מאות הגיעו לעודד את שומר השבת של מתחם 'שרונה'

עופר לייפרמן, לא ביקש להיות בעין הסערה. כשהיא נכפתה עליו הוא בחר לשאת בעלויות הכספיות שהושתו עליו כדי לשמור את השבת ● את הזדהות ההמונים שהגיעה, הוא לא צפה אך הודה מקרב לב להמונים שנהרו והותירו את החנות פתוחה עד שעה מאוחרת

עופר לייפרמן הנרי'ס מתחם שרונה מרקט
עופר לייפרמן הנרי'ס מתחם שרונה מרקט

על כורחו הפך עופר לייפרמן לסמל 'שבת' בתל אביב.

אמש הודיעה הנהלת שרונה מרקט של גינדי החזקות, כי תבטל את ה'קנס' שהושת על עופר בשל סירובו לפתוח את סניף 'הנרי'ס' שבתפעולו – בשבת. אולם בד בבד הצהירה כי תפנה להליך משפטי בגין 'הפרת חוזה', את הקנס עצמו, לו עומד היה בעינו, היה משלם איש העסקים יעקב הלפרין שבחר לקחת על עצמו את עלויות כבוד השבת.

החוזים הדרקוניים המחייבים את בעלי העסקים לפתוח את עסקיהם בשבת, נודעו זה מכבר. אולם איש לא נקט בפעולה נגד חוזים אלו, אולי בשל חוסר רצון להתערב 'מחוץ למחנה'. ביום שלישי בערב השבוע, ביטאה אזרחית ישראלית את הזעזוע שחשה כשהגיעה לרכוש במקום. "3,500 ש"ח קנס רק כי הוא מסרב לחלל את השבת" כתבה, ו'פוסט' צבר תאוצה. אחרי שהפך לויראלי ברשתות החברתיות, כיכבה התבטאותה זו בכלי התקשורת המובילים והדבר הפך ל'שיחת היום'.

יעקב הלפרין הצהיר כי למען כבוד השבת יישא בעלות הכספית, 'שרונה מרקט' הודיעה על ביטול הקנס כאמור וחה"כ גפני פנה ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירה.

בשעות הערב, נראה היה כי 'שרונה מרקט' ממוקמת בלב בני ברק. עשרות חרדים הגיעו למקום, חלקם בקבוצות מאורגנות. אך לא רק, מאות אזרחים שאינם חובשי כיפה הגיעו אף הם להזדהות ולעודד.

"לא צריך הפגנות כדי לקדש שם שמים" כתב אחד, וההמונים נהרו לרכוש "לפחות פחית שתיה".

פגשתי את עופר לייפרמן ושאלתיו:

ישנם עסקים במתחם שסגורים בשבת מתוך הסכמה, מדוע דווקא אתה?

מדובר בעסקים שחתמו חוזים מול ההנהלה והסירו ת הסעיף הזה מהחוזה, הרשת (הנרי'ס) חתמו בתחילת הדרך והם חתומים על הסעיף הדרקוני.

• אז למה?

אני רוצה יום מנוחה

• תנוח ביום חמישי, אתה אינך חובש כיפה.

אני אכן לא חובש כיפה, אבל שבת, תפילין וחגי ישראל הם ערך עליון שאיני מוכן לוותר עליהם.

• מה הלאה?

זה צריך לשאול את מי שאמר והיה העולם.

ניגשתי אל אזרח שאינו חובש כיפה שקולו גבר על המולת המקום:

• מה בוער לך?

לי? מה בוער להם?! מה מפריע להם שלא יאכלו 'קרפ' בשבת? שימכרו הם בשבת. הזכות לשמר אורח חיים קיימת לכל אזרח, בהיסטוריה השחורה אסרו על אנשים לשמור את דתם.

עופר עצמו היה מרוגש מאד מהמחוות הספונטניות וכתב לחברי הקבוצה:

"חברים יקרים, אני רוצה להגיד תודה רבה!! אני מרגיש בזכות הגדולה שיש לי להכיר אתכם ואני שמח מאד שמכל המאבק הזה יצא מתוק מאד. אני לא מתכוון לביטול הקנס, אלא שבעקבות כך נפגשתי עם קהל יקר מפז!!!

שוב תודה ואני מקווה שמעתה נתבשר רק בבשורות טובות. מעריך מאד, שלכם, עופר"

20150826154314

השארת תגובה