הרבנים הראשיים על הכפרות: כך ימנע צער בעלי חיים

הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו פרסמו לפני זמן קצר מכתב מטעמם לאזרחים המעוניינים לקיים את מנהג הכפרות עם תרנגולים ● "מי שמקיים מצוה זו בעבירה של צער בעלי חיים, אנו חוששים שאין הוא מקיים כלל את המנהג"

מנהג כפרות בירושלים. צילום אתר סליחה
מנהג כפרות בירושלים. צילום אתר סליחה

על רקע הביקורת כנגד מנהג הכפרות, יוצאים הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו במכתב בו מורים כיצד לקיים את המנהג כהלכתו ללא חשש צער בעלי חיים. "באנו להעיר ולעורר על שני נושאים עיקריים בזמן קיום מצות הכפרות", פתחו הרבנים במכתבם.

"בנושא השחיטה: השחיטה צריכה להיעשות כדת וכדין ע"י שוחט מומחה וירא שמים. כמו כן, יש להקפיד על המקומות בהם השחיטה תתבצע. אין לבצע שחיטת בעלי חיים במקומות בהם נערך טקס הכפרות, אלא רק במקומות בהם יש פיקוח, או להעבירם למשחטות שנמצאות תחת פיקוח הלכתי ווטרינרי".

לדברי הרבנים: "יש לעקוב על כך כי העופות נמצאים תחת פיקוח של השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות, שהרי לעתים מזומנות מעבירים למקומות בהם נערך טקס הכפרות, עופות ממקורות שאין פיקוח עליהם ויש בכך חשש סכנה, וחמירא סכנתא מאיסורא".

בסיום המכתב מתייחסים הרבנים לסוגיית הצער בעלי חיים שבעבר הביאה למחאות כנגד המנהג מצד פעילי בעלי חיים. "חובה להקפיד על תנאים ראויים להחזקת העופות. לא לעבור על צער בעלי חיים, יש לספק לעופות את המרחב הראוי, מקום מוצל, וחובה לדאוג להם למזון ולשתיה, כדי שלא יצא ח"ו שכרנו בהפסדנו. מי שמקיים מצוה זו בעבירה של צער בעלי חיים, אנו חוששים שאין הוא מקיים כלל את המנהג, אלא עובר על צער בעלי חיים דאורייתא".

השארת תגובה