ועדת החינוך: "הכינו מתווה מיידי לשיבוץ בנות החרדים העובדים"

בעקבות חשיפת "קו עיתונות" התקיים היום (שלישי) דיון חירום של ועדת החינוך בהשתתפות ראשי רשויות, נציגי הערים החרדיות ומשרד החינוך ● מנהל המחוז מאיר שמעוני בתגובה: "אם יש מאה בנות לא משובצות באלעד זו אחריות ראש העיר, נקודה. האפליה זועקת ולא מדובר רק בתלמידות ספרדיות אלא בבנות להורים עובדים. נמצה את כל האפשרויות כולל אכיפה"

ח"כ יעקב מרגי בועדת החינוך. צילום: דוברות הכנסת
ח"כ יעקב מרגי בועדת החינוך. צילום: דוברות הכנסת

חשיפת 'קו עיתונות' בנוגע לאפליית הבנות הספרדיות ובנות אשכנזיות להורים עובדים באלעד, הגיעה היום לוועדת החינוך של הכנסת. בדיון חירום שכינס יו"ר הוועדה ח"כ מרגי בהשתתפות מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך מאיר שמעוני, סגן ראש עיריית ירושלים צביקה כהן, ראש עיריית אלעד ישראל פרוש ונציגי אגפי החינוך בערים החרדיות, עלתה על הפרק במלוא העוצמה אפליית התלמידות בערים החרדיות בכלל ובאלעד בפרט.

סגן ראש עיריית ירושלים צביקה כהן שכיהן בעברו כראש עיריית אלעד וממונה כיום על מנהל חינוך חרדי בעיריית ירושלים, הציג את המתווה האזורי שיזם בבתי הספר היסודיים בית יעקב בעיר והציע לאמץ את המתווה גם בתיכונים: כמי שהיה ראש עיר באלעד אני קובע שהפתרון היחיד הוא רצף חינוכי", אמר כהן.

צביקה כהן גם הצביע על העבודה שנעשתה בשיבוץ הבנות בירושלים אך הדגיש כי נדרשת התערבות מאסיבית יותר של הרשות בדרך שתאפשר לה להתערב במבחני קבלה ושיבוץ בערים החרדיות. גם עיריית ביתר עילית שלחה את נציגה מנהל אגף חינוך ישראל תיק שציין כי עד לסופ"ש הנוכחי חמש הבנות האחרונות תשובצנה גם הן. למעט עיריית מודיעין עילית שהתעלמה מהזימון כל הרשויות החרדיות שיגרו את נציגיהן.

במוקד הסערה, עמדה הפרשה באלעד שלשמה זומנה הוועדה כאשר למעלה ממאה בנות, חמישים אחוזים מבוגרות כיתה ח', קיבלו תשובות שליליות מהתיכונים בעיר. עיתונאי בקהילה יעקב ריבלין שמסקר את תופעת האפליה מזה שנים (בסיקור שהחל בקו עיתונות) פרש בפני הוועדה את גלגולה החדש של האפליה:

"הטרנד החד הוא אפליית התלמידים להורים חרדים עובדים. הגזענות נגד תלמידות ספרדיות אומנם עדיין קיימת אבל לשמחתנו הרבה היא כבר לא באופנה. האפליה החמורה ביותר שקיימת כיום בגלגולה החדשה היא אפליה של חרדים עובדים. אם אתה עובד אתה באופן אוטומטי נחשב לסוג ב'. אומנם רוב החרדים עובדים אבל מה שקרה הוא שיש רמת מעמדות בציבור החרדי. עובד שהוא "עובד תורני" נחשב במעמד יותר גבוה מזה שיש לו חנות או נהג אוטובוס. האפליה הזאת התחילה ברגע שקמה קבוצה אליטיסטית ובני המעמד הזה רוצים שילמדו בני דמותם בלבד במגמה נפרדת שלהם.

"זה מה שקורה לצערנו באלעד עם סמינר שמראש דואג שיהיו אצלו רק בנות 'אליטיסטיות'. פלג מסוים מתבדל ומקים לעצמו בית ספר ולוקח לעצמו את האליטה, בתי ספר אחרים אומרים מה פתאום אנחנו צריכים לקבל מישהו שהפך לסוג ב'? וכך יכולה להתרחש תופעה שחצי מהבוגרות של בית יעקב נשארות ללא תיכון. הפתרון היחיד הוא רישום אזורי, יהיו לזה חבלי קליטה קשים אבל אם רוצים פעם אחת ולתמיד לפתור את הבעיה זהו הפתרון היחיד לוועדה".

הדרמה בוועדה הגיע לשיאה בהתנצחות ערה בין ראש העירייה ישראל פרוש לבין מנהל המחוז החרדי מאיר שמעוני. פרוש הסביר כי כבר בשנה שעברה הוא ביקש ממשרד החינוך לסייע לו לקדם רצף חינוכי אולם המשרד תקע מקלות בגלגלים: "דרשתי ממשרד החינוך רצף חינוכי והמשרד לא הלך איתי".

יו"ר הוועדה מרגי שם את האצבע על הנקודה שהועלתה בתחקיר קו עיתונות: "יש תחושה באלעד שנתנו למוסד מסוים לבצע רישום סגור ואחר כך נתנו לכל השאר להירשם. כך אי אפשר".

ראש העיר הגיב בנחרצות: "אם אגלה שבוצע רישום לא חוקי אשרוף את העיר".

ח"כ מרגי המשיך לנהל את הדיון ביד רמה: "בכל מקום שמתרחשת האפליה הזאת אני אומר לנציגים שלנו, הרשות אשמה, בכוחה לכפות את קבלת הבנות".

עו"ד יואב ללום שהגיש את העתירה שתידון בשבוע הבא הבהיר כי סמינר זלזניק פועל בניגוד לצו סגירה ולאחר שהוכח כי הוא סמינר מפלה: "תפסיקו לדבר ותתחילו לעשות", הוא פנה לנציגי העירייה.

מנהל המחוז החרדי מאיר שמעוני, הבהיר כי מבחינה חוקית ראשי הרשויות הם האחראים הישירים על השיבוץ: "אם יש מאה בנות לא משובצות באלעד זו אחריות ראש העיר, נקודה. כל מה שעלה כאן זה עשירית ממה שהמשפחות מרגישות וחשות ובטח התלמידות. יש אפליה לא רק של אשכנזים וספרדים אלא כפי שנאמר כאן, גם של תתי-זרמים בתוך החינוך החרדי

"ישבתי במאתיים ועדות ערר. זה חשוב לי יותר מבגרויות והישגים. לצערי, ראש העיר העלה אי דיוקים רבים. לשנה"ל תשע"ו במבחן התוצאה יש 103 בנות לא משובצות באלעד ועל כך היה צריך לחשוב לא כעת אלא מזמן. שלחתי לראש העיר לא מעט פניות. אני דוחה את הניסיון לדרוש מאיתנו לאשר מוסד ללא רישיון (זלזניק – ב.ב.) בלי שיבוץ חוקי ובלי רישום, שלא לפי הכללים והנהלים. זימנתי את ראש העיר שיגיע אלי לאחר הדיון ואני מצפה לתשובות".

יו"ר הוועדה מרגי הציע למשרד החינוך להכין מתווה שיעקוף את הרשויות ויכריח אותן לשבץ את הבנות ושמעוני הגיב: "אי אפשר לתת לרשויות לברוח מאחריות. נכין מתווה לבקשת הוועדה. אני מדגיש שאמשיך לטפל בעניין בכל הכוח ובכל האמצעים ואמצה את כל האפשרויות כולל אכיפה ואמצעים".

יו"ר הוועדה מרגי סיכם: "הוועדה רואה בחומרה אפליה בין אשכנזים לספרדים ובין ילדיהם שהורים עובדים לבני אברכים ועובדים במשרות תורניות. הוועדה מבקשת ממשרד החינוך להכין מתווה רישום. הוועדה מבקשת ממשרד החינוך להגיש מיפוי של התלמידות באלעד, להכין מתווה לתשע"ו ולדווח. הוועדה קוראת למשרד החינוך לבחון בכובד ראש רישום אזורי והוועדה תשמח לקבל את ממצאי הבחינה ולעקוב אחרי הדברים".

הוועדה תעקוב. גם קו עיתונות, עד לשיבוץ אחרונת התלמידות.

השארת תגובה