הטבח בסן-ברנרדינו: שני חשודים נהרגו, מטען אותר

מסע ההרג בעיירה סן-ברנדינו בקליפורניה גבה אמש את חייהם של 14 בני אדם, עשרות אחרים נפצעו ● בחילופי ירי בין המשטרה לשני חשודים – נהרגו השניים. כמו כן, מטען חבלה אותר במקום ופוצץ באופן מבוקר ● קלינטון: "חייבים לפעול כעת על מנת להפסיק את מקרי הירי"

קליפורניה
קליפורניה

הטבח בקליפורניה: לפחות 14 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו במסע הרג המוני בשעות המאוחרות של ליל אמש בעיירה סן-ברנרדינו, פרבר בפאתי לוס אנג'לס.

"יש לנו כמה נפגעים באולם הכינוסים, נפגעים רבים!" – דיווח בצעקות אחד השוטרים שהיה מהראשונים להגיע לזירת הירי במרכז הקהילתי "אינלנד", בסן ברנרדינו, פרבר של לוס אנג'לס בקליפורניה, ארה"ב. הירי אירע באולם הכנסים של המרכז, שהושכר למחלקה לבריאות הציבור של המחוז לכבוד מסיבה שערכו לעובדים.

שעות ספורות לאחר האירוע דווח כי שני חשודים בירי, גבר ואישה, נורו למוות בקרב יריות שניהלו עם המשטרה לא רחוק מהזירה. אדם נוסף שנראה כשהוא רץ מהמקום נעצר, אולם לא ברור מה הקשר שלו לאירוע. כמו כן, במרכז נמצא חפץ חשוד, וחבלני המשטרה פוצצו אותו באופן מבוקר.

לפי שעה חוקרי הבולשת הפדרלית, FBI, בודקים כמה אפשרויות העומדות כמניע לרצח ההמוני. אחת האפשרויות שנבדקת היא אלימות במקום העבודה ואחרת היא טרור, אולם החוקרים בחרו שלא למסור מידע נוסף בנושא. יחד עם זאת, כמה מקורות בכמה סוכנויות מסרו הלילה לרשת NBC כי אחד משלושת היורים זוהה כסעיד פארוק. פארוק רשום כמי שמתגורר בכתובת בעיר הסמוכה רדלנדס, שבה איתרה המשטרה את כלי הרכב שהיה מעורב בתקרית.

כארבע שעות וחצי לאחר האירוע המשטרה החלה לדלוק אחרי מכונית שחורה שנראתה מוקדם יותר עוזבת את זירת הירי. המכונית אותרה כאמור בעיר רדלנדס, אלא שהמרדף הוביל את המשטרה בחזרה לסן ברנרדינו, שם נורו שני החשודים למוות. החוקרים סיפרו כי היורים לבשו "בגדי תקיפה" והיו חמושים ברובים ואקדחים.

זמן קצר לאחר האירוע כינסו בכירי המשטרה המקומית, ה-FBI וסוכנויות נוספות מסיבת עיתונאים, ואישרו כי פרטי המקרה טרם התבהרו. לטענת מפקד המשטרה, ג'רוד בורגואן, החשודים היו חמושים ברובים. "הם באו מוכנים.. הם היו חמושים ברובים, לא אקדחים", אמר לכתבים. "רוב הקורבנות היו מרוכזים באזור אחד של המבנה", הוא ציין. "בנקודה זו אני יודע שאתם הולכים לשאול, 'האם זה אירוע טרור? אז אני אגיד לכם עכשיו ומיד שאנחנו לא יודעים", אמר לכתבים דייויד בוודיץ', עוזר מנהל במשרדי הבולשת הפדרלית (FBI) בלוס אנג'לס.

זמן קצר לאחר הירי הוזעקו כוחות המשטרה המקומית למקום, ודיווחו על הימצאותם של שלושה חמושים בזירה, שככל הנראה הגיעו למקום במדי צבא ועם מסכות מגן. בכלי התקשורת המקומיים דווח כי היורים נמלטו מהזירה ברכב שטח שחור.

מרכז "אינלנד" מסייע לכ-30 אלף תושבי האזור הסובלים מבעיות התפתחותיות. כ-670 בני אדם עובדים במרכז בשגרה, ומהמשטרה נמסר כי מאות בני אדם נכחו במקום בעת הירי. העובדים פונו מהמקום על ידי כוחות המשטרה וסגר הוטל על האזור. לצד כוחות המשטרה, גם צוותים של הבולשת הפדרלית ושל סוכנויות ביטחון נוספות נמצאות בזירה. במבנה נמצא חפץ חשוד, וחבלני המשטרה פוצצו אותו באופן מבוקר.

כצפוי, פוליטיקאים אמריקנים רבים מיהרו להגיב לאירוע, וחלקם ניצלו את ההזמדנות לחדש את הקריאה לרפורמה בתקנות הנשק במדינה. הנשיא ברק אובמה קיבל תדרוך בנושא, ומהבית הלבן נמסר כי הוא עוקב אחרי המצב. המועמדת המובילה במרוץ הדמוקרטי לנשיאות הילרי קלינטון מסרה: "אני מסרבת לקבל את זה כדבר נורמלי. אנחנו חייבים לפעול כעת על מנת להפסיק את מקרי הירי".

קליפורניה 3קליפורניה 2קליפורניה 1

השארת תגובה