האפליה באלעד: "הבנות הופקרו למאבקי המנהלים"

שערוריית אפליית מחצית מבוגרות בית יעקב באלעד בגלל היותן בנות להורים עובדים – מגיעה לבית המשפט ולוועדת החינוך של הכנסת ● בעתירתו חושף ללום כי עיריית אלעד פעלה להקצאת קרקע מכספי משרד החינוך לסמינר זלזניק למרות שהוצא נגדו צו סגירה ● ביהמ"ש ידון בדרישה לביטול הרישום לתיכונים באלעד לאלתר וסגירת סמינר זלזניק – באמצעות הפעלת סנקציות פליליות

בית ספר נעם וסמינר זלזניק באלעד. אילוסטרציה
בית ספר נעם וסמינר זלזניק באלעד. אילוסטרציה

פחות מחודש לפני פתיחת שנת הלימודים וכמאה בנות בוגרות בית יעקב באלעד, כמחצית ממסיימות כיתה ח' בעיר, יושבות בבית עם תשובות שליליות משני הסמינרים לבוגרות בית יעקב, היחידים בעיר.

השערורייה שנחשפה בקו עיתונות בשבוע שעבר, עוברת לבית המשפט ולבניין הכנסת. כזכור וכפי שחשפנו, מדובר בבנות שחטאן היחיד הוא היותן בנות להורים עובדים, בוגרי ישיבות וחברי הקהילות התורניות בעיר. התלמידות הודרו מהתיכונים בעיר שהפכו ל"תיכונים לבנות אברכים" בלבד, כאשר במכתבי השלילה לא נכתבו נימוקים עניניים. בנוסף, מפניות שהגיעו לידי קו עיתונות עולה כי גם בנות ספרדיות רבות לאבות אברכים – לא התקבלו לתיכונים בעיר בשל מוצאן.

בעקבות חשיפת השערורייה הודיע בסוף השבוע שעבר ח"כ יעקב מרגי על כינוס ישיבת חירום של ועדת החינוך, שבמסגרתה יזומנו הגורמים האחראים בעיריית אלעד ובמשרד החינוך ביחד עם ראשי הערים החרדיות – על מנת לערוך השוואות וללמוד מפתרון מצוקת הבנות בערים אחרות. בשיחה עם קו עיתונות מבהיר ח"כ מרגי: "לא אטייח את הפרשה ולא אתן לאף אחת מהרשויות, לא משרד החינוך ולא העירייה, להתחמק מהתמודדות ומתן תשובות לשערורייה".

במקביל, הגיש השבוע עו"ד יואב ללום עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי בירושלים, ובניגוד לפעמים קודמות, הרי שהפעם הוא נהנה מקונצנזוס כמעט מקיר לקיר, הן ברחוב החרדי והן בממסד החרדי, כאשר יו"ר ועדת החינוך אף מכנה את עבודתו "מלאכת קודש".

את עתירתו הגיש עו"ד ללום נגד משרד החינוך, שר החינוך, מנכ"ל משרד החינוך, משטרת ישראל, עיריית אלעד והעמותות המנהלות את הסמינרים בעיר. במקביל הוגשה בקשה לקיומו של דיון דחוף ואכן, תכף לאחר הגשתה, למרות פגרת בתי המשפט הורה בית המשפט על קיומו של דיון דחוף בעוד פחות משבועיים ימים, ביום שני 17/08, בשעה 11:00 בבוקר, כך שניתן יהיה להיערך לפתיחת שנת הלימודים – לאחר שתתקבל החלטת ביהמ"ש.

בעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דורש עו"ד ללום בשם עמותת נוער כהלכה להורות למשרד החינוך, לשר החינוך נפתלי בנט, למנכ"לית המשרד, למשטרת ישראל ולעיריית אלעד לאכוף מיידית את צו הסגירה התלוי ועומד נגד בית הספר התיכון 'דרכי חנה' (זלזניק) – הפועל ללא רישיון, בניגוד לצו סגירה ובניגוד לחוק.

בנוסף מבקשת עמותת נוער כהלכה מבית המשפט לעניינים מנהליים להורות למשטרה לפתוח בחקירה נגד מפעילי הסמינר וזאת בעקבות תלונות שכבר הוגשו למשטרה, מטעם משרד החינוך, נגד פעילות הסמינר בניגוד לחוק מאחר שהוצא נגדו צו סגירה.

אשר להליכי הרישום הפסולים, הרי שהעירייה ומשרד החינוך נדרשים לבטל לאלתר את כל הליכי הרישום והקבלה של הסמינרים בעיר, ולשבץ את כלל התלמידות בעיר במוסדות חינוך הפועלים ברישיון.

הרשות נתונה

בעתירה נטען כי מנהלי הסמינר 'דרכי חנה' (זלזניק) ניצלו את שתיקתם של משרד החינוך ועיריית אלעד וביצעו רישום ושליחת תשובות תוך סיכול מתווה הרצף החינוכי, מה שהוביל את התיכונים האחרים בעיר לעשות צעדים דומים.

כתוצאה מכך, כמאה בנות, מחצית מבוגרות בית יעקב, נותרו בבית ללא מקום לימודים – מאחר וכאמור, סוכל הרצף החינוכי שתוכנן בין בתי הספר היסודי לתיכונים.

"המשיבה הסיקה ככל הנראה מהעובדה שהמשיבים 1-5 מאפשרים לה בפועל להוסיף ולהתקיים, חרף הוצאתו של צו סגירה, כי אין דין ואין דיין וכך בערב שנת הלימודים תשע"ו הוסיפה חטא על פשע", כותב עו"ד ללום.

העתירה מתייחסת ישירות אף לחלקה של עיריית אלעד בפרשה: "עיריית אלעד חטאה לתפקידה כרשות מנהלית וכאחראית על הרישום בעיר כאשר נמנעה מלפעול לשיבוצן בתיכונים העירוניים של כמחצית התלמידות בוגרות 'בית יעקב' בעיר. כך, במקום לדאוג כי בנות העיר תירשמנה באופן מסודר וענייני למוסד חינוך במועד סביר, הפקירה העירייה את הליכי הרישום למאבק השורר בעיר ביחס לגיוס תלמידות".

ללום אף חושף בעתירתו כי מאחורי הקלעים סייעה העירייה לביסוסו של סמינר זלזניק למרות צו הסגירה שהוצא נגדו ואף פעלה להקצאת מבנה חינוך – מכספי משרד החינוך: "לקראת שנת הלימודים תשע"ו, על פי פרסומי עיריית אלעד מהימים האחרונים, היא החליטה להקצות למשיבה 6, מבנה חדש. למרבה האירוניה המבנה אותו מתעדת העירייה להקצות למשיבה 6 לשם קיום פעילותה העומדת בניגוד לדין נבנה מכספי משרד החינוך". עו"ד ללום דורש לבטל לאלתר את ההקצאה.

במקביל להתנהלות המשפטית והפוליטית, מבהיר גורם בכיר במחוז החרדי בשיחה עם קו עיתונות, כי המשרד זימן השבוע מורות בתיכון דרכי חנה (זלזניק) לשימוע לפני הליך שלילת תעודת הוראה וכי הוא מתכוון לנקוט בצעדים קשים וחריפים נגד ההתנהלות הבלתי חוקית כבר בימים הקרובים.

במכתב רשמי ששיגר משרד החינוך לתיכון דרכי חנה (זלזניק) והגיע לידי קו עיתונות, מבהיר עו"ד לירן שפיגל מהמחלקה המשפטית במשרד החינוך כי תיכון זלזניק "פעל בשנת הלימודים התשע"ה ללא רישיון וערך רישום בניגוד לדין. הדברים חוזרים על עצמם גם ביחס לשנת הלימודים התשע"ו. הגם שבקשתכם לרישיון נדחתה, וככל הנראה עוד בטרם ניתנה ההחלטה בבקשה לרישיון, ביצעתם רישום בניגוד להוראות כל דין… משרד החינוך ינקוט בצעדים נוספים הנדרשים לפי העניין".

מעיריית אלעד בתגובה: "המצב בו תלמידות עדיין לא יודעות היכן ילמדו בשנה הבאה הוא חמור ומטריד את הנהגת העיר, שעוסקת בנושא ללא הפסקה כדי למצוא פתרון עבור כולן. בעיר קיימים תיכונים עבור כל תלמידות מוסדות החינוך היסודיים. כפי שהנחה ראש העיר בשנה שעברה, כך יתבצע גם השנה.

"זו עמדתו של ראש העיר, והיא הוצגה גם למשרד החינוך, ואנחנו גם בטוחים שבסופו של דבר גם השנה הפערים הלא גדולים בין ההנהלות לא יפריעו להסדרת הנושא על הצד הטוב ביותר. צר לנו כי בינתיים התלמידות והוריהן נאלצות לסבול מהמתח המיותר. עם זאת, נדגיש כי ראש העיר והעירייה ידאגו ויוודאו שכל תלמידה ותלמידה תשובץ במוסד החינוכי המתאים, וללא אפליות מכל סוג שהוא. לא נתפשר בנושא בשום אופן".

את תגובות מנהלי התיכונים לא ניתן היה להשיג למרות ניסיונותינו.

216-0 החלטה על קיום דיון בפגרה

השארת תגובה