דרעי: "נגיש הצעת חוק להסדרת סמינרים אזוריים"

פרסום ראשון: על רקע האפליית בסמינרים באלעד, מקדם יו"ר ש"ס דרעי הצעת חוק להפיכת הסמינרים לאזוריים ● "לא יכול להיות שילדות יידחו מהסמינרים אך ורק בגלל שאבותיהן יצאו לעבוד לפרנסת הבית"

יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס נציגי ש"ס. צילום יעקב כהן
יו"ר ש"ס אריה דרעי בכנס נציגי ש"ס. צילום יעקב כהן

סערת אפליית הילדים לחרדים עובדים מגיעה להליכי חקיקה, אחרי שבשבוע שעבר התבטא ח"כ גפני כי יביא להפסקת תקצוב הסמינרים שיפלו בנות לחרדים עובדים, מבהיר יו"ר ש"ס דרעי כי בכוונתו להוביל הצעת חוק להקמת סמינרים אזוריים: "לא יכול להיות שילדות להורים יראים ושלמים יידחו מהסמינרים אך ורק בגלל שאבותיהן יצאו לעבוד לפרנסת הבית. נגיש הצעת חוק להסדרת סמינרים אזוריים".

נקיטת היד הקשה נגד האפליה באה לידי ביטוי בירושלים, שם, ביוזמת סגן ראש עיריית ירושלים צביקה כהן, זומנו מנהלי סמינרים בירושלים שסירבו לקבל את החלטות ועדות הערר זומנו לשימוע: "ננקוט בכל ההליכים בלי פשרות", אומר כהן לקו עיתונות.

ובינתיים, מחר (רביעי), ידון ביהמ"ש לעניינים מנהליים בירושלים בעתירה נגד אפליית ילדי החרדים העובדים באלעד. ערב הדיון, הגיש משרד החינוך את תגובתו לעתירת נוער כהלכה. על פי תשובת משרד החינוך, עולה, כי החל משנת הלימודים תשע"ז, תונהג בעיר אלעד חלוקה על פי אזורים כך שבעיית האפליה בעיר תיפסק לחלוטין. בנוסף קובע משרד החינוך כי לגבי השנה הנוכחית תשע"ו, הליכי הרישום יבחנו על ידי פקידי המשרד ואם ימצא שהייתה אפליה, הרי שהרישום יבוטל.

בתשובת משרד החינוך המתפרסת על גבי 25 עמודים נכתב כי לאחר ישיבה שהתקיימה במשרד בנוכחות מנהל המחוז החרדי משה שמעוני, הוחלט כי "בשנה"ל הלימודים תשע"ז, החלוקה לשיבוץ תלמידות בסמינרים לבוגרות בית יעקב תהיה חלוקה אזורית. בכפוף לעמידה בנהלי הרישוי, תלמידות מבית הספר בית יעקב באזור העליון בעיר, יתקבלו לסמינר דרכי חנה (זלזניק). כלומר, הסמינר דרכי חנה יהיה מוזן מתלמידות בית הספר בית יעקב מאזור העליון באלעד".

במקביל, מוסיפים במשרד החינוך, כי "תלמידות מבית הספר בית יעקב באזור התחתון באלעד יתקבלו לסמינר לדעת חכמה, כלומר הסמינר לדעת חכמה יהיה מוזן מתלמידות בית יעקב באזור התחתון של אלעד".

בנוגע להתנהלות העכשווית בשנת הלימודים תשע"ו, נכתב בתשובת משרד החינוך כי במסגרת הזמן שנותר "בעקבות היעדר המענה מצד העירייה לפניות משרד החינוך וחרף הקשיים שעולים מהליכי הרישום הכל מתוך ניסיון לתת מענה פרקטי לתלמידות, הבקשות של התיכונים לרישוי 'לדעת חכמה' ודרכי חנה' ינותבו להמשך הליכי הרישוי". לדבריהם, הרישום הנוכחי יבחן על ידי הפיקוח במשרד החינוך.

לאחר בדיקת הליכי הרישום, אומרים במשרד החינוך כי "ככל שימצא כי הליכי הרישום בוצעו כך שלא תמצא בהם אפליה או שיקולים זרים בקבלת התלמידות לסמינרים, ישובצו יתר התלמידות שלא שובצו, בשני הסמינרים, כך שבכל סמינר ילמדו 90 תלמידות". במשרד החינוך מוסיפים כי במידה וימצא שבוצעו הליכי הרישום תוך אפליה ושקילת שיקולים זרים, יבוטל הרישום לחלוטין.

עיון מעמיק במסמך מגלה כי במשרד החינוך טוענים לאפליה עדתית באלעד יותר מאשר אפליה על רקע משלח ידו של אב התלמידה. "ניתוח הנתונים העלה כי הוקצתה מכסה מסוימת לקבלת תלמידות בחלוקה על פי עדות". באלעד מקווים כי בית המשפט יעשה מחר סוף לסאגה העצובה כאשר לכמאה בנות בוגרות בית יעקב אין מושג היכן ילמדו בשנה"ל הקרובה.

תגובה אחת
  1. כל הכבוד לאריה דרעי הבן אדם מוכיח פעם אחר פעם שהוא בא לעבוד וברצינות

השארת תגובה