ביקור יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב בישראל

שר הביטחון יעלון לרמטכ"ל האמריקני: "אנו פועלים נגד הטרור הפלסטיני, וננצח אותו" ● גנרל דנפורד: "זהו ביקורי הראשון בתפקיד מחוץ לארצות הברית. אני מודע לכך שהיו עליות ומורדות במערכת היחסים המשפחתיים, אבל היחסים הצבאיים נשארו חזקים, זה מעולם לא השתנה"

יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארצות-הברית, גנרל ג'וזף פ. דנפורד, עורך ביקור רשמי בישראל כאורחו של ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט.

גנרל דנפורד, שזהו ביקורו הראשון בישראל בתפקיד זה, התקבל הבוקר (א'), ה' בחשוון תשע"ו, 18 באוקטובר 2015, במחנה "רבין" (הקריה) בתל אביב על-ידי משמר כבוד של חיילי צה"ל.

במסגרת הביקור ייפגש יושב ראש המטות המשולבים, גנרל ג'וזף פ.דנפורד, עם ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט ומפקדים נוספים בצה"ל, זאת על-מנת לדון בשיתוף הפעולה בין הצבאות ובאתגרים הביטחוניים המשותפים.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פגש הבוקר בלשכתו בקריה בתל אביב את הרמטכ"ל האמריקני הגנרל ג'וזף דאנפורד, שהגיע לביקור בישראל כאורחו של הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. במהלך הפגישה דנו השניים בהמשך חיזוק הקשרים בין מערכות הביטחון של ארצות הברית וישראל, ובסוגיות אסטרטגיות באזור. בפגישה השתתף גם הרמטכ"ל איזנקוט.

במהלך הפגישה אמר שר הביטחון יעלון לאורחו: "אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקידך ומשימתך. אנו מעריכים מאוד את מחויבותך לביטחונה של ישראל. ארצות הברית וישראל חולקות ערכים ואינטרסים משותפים. אנו רואים את יחסינו כאסטרטגיים, והייתי אף אומר כאבן פינה בביטחוננו הלאומי. אנו מעריכים את המחויבות ושיתוף הפעולה בין ממסדי הביטחון. בין משרד הביטחון לפנטגון, בין צבא ארצות הברית לצה"ל, וגם בין סוכנויות המודיעין. אנו מאמינים שעלינו להיות 'באותו העמוד' בכל הנוגע להתפתחויות במזרח התיכון. במצב הנוכחי במזרח התיכון, כפי שאנו רואים אותו, הדבר הקבוע היחיד הוא השינוי, והגורם היחידי היציב הוא חוסר היציבות.

"האיראנים מנסים גם להבעיר את יהודה ושומרון באמצעות מימון של טרור. בשבועות אחרונים ישראל עומדת לפני גל טרור נוסף, הפעם, על ידי צעירים פלסטינאים, שהוסתו ונדחפו לדקירת ישראלים כמגמה. אנו פועלים נגד איום זה. אנו פועלים במלוא יכולותינו בכדי להביס את הטרור הזה כפי שעשינו בעבר. אני מאמין שארצות הברית וישראל, בכל הקשור לטרור במזרח התיכון –  אני מאמין שאנחנו ננצח, על פי הידע וההבנה בנוגע קשר העמוק בין שתי המדינות שלנו.

"אנו לא משמרים את הסטאטוס-קוו בסכסוך עם הפלסטינים, אלא חותרים כל הזמן להתקדם בתחומים שונים של החיים, מלמטה למעלה.

גנרל דנפורד: "תודה רבה, שר הביטחון. כפי שאתה יודע, אני רק בתחילת דרכי בכהונתי בתפקידי החדש. זהו ביקורי הראשון בתפקיד מחוץ לארצות הברית, וישראל היא המדינה הראשונה שהגעתי לבקר בה. דיברת על היחסים המיוחדים בין ארצות הברית וישראל, ואני מכיר את היחסים אלו. היחסים הצבאיים בין המדינות שאנו נהנים מהם, הם הבסיס של היחסים האלו.

"אני מודע לכך שהיו עליות ומורדות במערכת היחסים המשפחתיים,  אבל היחסים הצבאיים נשארו חזקים, זה מעולם לא השתנה. אני מבקש לומר לך היום, כי בכוונתי המלאה, בזמן שאני בתפקידי, שמערכת יחסים תמשיך להיות חזקה. אני מסכים איתך שהאתגרים שאנו מתמודדים איתם, אנו מתמודדים איתם ביחד. יש לי את אותו ביטחון, שגם לך יש, שבסופו של הדבר ידנו תהיה על העליונה. זה יהיה בזכות הרבה עבודה קשה, תכנון משולב רב והבנה משותפת.

"אתה מכיר ויודע הרבה יותר טוב ממני על האתגרים באזור, וזו אחת הסיבות שהגעתי לכאן, להאזין. כדי להאזין לרמטכ"ל ולך ולמפקדי צה"ל, כי אני יודע שיש לך את הפרספקטיבה והיא חשובה לנו מאוד. היא תסייע לנו בלוודא שאנו עושים מה שאנו עושים בצורה היעילה ביותר.

"אני מעריך מאוד את הכנסת האורחים ושפינית את הזמן לפגוש אותי. אני מאוד מצפה למערכת היחסים שלנו בתקופה הבאה".

נציין כי הבוקר החל התרגיל הבין- לאומי של חיל האוויר, "דגל כחול" (BLUE FLAG), בהשתתפות חיל האוויר האמריקאי וחילות אוויר ממדינות נוספות. התרגיל מתקיים בבסיס חיל האוויר "עובדה" שבערבה.

התרגיל צפוי להימשך כשבועיים, במסגרתו יתורגלו תרחישי לחימה שונים ומטרתו שיפור הכשירות המבצעית למגוון תרחישים.

השארת תגובה