעה. לאור אלה, לא ברורה כלל ההתנהלות הכוחנית והלא פרופורציונלית של ארגון כוח לעובדים. אנו מצרים על כך ומקווים שנוסעי התחבורה הציבורית לא יינזקו מהמאבקים בין שני ארגוני עובדים".

בין הישובים בה פועלים קווי התחבורה של 'סופרבוס', ואשר עשויים תושביה להינזק כתוצאה מהשביתה: בית שמש, מבשרת ציון, עפולה, טבריה, נצרת עלית, צפת, יקנעם, יקנעם עלית, קריית טבעון, בית שאן, בקעת בית שאן, דלית אל כרמל, בנימינה, גבעת עדה, עספיה, ראש פינה, זכרון יעקב, אבו גוש, אביעזר, אלעד, אשתאול, באר טוביה, באר יעקב, בית זית, בית נקופה, כפר הרי"ף, נס הרים, נתיב הל"ה, צובא, קריית יערים, שורש, אורנים אלוני אבא, אלונים, בית אורן, בית לחם הגלילית, כפר חסידים, כפר יהושע, מגדל העמק, מגדל, מגידו, נשר, עין השופט, רמת ישי, רמת השופט, אום אל-פחם, בית אלפא, זרזיר, טירת צבי, כפר יחזקאל, כפר מנדא, כפר רופין.