מתנה לקיבוצים – קרקעות מדינה בהנחה

ב"פורום הקרקעות" תוקפים בחריפות את החלטת מועצת מקרקעי ישראל לאפשר לאגודות השיתופיות לרכוש את קרקעות המדינה בהנחה ניכרת

צילום: מנהל מקרקעי ישראל
צילום: מנהל מקרקעי ישראל

האגודה לצדק חלוקתי יצאה השבוע נגד ההסדר שאושר במועצת מקרקעי ישראל לפיו תחל מכירת חיסול של הקרקעות הציבוריות בקיבוצים.

פורום הקרקעות הכולל את האגודה לצדק חלוקתי, הקשת הדמוקרטית המזרחית ועמותת תהודה יצא בחריפות נגד ההסדר שאושר בתחילת השבוע. לדברי אנשי הפורום מדובר בפגיעה אנושה בעקרונות השוויון והצדק החלוקתי. בפורום אומרים כי ההסדר מאפשר לקבוצה קטנה בחברה הישראלית ליהנות מהטבות מרחיקות לכת ממשאבי הציבור, בשעה שרוב רובם של האזרחים מודרים ממנו.

בהודעה שפרסם הפורום נכתב כי "ההסדר צורם במיוחד בימים אלו בהם נערך קיצוץ נרחב בתקציב המדינה. בשעה שמרבית הציבור אינו יכול לחלום על רכישת בית מגורים, מאפשר ההסדר לקיבוצים למכור בתים בשטחם ולמעשה לספסר בקרקע, באופן המאפשר להם להתפרנס מנדל"ן ולא מחקלאות.

בתחילת השבוע אישרה מועצת מקרקעי ישראל את ההסדר לפיו יותר לאגודות השיתופיות (הקיבוצים) לרכוש את זכויות המגורים בקרקעות הקיבוץ, זאת בנוסף למסלולי השיוך שנקבעו בהחלטות קודמות של המועצה.

בפורום אמרו כי ההחלטה משנה למעשה את המדיניות הקיימת, באופן המנוגד לעקרונות הצדק החלוקתי, ואף פותחת פתח לספסרות, סחר, ייזום והפקת רווחים בקרקע ציבורית.

מדברי ההחלטה עולה כי האגודה השיתופית תוכל לרכוש את הזכויות בקרקע המיועדת למגורים בשטח המחנה של הקיבוץ בתשלום מופחת מזה שנקבע בהחלטה קודמת (דהיינו 3.75% או 33% על מלוא הזכויות) ולקבל הנחה נוספת בסך 12%. לאחר מכן, יוכל הקיבוץ ליזום הקמת מבני מגורים בקרקע ואף למכור את הדירות לחברים חדשים ללא כל תשלום נוסף למדינה.

תגובה אחת
  1. לארגון הסדק החברתי ,אתם טועים ובגדול .
    במסגרת החלטת 1175 ו1275 שהן המשך טבעי של 979 המאפשרות לישובים וקיבוצים וגם במרקם העירוני להוון שטח קיים לטאבו-קניין פרטי זאת בעקבות הקשת המזרחית שיצרה אפלייה חדשה .

השארת תגובה