האם אריה דרעי יתיר להעסיק עובד בכפייה בשבת

זכיינית שידור ביקשה להעביר את משחקי הכדורגל לשבת, השחקנים עתרו לבית המשפט "כופים לעבוד בשבת" ● התאחדות הכדורגל פנו לשר הכלכלה: "תנפיק היתר העסקה, או שנשבית את משחקי כל הליגות"

דרעי במשחק כדורגל בישיבה לנוער מתחבר בירושלים
דרעי במשחק כדורגל בישיבה לנוער מתחבר בירושלים

שמירת השבת על סדר היום: יו"ר ש"ס אריה דרעי שנטל לידיו את משרד הכלכלה בתום מו"מ קואליציוני מייגע לא חשב כי ייקלע לפינה כה בעייתית הנוגעת בציפור נפשו של כל מי שחרד לדבר ה'.

מדובר כמובן בסוגיית שמירת השבת בקרב שחקני כדורגל בליגות הבכירות בארץ הדורשים שלא לשחק בשבת.

למעשה הכל החל בדרישת אחת מזכייניות השידור שביקשה להעביר את משחקי הליגה הלאומית מימי שישי לשבת. כדורגלני הליגה הלאומית שרבים מהם שומרים שבת במשך שנים ארוכות התנגדו נחרצות למהלך.

הם עתרו לבית המשפט בבקשה להוציא צו מניעה החלטי שיורה על אי קיום משחקים בשבת – הנחשב כיום השבתון הרשמי של מדינת ישראל – בטענה כי אי אפשר לכפות על אדם לעבוד ביום שבתון בניגוד לרצונו.

השופטת אריאלה גילצר כץ מבית הדין האזורי לעבודה פסקה כצפוי לטובת הכדורגלנים והדגישה כי כפייה על אדם לשחק/לעבוד בשבת בניגוד לרצונו מהווה עבירה פלילית. או אז פנו בהתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגה לשר הכלכלה אריה דרעי האמון מתוקף תפקידו על תחום התעסוקה במדינה ויכול להוציא היתר העסקה במקרים מיוחדים – להוציא היתר שכזה על מנת לאפשר המשך קיום משחקים בשבת, ולא, מאיימים שם – ישביתו את כל הליגות בארץ.

כעת למעשה מונח ה'כדור' בידיים של דרעי ומעניין יהיה לראות כיצד ינהג בסוגיה הרגישה אשר לא מעט חילולי שבת כרוכים בה. כידוע, במפלגות החרדיות כבר הפילו ממשלות בעקבות חילולי שבת שבוצעו על ידי המדינה – הזכורה מכולם היא פרשת העברת ה'משחן' בשבת.

ככל הנראה, לא תהיה ברירה ביד דרעי והוא יחתום על היתר העסקה המתיר לשחק בשבת, אך בו ייכללו שחקני ליגת העל בלבד ואילו שחקני הלאומית שמהם התחילה המחאה ימשיכו לשחק בימי שישי כפי שהיה עד היום. בכך למעשה יישמר הסטטוס קוו כבתחילה, אך גם החלטה כזו תהיה קשה לעיכול לציבור החרדי האמון על שמירת השבת.

השארת תגובה