הדמוקרטים בארצות הברית מצטרפים: "ישראל הגזימה"

ברני סאנדרס, סנאטור יהודי מווירג'יניה ואחד המועמדים לנשיאות ארצות הברית מטעם הדמוקרטים אמר ל'רולינג סטון' ● "אני חושב שישראל הגזימה ב'צוק איתן' וגרמה נזק אזרחי רב יותר משהיה נחוץ. אזרחים רבים נהרגו ובתים רבים נחרבו. נגרם נזק רב מאוד-מאוד"

ברני סאנדרס
ברני סאנדרס

"ישראל הגזימה וגרמה נזק אזרחי רב יותר משהיה נחוץ" – כך טוען ברני סאנדרס, הסנאטור מווירג'יניה המתמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לבית הלבן.

בריאיון מקיף שהעניק למגזין "רולינג סטון", תחת הכותרת "המהפכה הפוליטית של ברני סאנדרס", נשאל הסנאטור היהודי על עמדתו בנוגע לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, והוזכרה אמירת עבר שלו כי הוא "לא מעריץ גדול של נתניהו".

"האם אני חושב שנתניהו הגיב בצורה מוגזמת? כן", השיב סאנדרס. "מלחמה היא דבר נורא בפני עצמו", הוא אמר בהתייחסו למלחמה בין ישראל לפלסטינים ביולי ובאוגוסט 2014. "אני חושב שישראל הגזימה וגרמה נזק אזרחי רב יותר משהיה נחוץ. יש להם (לישראל) מערכות נשק מתוחכמות מאוד. הם אומרים, ואני מכבד את זה, שהם מוודאים שאזרחים לא ייפגעו. אבל התוצאה הסופית היא שאזרחים רבים נהרגו ובתים רבים נחרבו. נגרם נזק רב מאוד-מאוד", הוא הוסיף.

סאנדרס, הנחשב לשמאלי מאוד בעמדותיו, נשאל בריאיון מה תהיה גישתו כלפי ישראל אם ייבחר לנשיא ארצות הברית. "ארצות הברית תתמוך בביטחון ישראל, תעזור לישראל להילחם במתקפות טרור ולשמור על עצמאותה", הוא הבטיח – וסייג: "אבל תחת הנהגתי, ארצות הברית תשמור על גישה הוגנת כלפי האזור. אני מאמין בפתרון של שתי מדינות, שבו לישראל יש ביטחון ולפלסטינים יש מדינה משל עצמם. ארצות הברית חייבת לעבוד עם העם הפלסטיני לשפר על תנאי המחיה שלו, שהם אסון כרגע, והפכו גרועים הרבה יותר מאז המלחמה בעזה".

סאנדרס הוא אמנם המועמד השני בכל הסקרים הדמוקרטיים – אחרי הילרי קלינטון – אולם שרת החוץ לשעבר מובילה עליו בפער של עשרות אחוזים. בלילה שבין ראשון לשני נערך במדינת איווה העימות השני בין המועמדים הדמוקרטיים, ששינה את תוכנו לנוכח מתקפת הטרור בפריז.

סקר של מכון "פאבליק פוליסי" העלה כי לדעת 67%, קלינטון היא המנצחת בעימות, כמו בזה הקודם. סאנדרס זינב בסקר עם 20% שסברו כי הוא המנצח בעימות. מושל מרילנד לשעבר מרטין אומאלי, שאין לו כל סיכוי ממשי לנצח את המרוץ, זכה ל-7% בסקר.

השארת תגובה