היועה"מ מתיר כדורגל בשבת: "האכיפה מוקשת בעיניי"

היועץ המשפטי יהודה וינשטיין התיר את משחקי הכדורגל בשבת ● "לא מצאתי מקום בעת הזאת, להורות על שינוי במדיניות אי האכיפה הנהוגה מזה שנים" ● רגב: "מאמינה שנוכל להגיע לפשרה"

כדורגל
כדורגל

שרת התרבות והספורט מירי רגב נועדה היום עם היועץ המשפטי ממשלה יהודה וינשטיין בנושא משחקי הכדורגל בשבת. לאחר הפגישה הודיע היועץ המשפטי כי אין מניעה לקיים משחקי כדורגל בשבת ובכך פתר את הבעיה שהתעוררה לאחר פסיקת בית המשפט שלא לערוך משחקים בשבת.

במכתבו לשרה רגב כתב וינשטיין: "מקדמת דנא מתקיימים בישראל משחקי כדורגל במסגרת הליגות השונות, מבלי שהוצאו היתרים בעניין. לצד זאת, ננקטה מדיניות של אי אכיפה בתחום, ובאופן האמור נשמר הסטטוס קוו במשך עשרות שנים". לדברי וינשטיין, "לא דבר פשוט הוא לשנות מדיניות אכיפה רבת שנים. נקיטת הליכים פליליים בגין משחק בשבת לאחר שעשרות שנים לא נעשה דבר, מוקשת בעיניי".

בסוף המכתב מסכם וינשטיין וכותב: "לא מצאתי מקום בעת הזאת, להורות על שינוי במדיניות אי האכיפה הנהוגה מזה שנים". בכך חסך היועץ המשפטי משר הכלכלה אריה דרעי לעשות שימוש בכוחו בכדי להתיר את המשחקים, מה שהיה גורר ביקורת פנים חרדית חריפה.

שרת התרבות הודיעה לאחר דברי היועץ המשפטי: "אני מודה ליועץ המשפטי לממשלה שסייע לי לשמור על הכדורגל, על החוק בישראל ועל השבת. אני מחויבת לנושא, ומאמינה שנוכל להגיע לפשרה שתעמוד בעיקרון שמי שרוצה לשחק בשבת, ישחק, ומי שלא, לא".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בתגובה למכתבו של היועץ המשפטי: "מי הסמיך את היועץ המשפטי לממשלה לקבוע איזה חוק יאכף ואיזה חוק לא יאכף?! חוק הוא חוק הוא חוק ורשויות האכיפה מחויבות לאכוף את כל החוקים. אכן, פעמים שהרשויות נדרשות לקבוע סדרי עדיפויות לאכיפה בשל מצוקת משאבים וכוח אדם, אבל קביעה לפיה חוק מסויים לא יאכף באופן קטגורי ויהפוך למעשה לאות מתה בספר החוקים היא קביעה שערורייתית ובלתי חוקית, מדרגה נוספת באקטיביזם הייעוצי שכעת מרשה לעצמו להתעלם מחוק שהכנסת חוקקה ולעקר אותו מתוכן על דעת עצמו".

לטענתו, "כיצד ניתן לדרוש מאזרחי המדינה לקיים את החוק גם כאשר הוא אינו מוצא חן בעיניהם אם מי שעומד בראש מערכות אכיפת החוק מרשה לעצמו להתעלם מהחוק כשהוא לא מוצא חן בעיניו?! מכתבו של וינשטיין גם אינו כולל הנמקה של ממש. הנימוק שכך מקובל שנים רבות אינו רלוונטי. וכי בגלל שעד עכשיו רשויות האכיפה פשעו ומעלו בתפקידם נהפך הפשע הזה לנורמה לגיטימית וניתן לה גשופנקא?!".

נציגות שחקני הכדורגל בישראל הגיבו:

"נציגות שחקני הכדורגל בישראל מכבדת את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, לפיה אינו רואה צורך לשנות את מדיניות אי האכיפה בנוגע למשחקי הכדורגל המשוחקים בשבת.

הנציגות קוראת לשרת הספורט הגברת מירי רגב, לכנס לאלתר את הוועדה שעל הקמתה הכריזה השרה. כפי שהבטחנו לשרה רגב, נציגות שחקני הכדורגל תשתף פעולה באופן הדוק עם הוועדה ותפעל יחד איתה למציאת פתרון שיטיב עם כל הצדדים".

מכתב היועץ המשפטי

השארת תגובה