ביהמ"ש קבע: בית הכנסת ייהרס לאחר החגים

שופטי בג"ץ דנו היום בבקשת מתפללי בית הכנסת 'איילת השחר' שביקשו למנוע את הריסת בית הכנסת ● בית המשפט קבע: בית הכנסת ייהרס לאחר סוכות ● סמוטריץ': "בינו ובין צדק אין דבר וחצי דבר"

דוד אזולאי בבית הכנסת גבעת זאב
דוד אזולאי בבית הכנסת גבעת זאב

בית המשפט העליון קבע היום סופית כי בית הכנסת 'איילת השחר' בגבעת זאב ייהרס. מועד ההריסה נקבע לאחרי חג הסוכות זאת בהתחשבות ברגשותיהם של המתפללים. בהחלטת בית המשפט הוסבר כי דחיית ההריסה לאחרי חג הסוכות היא מכח בקשת משרד ראש הממשלה ושר הביטחון משה יעלון.

"היענותנו לדחיית ההריסה על פי בקשת הדרג המדיני", כתבו השופטים. "היא רק לפנים משורת הדין, משיקולים של רגישות מובנת לגבי הריסה במהלך חגי תשרי, ובהתחשב בכך שהמבנה כבר פונה. אולם אין דחייה זו כפופה בנוסף גם לשינוי נסיבות משמעותי במובן המשפטי, כפי שביקש הדרג המדיני".

כזכור, העתירה להריסת בית הכנסת הוגשה על ידי ארגון השמאל 'יש דין' שטען כי בית הכנסת נבנה על קרקע פלסטינית. בחודש שעבר פסק בית המשפט להרוס את המבנה והורה לפנותו מידית. בטקס דומע הוציאו המתפללים את ספרי התורה מבית הכנסת ופינו את תכולתו.

מי שמיהר לתקוף את החלטת בית המשפט היה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שטען כי "זהו פסק דין נוסף בשרשרת של פסקי דין שבינם ובין צדק אין דבר וחצי דבר". לדבריו, היה צורך בהליך פרוצדוראלי להוכחת בעלות על הקרקע מצד המתפללים. ההליך נדחה מסיבות טכניות וכעת פסק בית המשפט ללא יכולת מצד המתפללים להוכיח את בעלותם. "בית המשפט נתלה בנימוק הפורמאלי של סופיות הדיון, שבהקשר הזה הוא אינו אלא שם נרדף לאגו שיפוטי, והכריע נגד הצדק ונגד השכל הישר".

השארת תגובה