אחרי 30 שנה: ג'ונתן פולארד שוחרר מהכלא האמריקני

הסאגה שהעסיקה רבות את גורמי הממשל הישראלים והאמריקנים, באה הבוקר לסיומה • ג'ונתן פולארד שוחרר מהכלא האמריקני בתנאים מגבילים • בפנים: מרגע גיוסו למודיעין הישראלי ועד ללכידתו על ידי כוחות הביטחון האמריקנים

יהונתן פולארד לאחר שחרורו מהכלא
יהונתן פולארד לאחר שחרורו מהכלא

אחרי 30 שנה ולאחר לא פחות מ-10,956 ימים בהם שהה בכלא האמריקני, שוחרר הבוקר ג'ונתן פולארד לחופשי. שחרורו שם סוף לסאגה הארוכה שנדונה בהרחבה בכל שלושים השנים האחרונות. עורכי דינו ביקשו שלא לעורר פסטיבל תקשורתי זאת בכדי להגביר את סיכויי ההקלה בתנאי שחרורו מצד השלטונות בארה"ב.

על פי תנאי שחרורו, נאסר עליו לטוס לישראל בחמש השנים הקרובות וכן נאסר עליו לגלוש באינטרנט. כמו כן, יעבוד פולארד בניו יורק ותוצמד לו השגחה מטעם קצין שיבדוק שאינו מפר את תנאי שחרורו. עורכי דינו כאמור מקווים כי ההגבלות הללו יוסרו לאחר שיופעלו לחצים ולפיכך ביקשו לשמור ככל האפשר על 'פרופיל נמוך' בכדי להגביר את סיכויי ההקלה מצד ארה"ב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר השחרור: "העם בישראל מברך על שחרורו של יונתן פולארד. כמי שהעלה את עניינו במשך שנים רבות בפני נשיאי ארה"ב, ייחלתי ליום הזה. לאחר שלושה עשורים ארוכים וקשים מתאחד יונתן סוף סוף עם משפחתו. אני מאחל לו שהשבת הזו תעניק לו אושר ושקט שיהיו סימני דרך להמשך חייו".

נשיא המדינה התייחס לשחרורו של יונתן פולארד: "ברוך מתיר אסורים. כולנו מברכים על שחרורו של יונתן פולארד אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות. לאורך כל השנים כאבנו את כאבו של פולארד וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו. נברך היום את יונתן ומשפחתו באיחודם, לשנים ארוכות וטובות בבריאות ושלווה".

מאות אלפי מסמכים מסווגים:

פולארד נולד בעיר גלווסטון שבמדינת טקסס, בהיותו בן 16 ביקר לראשונה בישראל, במחנה לנוער שוחר מדע במכון ויצמן למדע. בשנים 1972 עד 1976 למד לתואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת סטנפורד. עם סיום לימודיו שב לאינדיאנה, והחל בלימודי משפטים באוניברסיטת נוטרה דאם ובאוניברסיטת אינדיאנה, אותם נטש לאחר מספר חודשים. הוא למד שנתיים יחסים בינלאומיים באוניברסיטת טאפטס, אולם עזב ללא תואר כלשהו.

ב-1977 הגיש בקשה להצטרף ל-CIA (סוכנות הביון המרכזית), אולם נדחה, בין השאר כי מבחן הפוליגרף הצביע על בעיות אמינות. ב-1979 התקבל לעבודה במודיעין של הצי האמריקני, כעובד אזרחי במרילנד. הצי לא היה מודע להחלטת ה-CIA לדחותו. לאחר שנתיים זכה לסיווג ביטחוני גבוה ועבד כמנתח חומרי גלם מודיעיניים. ב-1981 התחתן עם אן הנדרסון, יהודיה שגדלה בבית מתבולל.

מספר שנים אחר כך הושעה סיווגו הביטחוני, על רקע מגעים עם אנשי ביון מדרום אפריקה, אולם עד מהרה בוטלה ההשעיה. ביוני 1984 פולארד הוצב במרכז ההתרעה האנטי-טרוריסטי החדש (אטא"ק) של מחלקת ניתוח האיומים בשירות החקירות של הצי.

מתוקף תפקידו כמנתח חומרי גלם מודיעיניים, נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור בישראל. בראשית 1984 פנה פולארד לאביאם סלע, אלוף משנה בחיל האוויר הישראלי, ששהה בארצות הברית בחופשת לימודים, והציע את שירותיו. בשנים 1984 – 1985 העביר פולארד מאות אלפי מסמכים לידי סלע, וזה מסר אותם למחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון.

ראש לק"ם באותה תקופה היה רפי איתן. המידע שהעביר פולארד שימש רבות את מדינת ישראל. בין השאר שימש מידע זה להיערכות הגנתית מפני נשק להשמדה המונית של ארצות ערב ואף לפעולות התקפיות, שהידועה שבהן היא הפצצת מפקדות אש"ף בתוניסיה ב-1 באוקטובר 1985 במסגרת מבצע רגל עץ, כתגובה לשורה של פיגועים שביצע הארגון‏.

במהלך שנת 1985 החלו הממונים על פולארד באגף להתרעה אנטי-טרוריסטית בצי לחשוד בו. אחרי שגילו במשרדו מסמכים שלא היו קשורים ישירות לעבודתו, עירבו את ה-FBI בחקירה. ב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני ה-FBI על ביתו של פולארד. כאשר הבחינו פולארד ואשתו בסוכנים שבאים לעצרם הם נמלטו לכיוון השגרירות הישראלית בוושינגטון, שם לא יוכלו לעצור אותם, כפי שתודרכו על ידי מפעיליהם.

הם הגיעו לשגרירות, אך לא אושר להם להיכנס אליה, והסוכנים שדלקו אחריהם עצרו אותם. ביולי 2012 חשף רפי איתן כי 24 שעות לפני מעצרו חשד פולארד כי הוא עומד להיעצר והודיע על כך למפעיליו.

לאורך השנים טען פולארד כי פעל מתוך רצון להגן על קיומה של מדינת ישראל. לדבריו, במהלך עבודתו גילה שגורמים מסוימים במערך הביטחון הלאומי בארצות הברית מונעים במכוון מישראל חלק מהמידע שהייתה אמורה לקבל על פי מזכר הבנות משנת 1983, וסבר שאי העברת המידע מעמידה חיי ישראלים בסכנה. לדבריו פעל כדי לגרום להעברת המידע לישראל, כפי שסוכם בין שתי המדינות, ורק כשמאמציו אלו לא נשאו פרי הוא החל להעביר את המידע ישירות לישראל.

מאידך, גורמים בקהילת המודיעין האמריקאית טענו כי פולארד לא פעל ממניעים אידאליסטיים אלא רק לשם בצע כסף‏. בספטמבר 2011 טענה סוכנת ה-FBI שחקרה את פולארד, לידיה ג'ייצ'ורק, כי פולארד העביר מידע מסווג בלי שיוסמך לכך לדרום אפריקה. בנוסף, לדבריה, הוא הודה בפניה כי הציע את שירותיו למדינה אחרת ידידותית.

איש משרד המשפטים האמריקאי, ג'ון מרטין, שפיקח על התיק, טען שמדובר באוסטרליה. ג'ייצ'ורק סברה שהוא הונע מדחף הרפתקני ומתאוות בצע‏. על טענות אלו אמרה אשתו של פולארד, אסתר פולארד, כי "אפילו השופט שגזר את הדין – ושבהחלט לא התייחס באהדה למקרה – הכיר בעובדה שיהונתן היה אידאולוג ולא רודף בצע, ולכן סירב להטיל עליו קנס כספי."‏

השארת תגובה