גלנט בבית שמש: נשווק 8500 יח"ד במחיר למשתכן

ראש עיריית בית שמש מר משה אבוטבול: בבית שמש יש מקום לכולם, אך במקביל להתרחבות העיר במגורים יש להרחיב גם את אזורי התעשייה ● שר הבינוי ח"כ יואב גלנט: המדיניות היא לבנות בכל הכוח ובמקביל לפתור את הבעיות השונות

אבוטבול ושר הבינוי יואב גלנט בסיור בבית שמש
אבוטבול ושר הבינוי יואב גלנט בסיור בבית שמש

שר הבינוי שהיה אורחה של עיריית בית שמש, ערך ביקור ממלכתי מקיף בעיר בית שמש.

הביקור החל בלשכת ראש העיר מר משה אבוטבול בשיחה בארבע עיניים לתיאום ציפיות הדדי של ראש העיר ושר הבינוי, בהמשך הצטרפו לישיבת עבודה צוות מצומצם של בכירי העירייה ומשרד השיכון, ומשם יצאו המשתתפים יחד עם פמליה מורחבת של הנהלת העירייה ומשרד השיכון לסיור מקיף בעיר בית שמש. לסיור הצטרף גם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ דוד אמסלם.

במסגרת הסיור המקיף, הציג ראש העיר מר משה אבוטבול את התרחבותה המסיבית של העיר בית שמש, והתמקד בשכונת ביאליק שבה מתבצע פרויקט פינוי בינוי הנמצא כבר בשלבים סופיים לאישור התכניות לבניית 1700 יחידות דיור לבני העיר הוותיקה והמגזר הכללי, ובסמוך לה מתוכננת שכונה מיוחדת לכוחות הביטחון, אשר יחד עם פרויקט נופיה של חברת צמח המרמן הבונה בכניסה לעיר חמישה מגדלים לציבור הכללי, מהווה האזור רצף של שכונות חדשות המיועדות ומתוכננות למגזר הכללי, וכך גם אצטדיון הכדורגל העירוני החדש הנבנה בסמוך בהשקעה עירונית גדולה.

בהמשך הגיעה הפמליה לאתרי הבניה ברמת בית שמש ג' שם פגשו את מנהלי הפרויקט מטעם עיריית בית שמש ומשרד השיכון אשר הציגו את השכונות החדשות המתוכננות, על גבי מפות מוגדלות שהוצבו במקום.

בסיום הסיור התכנסו המשתתפים, יחד עם חברי מועצת העיר לדיון מקצועי וישיבת סיכום באולם מועצת העיר.

בישיבה סקר ראש העיר את התפתחותה המואצת של בית שמש, בהיותה העיר בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בארץ, כאשר לפני 20 שנה עמדה אוכלוסיית העיר על 17.000 תושבים וכיום כבר עומדת בית שמש על למעלה מ-110.000 תושבים, והיד עדיין נטויה בשיווק השכונות החדשות, כאשר בית שמש תעבור את רף ה-250.000 תושבים ותהיה מבין הערים הגדולות בארץ.

ראש העיר העלה את הצורך בשיווק מגרשים לתעשייה מתוך 3000 דונם באזור התעשייה החדש 'הר טוב ב'  שסופח לבית שמש, והשלמות תכנון אזור תעשיית היי טק באזור התעשיה המערבי, אשר יהוו את העוגנים הכלכליים של העיר במקביל לקליטת התושבים החדשים.

"בעיר בית שמש ישנם פרויקטים לכל המגזרים, אך על מנת שנוכל למשוך לעיר גם אוכלוסייה מהמגזר הכללי אנו זקוקים לסיוע של משרד השיכון בפרויקטים תומכים כמו היכל התרבות, אצטדיון כדורגל, ולכן או דרושים להכניס זאת לתוך הסכמי הגג עם משרד השיכון" אמר ראש העיר.

אבוטבול ושר הבינוי יואב גלנט בסיור בבית שמש (7)

אבוטבול: בניה לחרדים? ביהמ"ש דחה את הטענות

ראש העיר התייחס לטענות על הבניה לחרדים בעיר, וציין כי טענות אלו הועלו בכל ערכאה אפשרית ונשללו, כאשר גם בית המשפט העליון בחן את התוכניות ואת הטענות נגדן ודחה אותן מכל וכל.

"אני קורא לכבד את הדמוקרטיה גם אם הדמוגרפיה לא מוצאת חן, בראש העין התקיים תהליך דומה אך הפוך, כאשר העיר ראש העין שהייתה בזמנו עיר דתית בראשות ראש העיר-110 החרדי הרב יוסף מלמד שכיהן מטעם אגודת ישראל 3 קדנציות, עברה תהליך התרחבות ובניה חדשה בהחלטת הממשלה וכיום היא עיר חילונית עם ראש עיר מהמגזר הכללי, ובכל זאת לא שמענו על אף הפגנה או דרישה להפרדת העיר" אמר ראש העיר, והוסיף כי הוא "קורא לכל החברים לסייע לתדמיתה של בית שמש ביצירת כותרות חיוביות ולא ההיפך אשר מבריחות רוכשים פוטנציאלים".

בהמשך כובדו כל נציגי האופוזיציה לשאת את דבריהם, ולכך התייחס בדבריו מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון מר אשל ארמוני שציין כי זה אינו דבר מובן מאליו, ובערים אחרות בהן הן מסיירים, פעמים רבות לא ניתנת זכות הדיבור לאופוזיציה בכלל ואילו כאן כל נציג ונציג דיבר בהרחבה וללא הפרעה.

מנכ"ל המשרד הביע את התפעלותו מתנופת הפיתוח המסיבית של העיר, וציין כי בית שמש היא אטרקטיבית בקנה מידה ארצי, ויש לשלב בניה לכלל המגזרים השונים.

יו"ר ועדת תכנון ובניה מר משה מונטג, אשר העביר סקירה מקיפה וממצה על העיר והתפתחותה במהלך הסיור, סיכם את הבקשות השונות של העירייה ממשרד הבינוי וממינהל מקרקעי ישראל, לסיוע תקציבי עבור תשתיות ומוסדות ציבור בשכונות הנבנות.

ממונה שפ"ע מר שמעון גולדברג, הציג את פירוט דרישות העירייה להשלמת עבודות הפיתוח והתשתיות בשכונות רמת בית שמש א' והקריה החרדית אשר נבנו לפני שנים ע"י משרד השיכון ועדיין לא הושלמה מסירתן לעירייה.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם, הודה לראש העיר על האירוח הלבבי וציין את התרגשותו מהביקור בבית שמש אשר מציף בו זיכרונות ילדות, עת היה מגיע להתארח כאן אצל בני משפחתו בימי החופשות. "בבית שמש יש מקום לכל המגזרים וניתן לחיות ביחד" הדגיש אמסלם.

גלנט: מכיר את בית שמש מלפני 40 שנה

שר הבינוי והשיכון ח"כ יואב גלנט סיכם את הדיון ואמר: "אני מודה לראש העיר, למנכ"ל העירייה מתי חותה, ליו"ר ועדת תכנון ובניה משה מונטג ליו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם, על ההזדמנות שניתנה לי בסיור היום,  למדתי מכך דברים לא מעטים.

את בית שמש אני מכיר מלפני 40 שנה במסגרת ניווטי הצבא שקיימנו בשטחים אלו, ואני שמח לראות את מהפכת הפיתוח שהעיר עברה כשאר אותם שטחים בנויים לתפארת.

בית שמש נמצאת במרכז הארץ, בין שני מרכזי החיים בארץ, ירושלים ותל אביב וסמוכה לנמל התעופה ומרכזי ערים נוספות לא מעטות, המיקום הגיאוגראפי הנדיר בשילוב אוויר ההרים והנוף הפסטורלי גורמים לאטרקטיביות של העיר בית שמש, שתהיה בקרוב מבין הערים הגדולות במדינה.

שמעתי את היום גם את תחושות נציגי התושבים הוותיקים, ואני מכיר זאת כבר מהדיון שקיימתי בכנסת בנושא בית שמש. ברצוני לציין כי מעולם לא הייתי כל כך פופלארי בכל סיעות הבית, כמו בעת הדיון על בית שמש. בית שמש היא המבחן של המדינה, ומהווה אתגר אמיתי להשתלבות האוכלוסיות השונות בארץ ולקיום חיים משותפים בהרמוניה, אני מאמין מאוד שניתן לעשות זאת.

אך עלינו לעשות הכל כדי לקדם את בניית השכונות החדשות ולא לעכבן, אלא לפתור את שאר הבעיות תוך כדי תנועה. בראש מעינינו עומדות האוכלוסיות שאין להם בית, אותם זוגות צעירים שנישאו זה מכבר ועדיין אין להם מקום מגורים, במסגרת מכרזי מחיר למשתכן  הם יקבלו הטבות מפליגות כאשר המדינה תוותר על תמלוגים הצפויים לה ממכירת הקרקע על מנת לסייע לאותם זוגות.

גם פעילות העירייה בתוכנית פינוי בינוי ובניית 1700 יחי"ד היא תוכנית מצוינת ואני מברך על כך" אמר השר, והתייחס גם לנושא הסכמי הגג: "אנו נענים לפניית העירייה לקדם הסכם גג, שוחחתי כבר בנידון עם שר האוצר מר משה כחלון שתומך בכך. במסגרת הסכם הגג נוכל להכניס את בקשות העירייה לתקצוב, מרחבי תעסוקה, מנהלות ייעודיות לקידום השכונות החדשות, פתרונות תחבורה ותשתיות, היכל תרבות, השלמות פיתוח בשכונות שפיתוחן עדיין לא הסתיים, והסכמי חדש מול ישן.

במקביל אנו חייבים להגדיל את היחס של הכנסות העיר מאזורי התעשיה מול אזורי מגורים שאנו יודעים שכל תושב עולה לעירייה  כסף גם אם הוא משלם ארנונה מלאה".

את דבריו סיים השר בדברי תודה לראש העיר על הסיור המודרך והדיון המתורבת שבעקבותיו ואמר "אני פונה לחברי המועצה החרדיים להתעקש ולהלחם למען הבאת אוכלוסיה מהמגזר הכללי לבית שמש כי לא מדובר כאן רק בבית שמש אלא בסיפור עם השלכות לכל הארץ. אנו חייבים להוכח כי חרדים וחילוניים יכולים לחיות יחדיו ללא קשר למי נמצא בשלטון המקומי או הארצי".

עם תום מסכת הדיונים, העניק ראש העיר לשר, תעודת הוקרה והערכה על עמידתו לימין העיר בית שמש וסיועו לפיתוחה ושגשוגה. וכן מדליית העיר בית שמש אשר הוענקה ע"י ראש העיר גם לאורחים הנוספים: מנכ"ל משרד הבינוי מר אשל ארמוני ומנהל המחוז מר משה מרחביה וכן ליו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם.

בביקור השתתפו עוד: חברי הנהלת העיר: סגן רה"ע ומ"מ מר מאיר בלעיש, סגן רה"ע מר חיים בן מרגי, ממונה חברה כלכלית מר אברהם נחמן פרנקל, ממונה חינוך מר ישעיהו ארנרייך, חברי המועצה: מר אלי כהן, מר שלום אדרי, מר משה שטרית, מר מוטי כהן, מר ריצרד פרס, ובכירי העירייה: מנכ"ל עו"ד מתי חותה, גזבר רו"ח אריה ברדוגו, יועץ משפטי עו"ד מיקי גסטווירט, מבקר מר יעקב דהן, דובר מר מתי רוזנצוייג, רל"ש רה"ע מר גולן שליט, מנהל תכנית פינוי בינוי מר אברהם ברגר, מנהלי אגפים ובכירים נוספים, וכן פמליה מורחבת של הנהלת משרד השיכון ומנהלי הפרויקטים הממשלתיים.

השארת תגובה