המחוז החרדי: הרב בעדני סירב להצעה הליטאית

לפני מספר ימים הכריזה וועדת הרבנים לענייני חינוך מלחמה כנגד המחוז החרדי ללא התייעצות עם תנועת ש"ס ● בוועדת הרבנים ביקשו לשתף פעולה עם ש"ס, אך הרב בעדני סירב: "אנחנו נתנהל עצמאית" ● ומה הגיב ח"כ בן צור?

כינוס מנהלי המוסדות הספרדים. צילום: יעקב כהן
כינוס מנהלי המוסדות הספרדים. צילום: יעקב כהן

סערת המחוז החרדי: בוועדת הרבנים לענייני חינוך מטעם מועצת גדולי התורה הכריזו מלחמה כנגד המחוז והורו שלא לשתף עמו פעולה עקב התערבות בתכנים ובקבלת התלמידות על כרחם של מנהלי המוסדות. לכל אורך המאבק ש"ס לא השתתפה בו מאחר ולה אינטרס במניעת אפליית הבנות הספרדיות בסמינרים.

ל'כל הזמן' נודע, כי נעשתה פנייה למועצת חכמי התורה שתשתתף במאבק כנגד המחוז החרדי יחד עם וועדת החינוך של 'יהדות התורה' אך חבר המועצת הגר"ש בעדני החליט שלא להתערב במאבק לאחר שהוועדה החלה את מאבקה ללא התייעצות עם תנועת ש"ס והעומד בראשה.

חבר הכנסת בן צור שאמון על סוגיית החינוך בש"ס אישר בשיחה ל'כל הזמן' את הפרטים וסיפר: "הם פנו אלי שנקים וועדת רבנים לענייני חינוך ונשב איתם ביחד". כוונתם הייתה כאמור ליצור חזית אחידה כנגד המחוז החרדי, זאת למרות שלא מעט גורמים בש"ס טוענים כי טענת ההתערבות בתכנים היא טריגר למניעת המלחמה באפליית הבנות הספרדיות בסמינרים.

עם זאת, בן צור מדגיש כי הוראתו של הרב בעדני הייתה שלא להשתתף רק בוועדה הזו, אך יתקיימו שיתופי פעולה נוספים בעתיד. בשיחה עמי אמר הרב בעדני", מספר בן צור. "כי בשלב זה אנחנו נתנהל עצמאית, אחר כך אם יהיה שיתוף פעולה עם הפוליטיקאים, או כינוס של המועצות, נשתף פעולה בשמחה".

ביום שני השבוע התקיים כינוס בנושא ביוזמת חבר מועצת החכמים הגר"ש בעדני. בכינוס שנערך בירושלים, השתתפו חברי המועצת הגר"ש בעדני והגר"מ מאיה כמו גם גדולי ראשי הישיבות הספרדיות כראש ישיבת 'יקירי ירושלים' הרב יהודה כהן וראש ישיבת 'רינת התורה' הרב עזרא ניסן ועוד. מלבד הרבנים השתתפו בדיון יו"ר ש"ס אריה דרעי, שר הדתות דוד אזולאי וכן מספר סגני ראשי ערים מטעם ש"ס אשר עוסקים בנושא, כל אחד בעירו.

הנציגים הציגו בנחרצות את משנתם בפני הרבנים: המחוז החרדי במשרד החינוך נאבק בעבורנו בשלל נושאים. אם נאבד את השליטה בו על ידי מינויו של נציג מפלגה מסוימת, כל ההישגים ירדו לטמיון. במהלך הישיבה הוצג היבט נוסף והוא התערבות בתכני הלימוד על ידי משרד החינוך. בטענה הזו הובעה הסכמה על ידי כל המשתתפים כי אין לאפשר מצב בו המחוז החרדי יקבע את נהלי הלימוד במוסדות.

דרעי הציג בתחילת הדיון את סוגיית האגף החרדי במשרד החינוך העומדת על הפרק. דרעי הדגיש בפתח דבריו כי נושא עצמאות החינוך החרדי הוא לא דבר הפתוח לערעור. "לא ניתן לאף גורם חיצוני להכניס את ידו לתכני הלימוד במוסדותינו, ובנושא הזה יש תמימות דעים בין כל חלקי היהדות החרדית. יחד עם זאת, החובה שלנו היא לדאוג לציבור הספרדי שבמקרים רבים סובל מבעיות חמורות. עלינו לדאוג שתימצא הדרך למנוע אפליה על רקע עדתי".

גורם בכיר בש"ס המעורב בסוגייה, אמר ל'כל הזמן' כי דרעי לא עודכן במהלך להדחתו של שמעוני על ידי הנציגים ביהדות התורה ושמע על כך דרך כלי התקשורת. לדבריו, "עצם זה שלא עדכנו, זה מראה עד כמה הם חוששים שש"ס תתנגד מאחר ומדובר במאבק נטו כנגד המלחמה באפליה".

השארת תגובה