ג'ון קרי יגיע היום לישראל – המטרה; לבלום ההסלמה

בעוד ההסלמה הביטחונית נמשכת, היום יגיע לאזורנו שר החוץ האמריקני ג'ון קרי במטרה להרגיע במעט את הרוחות ● צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרש"פ, אבו מאזן ● קודם לכן יבקר באמירויות במטרה לטפל בטרור הדאע"שי

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי בברלין. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי בברלין. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

על רקע גל הטרור שזובה קרבנות נוספים מידי יום, יגיע היום (שני) מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לביקור של יממה בישראל וברשות הפלסטינית כשהמטרה היא להוריד את גובה הלהבות ולמנוע את המשך ההסלמה הביטחונית.

בין היתר, הוא יפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ואת יו"ר הרשות הפלסטינית ברמאללה, במטרה לרתום אותם ליוזמה משותפת להרגעת המצב. טרם הגעתו לאזור השלים קרי ביקור באיחוד האמירויות, שבמהלכו התמקד במאבק נגד דאעש.

קרי פגש את נתניהו בשבוע שעבר לשיחה ארוכה שהתקיימה בבירת ארצות הברית, יומיים לאחר פגישתו של האחרון עם הנשיא ברק אובמה בבית הלבן. קודם לכן נפגשו השניים בארבע עיניים בברלין בחודש שעבר. תדירות הפגישות ביניהם מזכירה את תקופת המשא ומתן הישראלי-פלסטיני שניהל קרי בשנים 2014-2013, אז הם היו נועדים לשיחה לפחות פעם בחודש, ולפעמים אף יותר מכך.

מטרתו המרכזית של קרי במהלך הביקור תהיה לנסות ולשחזר את ההישג שלו מנובמבר 2014, ימי שיאו של גל הטרור הקודם שהכה בירושלים. בביקור שערך אז בעמאן, בירת ירדן, הצליח קרי לכנס יחדיו את נתניהו ואת המלך עבדאללה לפגישת הרגעה, שסייעה בהורדת גובה הלהבות. עם זאת, הסיכויים כי יצליח לעשות זאת גם הפעם אינם גבוהים. קרי ידוע כמי שאינו מוותר ומנסה לקדם מהלכים גם כאשר סיכויי ההצלחה נמוכים.

השבוע האחרון היה קשה במיוחד עבור שר החוץ האמריקני. קרי מעד בלשונו, בצורה האופיינית לו, ואמר כי יש הבדל בין הפיגועים שהתרחשו בפריז ביום השישי ה-13 לזה שהתבצע במערכת המגזין "שרלי הבדו" בינואר השנה. לדבריו, במקרה הקודם היה "רציונל מסוים" מאחורי הפיגוע. אמירה זו התפרשה בארצות הברית ובצרפת בהבעת הבנה מסוימת עם מבצעי הפיגוע, אך קרי הכחיש בתוקף כי זו כוונתו. כך או כך, דבריו הותירו רושם רע מאוד.

בעקבות הדברים ולאור גל הטרור המשתולל, גם בעולם, נחוש קרי להשיג הצלחה בביקורו באזור. בעוד הביקור שלו באיחוד האמירויות יוקדש לתיקון נזקים בנושא דאעש, הרי שהביקור בירושלים וברמאללה יאפשר לקרי לנסות לשים קץ למשבר הקטן יותר, אבל כזה שממשיך לעלות בדם – כפי שראינו בסוף השבוע – שמשתולל כעת במזרח התיכון. העובדה שביום חמישי האחרון נרצח אזרח אמריקני, עזרא שוורץ, בפיגוע בגוש עציון, רק מחזקת את החשיבות של הביקור עבור קרי.

השארת תגובה