חנוכת בית הכנסת בבירת הרפובליקה המוסלמית ברוסיה

בראשות רבה הראשי של רוסיה, רבה של קאזאן,נשיא הרפובליקה, ראש העיר וקהל רב מיהודי העיר, נערכו בעיר קאזאן ברוסיה חגיגות 100 שנה להקמתו של בית הכנסת היהודי הגדול בעיר ששופץ ושוחזר בסיוע הממשל המוסלמי

בעיר קאזאן, בירת טטרסטן – הרפובליקה המוסלמית של רוסיה, צוין ביום חמישי 100 שנה להקמתו של בית הכנסת היהודי הגדול בעיר, במספר אירועים מיוחדים ששיאם אירוע הפתיחה המרכזי של בית הכנסת, לאחר שעבר שיפוץ ושחזור, בהשתתפות נשיא הרפובליקה רוסטם מיניחאנוב, ראש העיר אילסור מטשין, רב העיר ושליח חב"ד הרב נחום-יצחק גורליק, שלוחי חב"ד ורבני הערים ברוסיה ובראשם הרב הראשי לרוסיה הגאון רבי בערל לאזאר וקהל רב מיהודי העיר.

בית הכנסת ההיסטורי שנפתח כאמור לפני 100 שנה נלקח מהיהודים בתקופת הקומוניסטים וחולל כשהפך לבית תרבות. מרבית סממני היהדות בבית הכנסת הוחלפו בסמלי תרבות ופסלים שונים, בהם פסלו של לנין.
במשך שנים ניסו להתחקות אחר מראה בית הכנסת המקומי והחלו לשחזר אט אט את מראהו הראשון, בסיוע תיעוד שאותר ובזכות סימנים שנותרו במבנה.

כשנשיא הרפובליקה שמע מרבה של רוסיה הגר"ב לאזאר, על היוזמה לשחזור ושיפוץ בית הכנסת החליט להעמיד לרשות הקהילה את כל הדרוש, כולל סיוע כספי, בכדי ליטול חלק רשמי ונשיאותי בביצוע העבודות החשובות.
באירוע מרגש ומיוחד שהתקיים ברחובה של עיר לצד בית הכנסת, חגגו יהודי העיר את סיום השיפוץ והשחזור, שהפכו את בית הכנסת העתיק לבית כנסת מפואר.

בסיום האירוע המרכזי נכנס נשיא הרפובליקה ופמלייתו לסיור בבית הכנסת שם קיבלו את פניו המרא דאתרא הרב גורליק, רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר ונשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה ר' אלכסנדר ברדה, שסיפרו לו על הפעילות הרבה בבניין, עם המוסדות היהודים המופעלים לטובת אלפי יהודי העיר.

בשעות הצהרים אירח ראש העיר את הרב הראשי, רב העיר ועשרות רבני הערים ברוסיה שהגיעו להשתתף בסמינר הלכתי מיוחד שנערך בשילוב אירועי 100 שנה לבית הכנסת.

השארת תגובה