ראש הממשלה נחת בארה"ב וייפגש עם אובמה

בצל משבר האמון: ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הבוקר בוושינגטון שם ייפגש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, לשם דיון בחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל, האירועים האחרונים במזרח התיכון, והתקדמות אפשרית עם הפלסטינים

אובמה ונתניהו. צילום: לע"מ
אובמה ונתניהו. צילום: לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת לפנות בוקר (שני) בוושינגטון לקראת פגישתו הצפויה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, במהלכה השניים צפויים לדון בסיוע הביטחוני וגם במאמצים להרגעת הרוחות בין ישראל לפלסטינים.

הפגישה מתקיימת אחרי שנה וחצי ומקורבים בסביבת ראש הממשלה העריכו כי "יהיה ביקור טוב". הפגישה הוגדרה כניסיון לפתוח "דף חדש" וליישר את ההדורים לקראת שנת כהונתו האחרונה של אובמה, אך כשברקע עומד מינויו של רן ברץ לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, הופך הביקור לטעון במקצת.

למעשה מדובר בפגישה ראשונה של שני המנהיגים מזה כשנה. ביקורו האחרון של נתניהו בארצות הברית כלל נאום שנוי במחלוקת בקונגרס בניסיון למנוע את הסכם הגרעין עם איראן. כעת מקווים בישראל כי ארצות הברית תסכים להגדיל את חבילת הסיוע הביטחוני – שיגדל ככל הנראה מ-3 מיליארד דולר כיום ל-5 מיליארד.

ברקע הביקור הטעון עומדת כמובן פרשת מינוי ראש מערך ההסברה: דבריו של ד"ר רן ברץ נגד בכירים בארה"ב, בהם הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי, עוררו סערה וזכו לגינוי חריף מצד סגן הנשיא ביידן. בעקבות הזעם האמריקני, נתניהו המריא לארצות הברית ללא ברץ והבטיח כי יעסוק במינוי רק עם חזרתו.

אתמול במהלך ישיבת הממשלה, הבהיר נתניהו כי במהלך הביקור יידונו נושאים מדיניים כמו המשא ומתן עם הפלסטינים לצד הסוגיות הביטחוניות העומדות לפתחה של מדנית ישראל. נתניהו ציין כי בהקשר זה "ארה"ב מחויבת תמיד לביטחון ישראל, תוך שמירה על היתרון היחסי של מול מזרח תיכון משתנה".

נתניהו הוסיף כי במהלך פגישתו תידון גם סוגיית העברת כספי הסיוע האמריקניים לישראל. "אני מאמין שהפגישה הזאת חשובה על מנת להבהיר את המשך הנתיב של הסיוע האמריקני לישראל בעשור הקרוב, זה יהיה צעד צעד נוסף למימוש הבנה בכיוון זה", אמר נתניהו. בהמשך ציין ראש הממשלה כי הוא הוא צפוי להיפגש עם ראשי הקהילות היהודיות בארצות הברית וכן עם גורמים אמריקנים נוספים.

השארת תגובה