בית שמש: פותחים נקודת משטרה, עוקפים נהלים

בתום דיון ארוך וממצה הודיע ראש העיר על שורת החלטות משמעותיות לשיפור הביטחון בעיר ובמוסדות החינוך ● מפקד תחנת בית שמש סנ"צ שלומי טולידנו: בשנה האחרונה הכפלנו את פעילות המשטרה באתרי הבניה

היערכות בבית שמש
היערכות בבית שמש

בעקבות פיגוע הדקירה שארע היום ברמת בית שמש ג, כינס ראש העיר מר משה אבוטבול את מטה החירום של העירייה, יחד עם מפקד משטרת בית שמש סנ"צ שלומי טולידנו וראשי התחנה, חברי המועצה, הנהלת העירייה, בעלי התפקידים הרלוונטיים, ונציגי ארגוני מד"א, איחוד הצלה, הצלה בית שמש, זק"א והשומרים.

ראש העיר סקר את פעילות העירייה בעקבות הפיגוע היום ובעקבות המצב הביטחוני בכלל, עובדי מרכז הסיוע הפסיכולוגי העירוני מסיירים בגני הילדים בשכונה, מרגיעים את הילדים ומדריכים את הגננות.

רה"ע ציין כי אמנם בחסדי שמים ניסיון הפיגוע כמעט ולא הצליח, אך הוא מחייב אותנו לשנות תפיסה ולעבור ממצב תיאורטי למציאות חדשה בשטח. חלק נכבד מהדיון התנהל בסוגיית פועלי הבניין בני מיעוטים העובדים באתרי הבניה בעיר ובמיוחד בעשרות אתרי הבניה בשכונת רמת בית שמש ג, שם אירוע הפיגוע.

ראש העיר הנחה את היועץ המשפטי ואנשי אגף ההנדסה לבחון משפטית באופן מיידי גם מול גורמים חוץ עירוניים, האם יש לנו מנדט מבחינה חוקית לעצור את הבניה באתרי הבניה בעיר, ובמידה ולא, האם ניתן לחייב את הקבלנים בהצבת מאבטחים שיוצבו בסמיכות לאתרי הבניה, וביקש מסגן המהנדס להגיש רשימה עדכנית של החברות הקבלניות הבונות בימים אלו בעיר.

"למרות שהמצב הביטחוני משותף לכל מקום, בכל זאת אני קורא למשטרת ישראל לתת דגש מיוחד להגברת הפעילות בשכונת רמת בית שמש ג', באמצעות סיורים ומבצעי בטחון באתרי הבניה כדי לוודא שאין בהם שבח"ים, עקב הסיכון הנשקף מאתרי הבניה ובפרט כעת לאור הרגישות אחרי הפיגוע בשכונה".

נקודת משטרה בבית שמש

"חלק מפקחי העירייה כבר הוכשרו למשימות אבטחת גני ילדים, במקביל להמשך עבודתם השוטפת בשעות אחרות, בשבוע האחרון רכשנו כמות נשקים נוספת עבור פקחי העירייה ועובדי מערכת החינוך, היום נכפיל את הכמות ונרכוש נשקים נוספים עבור פקחי אגף ההנדסה המסיירים באתרי הבניה וצרכים נוספים. אני פונה לתושבי העיר ולהורי גני הילדים להתנדב למשימות האבטחה, בקשתי מסגני מר שמואל גרינברג לרכז את מערך המתנדבים בימים אלו" אמר ראש העיר.

מפקד משטרת בית שמש סנ"צ שלומי טולידנו סיכם את הפיגוע על היבטיו השונים, וציין את פעילותם המהירה והמקצועית של שוטרי התחנה שנטרלו את המחבלים באופן מיידי. טולידנו התייחס לבעיית נוכחות פועלים בני מיעוטים באתרי הבניה וציין כי אין כל אפשרות חוקית לעצור את הבניה ולמנוע כניסת פועלים ב.מ. עם היתרי שהייה, אלא להגביר את מבצעי בדיקת האישורים, וציין כי בשנה זו בלבד נעצרו למעלה מ-300 שבח"ים לעומת 150 בשנת 2014.

טולידנו הוסיף כי הוא קורא לתושבים להתנדב לאבטחת בתי הכנסת ומוסדות החינוך של קהילתם, כאשר המשטרה מצידה תספק את ההכשרה והציוד.

סגן רה"ע ומ"מ מר מאיר בלעיש הציע דרכים אופרטיביות להקמת מערך מתנדבים בשילוב עובדי עירייה שיוסבו בימים אלו למשימות אבטחה עם התמקדות בגני ילדים.

סגן רה"ע הרב שמואל גרינברג כי למרות התסכול הרב, יש להודות למשטרה על תפקודם המוצלח זאת במקביל לבדיקת הטענות, וקרא למשטרה לתגבר את סיורי האבטחה בשכונות.

ממונה הבניה הרב משה מונטג שהינו תושב השכונה והיה עד ראיה לאירוע, שיתף את המשתתפים בתחושות התושבים והעלה פתרונות אפשריים להגברת בטחון התושבים המתגוררים בסמיכות לאתרי הבניה.

חבר המועצה הרב ישראל סילברסטיין הדגיש את ההבדל ביחס בין עובדים מאושרים עם אישורי שהייה לבין שב"חים, אך יש לדאוג כי גם הפועלים המאושרים לא יסתובבו בשכונות אלא יגיעו בהסעות הלוך וחזור מטעם הקבלנים.

מנכ"ל העירייה עו"ד מתי חותה אמר: הטרור הגיע לבית שמש, אמנם האירוע הסתיים בחסדי שמים, אך זה מחייב אותנו בהקצאת משאבים עירוניים, יש ומציע לחייב את הקבלנים להשתתף בעלות הפעלת ניידת אבטחה מיוחדת שתופעל ע"י חברת שמירה ותסייר באופן קבוע ליד אתרי הבניה.

קב"ט מוסדות חינוך מר יהודה בן הרוש וקב"ט העירייה מר שלי גיל, הציגו בפרוטרוט את תמונת המצב העדכנית בתחום האבטחה בעיר.

דובר העירייה הרב מתתיהו רוזנצוייג, הציג את פניות התושבים בנושאי הביטחון ומתן פתרונות מתאימים.

ראש העיר הרב משה אבוטבול, סיכם את הדיון בשורת החלטות לגורמים הרלוונטיים בעירייה, למען הגברת בטחון התושבים בכלל וברמת בית שמש ג ובמוסדות החינוך בפרט, והודיע על הפעלה מיידית של המבנה שהוקצה ע"י העירייה עבור נקודת משטרה ברמת בית שמש ג', שעקב תהליכים בירוקרטים עדיין לא חובר במלואו למים וחשמל.

"בימי חרום אלו, יש להפעיל שיקול דעת נוסף וראיה רחבה ולכן אני מורה על הפעלה מיידית של המבנה גם התהליכים הבירוקרטים השונים עדיין לא הסתיימו, למען בטחון תושבי העיר. במקביל אני מצפה ממשטרת בית שמש שעושה עבודה ראויה לציון, להציב במבנה באופן קבוע שוטרים עם ניידת, מעבר לאיוש הנקודה במתנדבים" אמר ראש העיר.

כן הורה ראש העיר על הקמת צוות פנימי, בראשות מנכ"ל העירייה עו"ד מתי חותה, סגן ומ"מ רה"ע מר מאיר בלעיש, ממונה כוח אדם הרב משה מונטג לאיתור ושילוב עובדי עירייה בעלי רישיון נשק למשימות אבטחה והגנה.

בסיום דבריו ביקש ראש העיר: "בימים קשים אלו יש לפעול לאחדות העיר ולהניח בצד את המשקעים והויכוחים הפוליטיים הרגילים, לכך זימנתי לישיבה זו גם נציגי האופוזיציה, אך צר לי מאוד ואני מגנה בכל תוקף כי גם ביום קשה זה הותקף סגן ראש ומ"מ מר מאיר בלעיש ע"י פעיל פוליטי שקרא לעברו קריאות רוצח ועוד, אני מצפה מכל החברים לגנות תופעה חמורה זו", סיים ראש העיר.

בישיבת מטה החרום השתתפו עוד: חברי הנהלת העיר, הרב ישראל סילברסטיין, הרב מרדכי דירנפלד, הרב יגאל חדד, הגזבר רו"ח אריה ברדוגו, היועץ המשפטי עו"ד מיקי גסטווירט, הסמנכ"ל מר דוד סיטבון, מנהל אגף הרווחה מר שלום בן דוד, מנהל אגף סא"ס מר איציק קניזו, סגן המהנדס מר בן סומך, מ"מ מנהל אגף החינוך מר מנחם ברוכמן, מנהל המוקד העירוני מר משה כהן, מנהל לשכת רה"ע מר גולן שליט, נציג היקל"ר מר אסף מטרי, נציג ועדת מל"ח פס"ח מר דוד וקנין, ונציגי מרכז הסיוע הנפשי.

השארת תגובה