גרמניה מטלטלת את המשק האירופי

התוצר הלאומי הגולמי של גרמניה התכווץ ב-0.2% ובאירופה חוששים מפני ההשלכות על כלכלתן של שאר מדינות היבשת

שר האוצר הגרמני ד"ר וולפגנג שאובלה. צילום: איליה הנדל
שר האוצר הגרמני ד"ר וולפגנג שאובלה. צילום: איליה הנדל

הכלכלה הגדולה ביותר באירופה מזדעזעת. התוצר הלאומי הגולמי של גרמניה הצטמצם לאחרונה בשתי עשיריות האחוז (0.2%-) אך למרות שאפשר לתלות זאת בחורף חם יחסית ששינה קצת את הרגלי הצריכה של הגרמנים, אין ספק כי המיתון שפוקד את אירופה אינו פוסח גם על גרמניה שנהנתה בשנים האחרונות מנתונים חיוביים שבלטו לנוכח המציאות במדינות השותפות עמה בגוש האירו.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של האיחוד האירופי היה ברור למדי כאשר הבהיר כי "גרמניה חלשה משפיעה על כלכלת אירופה כולה". בבנק המרכזי של האיחוד שוקלים ברצינות להגדיל את התמריצים לכלכלת היבשת על מנת למנוע ממצב של דפלציה (מחירים יורדים מהעדר ביקוש).

הצמיחה הנמוכה בגוש האירו מאיימת על כלכלתן של המדינות החברות בו ועל כלכלתה של אירופה כולה. גם מדינות שאינן חברות בגוש המטבע האירופי עלולות להינזק כתוצאה מהמצב הכלכלי הנוכחי.

השבוע (חמישי) אמור הבנק המרכזי של האיחוד לפרסם את שיעור הריבית החדש, ודראגי כבר אמר לאחרונה כי ישתמש בכל הכלים הנחוצים על מנת להבטיח את יציבות המחירים.

נציין כי המתיחות בין רוסיה למערב אינה תורמת למצב שכן גרמניה היא שותפת הסחר השנייה בגדולה של רוסיה וסנקציות על רוסיה עלולות לחזור כבומרנג ולהשפיע בצורה ניכרת על הייצוא הגרמני וממילא על התעשייה המקומית.

השארת תגובה