אלפים בחגיגה המרכזית במוסקבה לכבוד חג הגאולה

בסימן 25 שנה לנפילת מסך הברזל השתתפו כאלפיים מיהודי מוסקבה, בחגיגה הגדולה והמרכזית שנערכה במוסקבה, לכבוד "חג הגאולה – י"ט בכסלו", יום גאולתו של הוד כ"ק רבינו הזקן נ"ע בעל התניא והשו"ע ומייסד חסידות חב"ד

האירוע המפואר נערך באולם הענק "קונגרס פארק" שעל גדות נהר מוסקבה, מול ה"בית הלבן" של ממשלת רוסיה, לצד שולחנות ערוכים וסעודה מפוארת לכבוד החג.

את שולחן המזרח פיאר רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, שנשא את הנאום המרכזי בביאור נרחב על משמעות ועבודתנו ב"אור וחיות נפשנו" שנמצאים בפנימיותו של כל יהודי באשר הוא.

את החגיגה הנחה יו"ר המוזיאון היהודי ר' ברוך גורין, שהזמין את האורח מאה"ק הרב יעקב ברגמן לומר עם הקהל מזמור כ' בתהלים, לישועת כלל ישראל ויושבי ארץ הקודש והנגיד ר' דוד אמינוב כובד במזמור קי"ד, לזכותם של יהודי רוסיה ולהמשך הצלחת הפעילות בכל הקהילות.

שגריר ישראל החדש ברוסיה מר צבי חפץ סיפר בהתרגשות שבחלוף כ 30 שנה מאז ביקר במוסקבה לפתיחת השגרירות הישראלית, לא חלם על גודלה והתפתחותה המדהימה של הקהילות היהודיות ברוסיה ובמוסקבה בפרט, בראשותו של רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר.

אורח הכבוד היה הרב בערל זלצמן משלוחי חב"ד בניו ג'רזי שבארה"ב, יליד רוסיה ומהפעילים הבולטים היום בארה"ב למען העולים מרוסיה לארה"ב. הרב זלצמן סיפר את סיפור חייו ועל מסירות הנפש של הוריו לחינוך טהור לילד המשפחה, שרק בזכות כך, זכו להקים דורות ישרים מבורכים, כאשר רבים מהם משמשים ברבנות ובשליחות קודש בכל העולם כולו.

לציון 25 שנה לנפילת מסך הברזל הוזמן 'אסיר ציון' המפורסם ויו"ר הסוכנות מר נתן שרנסקי, יליד רוסיה ומחשובי הפעילים למען עולי רוסיה, שסיפר בערגה על הימים בהם הוא ומשפחתו זכו לתמיכת הרבי מליובאוויטש ועל ההבטחה שהוא ישוחרר מהכלא, דבר שקרה לפתע בנס תקופה קצרה אחר כך.

הסופר המפורסם, פעיל חברתי ופוליטי מר אלכסנדר גלמן, שיספר על פגישתו עם הרבי מליובאוויטש ועל העידוד, התמיכה והעיצות שקיבל לספרים שכתב למען היהדות.

את מסכת הנאומים סיים נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה הרב אלכסדר לייב ברדה, שדיבר על 'שנת הקהל' ופעילות הקהל בכל קהילה, משפחה ומוסד.

מקהלת "חדר מנחם" ניגנה את הניגון של החג "פדה בשלום" ובין לבין תזמורתו המורחבת של ר' רובי בנט מאה"ק, עם מקהלת 'שירה' מארה"ב עם הסולן ר' אהרן סאמעט ניגנו את ניגוני בעל הגאולה וסחפו את הקהל הגדול להתרגשות גדולה ושמחה עצומה שנמשכה במשך שעות ארוכות. מראות משנות פעילות המחתרת היהודית ברוסיה הוקרנו לראשונה למשתתפים על מסכי ענק, בהם סיפורו גם הצדיק מלנינגרד הרב יצחק קוגן והשליח בברזיל הרב וויטמן, על הפעילות המחתרתית החסידית שפעלה באותם ימים קשים.

לקהל המשתתפים חולק קונטרס "עניינה של תורת החסידות" שתורגם כולו לרוסית והודפס באופן נוח ומיוחד.

בלובי האולם נערך לקראת האירוע 'יריד ספרים של תורה וחסידות ותשמישי קדושה' ורבים ניצלו ההזדמנות לרכוש עבור במחירים מוזלים ספרים רבים ופעילותם של עשרים בתי חב"ד הפועלים בהצלחה רבה בכל מוסקבה הוצגה בפני הציבור הרחב שבירך את ההתפתחות המשמעותית.

השארת תגובה