היום הראשון לעבודות הרכבת: אין עומסים משמעותיים

למרות האזהרות, לא נרשמו עומסי תנועה משמעותיים בתל אביב ● בעקבות תחילת עבודות הרכבת הקלה בגוש דן: השר כץ הנחה לגבש תכנית שתאסור על כניסת משאיות בשעות הבוקר בצירי העבודות של הרכבת הקלה

השר ישראל כץ חונך כביש
השר ישראל כץ חונך כביש

אחרי אינספור אזהרות ותרחישי האימים, קמו הבוקר (שני) תושבי גוש דן ליום הראשון של העבודות להקמת הרכבת הקלה. עד כה לא הורגשה השפעה ניכרת על התנועה בעיר ומסביב לה. במהלך השבועות הקרובים יתברר האם היה מדובר בהערכת יתר או במציאות מעיקה שתלווה את תושבי איזור המרכז בשנים הקרובות.

השלב הראשון בעבודות החל אמש בסביבות השעה 22:00 ובמסגרתו נחסמו לתנועה חלקים מהרחובות יהודה הלוי והרכבת. עד כה לא נרשמו הבוקר עומסי תנועה חריגים בתוך תל אביב ובנתיבי איילון דווח מוקדם יותר הבוקר על עומס קל ממחלף יוספטל ועד מחלף לה גווארדיה. חניוני "חנה וסע" שהוקצו במיוחד לתקופות העבודות, פנויים לחניית כלי רכב פרטיים.

עיקר העבודות שהתבצעו במהלך הלילה התמקדו בשינוי הסדרי התנועה באזורים הבעייתים שבהם פנייה חדשה שמאלה מרחוב יהודה הלוי אל רחוב לבונטין. הבוקר, עסקו העובדים בהכנת המקום לתחילת החפירות. הם הציבו גדרות שבהמשך יהפכו לחומה, ניסרו שלטים ושברו אבני מדרכה, כשהטרקטורים פינו איי תנועה מהכביש.

באזור העבודות מורגשת נוכחות מוגברת של שוטרים שמכוונים את התנועה, בשל העובדה שחלק מהרמזורים עדיין לא מסונכרנים, ומחלקים דוחות לנהגים שנוסעים בנתיבי התחבורה הציבורית.

בתדרוך לעיתונאים הבוקר בחמ"ל העירוני, שהוקם כדי ללוות את העבודות, אמר ראש העיר רון חולדאי: "אנחנו עדיין נמצאים בחופש הגדול והעומס שנראה כאן נובע מכך שכולם נבהלו ולא הגיעו הבוקר ובעונה הזאת רמת העומסים רגילה לתל אביב". שר התחבורה ישראל כץ שיבח את ההיערכות: "כנראה אנשים נדרכו ולקחו ברצינות את הדברים, אבל אני חושב שגם ההכנות היו מאוד קפדניות. היה ברור שאנחנו ערוכים".

בעוד פחות משבועיים, ב-14 באוגוסט, יחלו החפירות של תחנת קרליבך בעיר. ב-20 באוגוסט יחלו החפירות של תחנות תת-קרקעיות נוספות – תחנת אבא הלל ברמת גן ושבוע לאחר מכן, ב-27 באוגוסט, תחל להיבנות תחנת ביאליק בעיר.

ללא שם

אין כניסה למשאיות

השר כץ הנחה להקים צוות מקצועי משותף למשרד התחבורה, עיריית תל אביב ומשטרת ישראל, שיבחן המלצות לצמצום דרסטי של כניסת משאיות וכלי רכב כבדים לתוך תל אביב, באזור העבודות של הרכבת הקלה, למעט משאיות אספקה המובילות את תוצרת הבוקר לרשתות השיווק.

שר התחבורה הבטיחות בדרכים והמודיעין ,ישראל כץ, הנחה את גורמי המקצוע במשרדו, לגבש תכנית,  שתאפשר צמצום  משמעותי של כניסת משאיות וכלי רכב כבדים לתל אביב בשעות הבוקר, באזורי העבודות של הרכבת הקלה בגוש דן. זאת, במטרה להקל על עומסי התנועה באזורים אלה.

השר כץ הנחה את מנכ"ל משרדו, להקים צוות מקצועי משותף למשרד התחבורה, עיריית תל אביב, משטרת ישראל ומועצת המובילים והמסיעים, שיבחן המלצות לצמצום דרסטי של תנועת משאיות וכלי רכב כבדים, בצירי התנועה באזור העבודות של הרכבת הקלה בתל אביב.

במסגרת התכנית, נבחנת אפשרות לאסור על תנועת משאיות וכלי רכב כבדים, בין השעות 06:30 ועד 09:30 בבוקר, בדומה להסדר הקיים במספר כבישים מרכזיים בארץ, דוגמת כביש 1 בין תל אביב לירושלים, בקטע שבין שער הגיא לירושלים.

שר התחבורה הדגיש כי האיסור על תנועת משאיות בשעות הבוקר באזורי העבודות של הרכבת הקלה, לא יחול על משאיות אספקה, המובילות את תוצרת הבוקר, למרכולים ולרשתות השיווק השונות.

"סגירת צירי התנועה למשאיות וכלי רכב כבדים באזורי העבודות בשעות הבוקר, נועדה להקל ככל הניתן על תנועת כלי הרכב, ולפנות צירי תנועה עמוסים, בצירים העוקפים את אזורי העבודות" הוסיף כץ.

יצוין כי בסוף השבוע שעבר, הנחה השר כץ את המפקח על התעבורה במשרדו, מאיר חן, לאסור נסיעת רכבי שרים ואישי ציבור נבחרים, בנתיבי התחבורה הציבורית (נת"צים), באזורי העבודות של הרכבת הקלה בגוש דן.

שר התחבורה הדגיש כי עם תחילת העבודות, צפוי תגבור משמעותי של אוטובוסים בנתיבי התחבורה הציבורית ולכן חשוב לפנות את הנתיבים לטובת התחבורה הציבורית ולמנוע כניסה של כלי רב פרטיים. "על השרים לשמש דוגמא אישית לכלל ציבור הנהגים, ולהשאירם פנויים לטובת האוטובוסים והתחבורה הציבורית" הוסיף כץ.

השארת תגובה