חברת החשמל: "לא נפצה לקוחות, זהו בגדר 'כוח עליון'"

בעוד אלפים עדיין מוגבלים בשל אי אספקת חשמל, – חברת החשמל מצהירה כי לא תפצה לקוחות שניזוקו מהתקלות והעיכוב בטיפול בהן ● "מדובר בסערה חזקה במיוחד, המוגדרת 'כוח עליון' ולכן לקוחות שנפגעו אינם זכאים לפיצוי" ● דני רופ: צפויה סופת טורנדו בישראל

עובדים בסופה. צילום: יוסי וייס, חברת החשמל
עובדים בסופה. צילום: יוסי וייס, חברת החשמל

בצל ניתוקי החשמל באלפי בתים, דנה הועדה לביקורת המדינה במוכנות חברת החשמל לסערה. נציגי החברה הדגישו כי מדובר בסערה חזקה במיוחד, המוגדרת 'כוח עליון' ולכן לקוחות שנפגעו אינם זכאים לפיצוי.

יו"ר הועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי "הסופה הייתה אמנם חזקה, אך בת שעה בלבד. נפגעו בה קשישים שלחצני המצוקה שלהם אינם עובדים, משפחות עם ילדים או אנשים עם מוגבלויות. חייבים למצוא פתרונות לא רק לסופה הנוכחית, אלא לכל החורף שיבוא עלינו. הדו"ח החמור של המבקר מציג בעיות קשות, שאילו תוקנו חלקן, הרי שחלק מהבעיות הנוכחיות היו נפתרות".

אלהרר דרשה לקבל בתוך שבוע את ההיערכות לכריתת העצים המאיימים על קווי המתח הגבוה, תוך הסכמה בין חברת החשמל ומשרדי החקלאות והאנרגיה.

צבי ורטיקובסקי, נציג מבקר המדינה, הוסיף בדיון כי "חברת החשמל היא מונופול, והאזרחים תלויה בה. רוב כבלי ההולכה הם על פני הקרקע ולכן פגיעים למזג האוויר, אך לחברה אין נתונים על עלויות להטמנתם בקרקע, אין תכנית-אב לרשות החשמל לשעת חירום ואין תכנית לתחזוקה והסרת עצים כדי למנוע ניתוק כבלי חשמל. חברת החשמל אף מפנה אזרחים למוקד 100 של המשטרה, כאשר אין מענה במוקד 103 של חברת החשמל".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל אמר כי הוא מתנצל בפני הלקוחות, "אנו עושים כל המאמץ להחזיר את החשמל בהקדם האפשרי. האירוע החל עם למעלה מ-200 אלף לקוחות מנותקים, ו-340 קווי-מתח-גבוה מנותקים – אירוע חסר-תקדים בתולדות ישראל".

לדבריו, היערכות החברה לחורף החלה כבר בתחילת הקיץ, על ידי לימוד לקחי הסופות שעברו, וכללה שיפוצים, מוכנות למחסור בדלק ובגז, תרגיל-חורף, המדמה אירועים קיצוניים כרעידת אדמה, תקיפות מקוונות וסופה חזקה. הוא הדגיש כי לחברה אין סמכות להיכנס לשטח פרטי ולגזום עצים המאיימים על קווי מתח גבוה, שבנפילתם ניתקו את החשמל לישוב שלם.

בלוך הודה בדיון כי ועד העובדים אכן סירב לשתף חברות-חוץ כדי לזרז את השבת החשמל, ואף סירב להעביר עובדים מאזור לאזור, במשך מספר שעות – עד שהוכרח לכך ע"י בית הדין לעבודה. לדבריו, בשכונות החדשות תשתיות החשמל החדשות הן מוטמנות בקרקע, למרות שעלות הביצוע של ההטמנה גבוה בהרבה מתשתית על פני הקרקע.

גרשון ברקוביץ, היועץ המשפטי של מחוז חיפה בחברה הוסיף כי "רוחות במהירות 130 קמ"ש, נחשבות כוח עליון, ולמרות משך הזמן הקצר, העוצמה גרמה לנפילת מאות קווי מתח גבוה, עצי אקליפטוס עבי, מנופים וקירות. כיוון שכך – אין עילה לתביעה נגד החברה. שום מוקד בעולם – איננו יכול לעמוד ב 30,000 פניות בשעה".

לדבריו, גיזום עצים מתבצע כל השנה, אך לסערה אין פתרון חוץ מכריתת העץ ממש "ואין לנו סמכות לבצע זאת בלי אישור ממשרד החקלאות. הוצגה תכנית ארצית למשרדי החקלאות והאנרגיה, כולל מפות, ועד היום טרם קיבלנו ולו אישור כריתה אחד".

דני רופ, חזאי מזג האוויר הזהיר כי "גם בסערה הבאה יקרה אותו הדבר. הסערה הנוכחית היא דרגה אחת לפני טורנדו, אך התחזית בערב שבת כבר העריכה ש'יהיו אירועים הרסניים'. בעוצמה כזו – גם במדינות כמו ארה"ב ובגרמניה לא יהיה חשמל. מזג האוויר יחמיר ויקצין בשנים הקרובות – בגלל התחממות כדור הארץ, ובהחלט צפויה סופת טורנדו בארץ".

השארת תגובה