אלעד: בנות ל'חרדים עובדים' לא התקבלו לסמינרים

שערוריה: חמישים אחוזים מבוגרות בית יעקב בעיר קיבלו תשובות שליליות מהתיכונים בעיר ● הסיבה: ההורים עובדים לפרנסתם ● המרא דאתרא הגרש"ז גרוסמן: "אין שום היתר להלבנת פנים שהיא כשפיכות דמים" ● כל הפרטים

מוסדות חינוך באלעד. צילום אילוסטרציה
מוסדות חינוך באלעד. צילום אילוסטרציה

גם זקני ירושלים ובני ברק לא זוכרים תופעה מעין זאת: הדרה מוחלטת, קיצונית וללא חריגים של כל התלמידות להורים עובדים בוגרות בית יעקב. בשערורייה כמותה לא נראתה בחינוך החרדי, נשלחו באלעד לכל בוגרות בית יעקב מכיתות ח' שהוריהן עובדים, מכתבים שליליים מהתיכונים המקומיים, ללא יוצאות מהכלל.

קצת יותר מחודש לפני ה-1 בספטמבר, ומה שקרה באלעד עומד בניגוד מוחלט לאווירה הרגועה יחסית בערים החרדיות. מה שהטיל בעבר צל כבד על פתיחת שנת הלימודים, התכווץ משמעותית. מצוקת קבלת הבנות בסמינרים – אומנם לא נפתרה כליל, אך סקירת המצב בערים החרדיות מעידה על ההתפתחויות החיוביות שחלו בנושא.

בירושלים – בעבודה מאומצת של סגן ראש העיר צביקה כהן התחולל מפנה של ממש ולמעט בודדות (כל אחת עולם ומלואו) כמעט כל הבנות מסודרות. כך גם בבני ברק ובערים נוספות. דווקא באלעד – שהיתה חלוצת הסדרת הבנות בתיכונים ואף גיבשה בעבר ועדה עירונית שהכריחה את התיכונים לקבל את כל הבנות – חלה התדרדרות חמורה.

בכאוס כמותו לא נראה אפילו בשנים הרעות בירושלים, קיבלו למעלה ממאה בנות, כולן בוגרות בית יעקב בעיר שהוריהן עובדים, תשובות שליליות מהסמינרים בימים האחרונים. מבדיקת 'כל הזמן' עולה – כי הקריטריון היחיד לקבלה בתיכונים המקומיים היה היותו של האב אברך בלבד.

מאחורי הקלעים, מסתבר, דווקא נעשו ניסיונות הסדרה עד לרגע האחרון, בגיבוי משרד החינוך והעירייה. במשא ומתן שהתנהל מאחורי הקלעים בחודשים האחרונים בהובלת ראש העיר ישראל פרוש, ובהשתתפות הח"כ לשעבר יעקב אשר, מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך מאיר שמעוני, בתי הספר בית יעקב והתיכונים בעיר – גובש מתווה של תיכונים אזוריים שאמור היה להסדיר לכל הבנות מקום לימודים.

מדובר במתווה שהוצע בעבר על ידי ח"כ מוזס כסגן שר חינוך מטעם יהדות התורה ומטרתו יצירת רצף חינוכי מהיסודי לתיכון מתוך הבנה שמאום לא השתנה במעבר בין הכיתות.

המו"מ עלה על שרטון כאשר אחד משני התיכונים בעיר (דרכי חנה) הוציא ערב תשעה באב תשובות חיוביות רק לבנות שהוריהן אברכים כאשר כל היתר, שהוריהן עובדים, קיבלו תשובה שלילית. בתגובה לפניית "כל הזמן" מבהירים במחוז החרדי כי הדבר נעשה ללא תיאום וללא אישור ואף מבהירים כי התיכון פועל תחת צו סגירה.

המהלך החד צדדי הביא גם את התיכון השני בעיר, לדעת חכמה, להוציא תשובות חיוביות רק לחלק מתלמידות שנרשמו. התוצאה הקשה והבלתי מתקבלת על הדעת: למעלה ממאה בנות בוגרות אשכנזיות וספרדיות בית יעקב שהוריהן עובדים, המהוות חמישים אחוזים מכלל בוגרות בית יעקב בעיר, נותרו ללא מסגרת חינוכית לשנת הלימודים הבאה. כל זאת כאשר בעיר אין תיכון אחר בנמצא. ישראל פרוש

מאישי לאזורי

הכל היה יכול להיראות אחרת. במתווה שקיבל את הסכמת כל הצדדים ואף הוגש במסמך רשמי מטעם ראש העירייה, דבר המתפרסם כאן לראשונה, הוחלט על מתווה המשך של שני בתי הספר היסודיים של בית יעקב. לפי המתווה שני התיכונים היחידים בעיר, ימשיכו כרצף חינוכי את כיתות ח' של היסודי ויחסך העוול שקורעים חברות שלמדו מכיתה א'  זה שנים אחת מהשניה.

במכתב ששיגר ראש העיר ישראל פרוש למנהל המחוז החרדי ומתפרסם בחשיפה ראשונה, מדגיש פרוש את חשיבות המתווה של רצף חינוכי והמתווה. בין היתר כתב כי "העובדה שבבתי הספר היסודיים יש מודל שאיתו אנו חיים, והבנות משובצות ומתקבלות, אין סיבה שלא יהיה מודל שננהג לפיו, וכך נשבץ בבתי הספר העל יסודיים".

לפי מתווה זה היה אמור להיות מענה חינוכי הולם לכל בוגרות בית יעקב בעיר, מתוך הבנה כי אין כל סיבה לבצע הפרדה מחודשת במעבר שבין כיתות ח' ל-ט'.

ראש העיר לשעבר, יעקב אשר, משרד החינוך והתיכונים בעיר נתנו ברכתם על המהלך שהיה אמור לחסוך עגמת נפש רבה בקרב תלמידות והורים, אולם כאמור, המהלך שטורפד חד צדדית כאמור באמצעות הדרה מוחלטת של בנות להורים עובדים, גרם לבוקה ומבולקה ולתוצאה כמותה לא נראתה עד היום בערים החרדיות.

עו"ד ללום שעתירותיו בעבר הביאו להוצאת צו סגירה שעומד בתוקפו נגד סמינר דרכי חנה, פנה למשרד החינוך והתריע כי באם לא יחזירו את המתווה לסדר היום ויינתן מענה לכל תלמידות העיר הרי שיפנה שוב לבית המשפט. במקביל, שכרה קבוצת הורים מהמגזר הליטאי דווקא – המבקשת שלא לקחת חלק בעתירת עו"ד ללום ועושה את צעדיה בעידוד ובגיבוי רבני העיר, את עו"ד רמי פרגן לניהול ההליך מטעמם.

בשיחה עם "כל הזמן" מבהיר עו"ד פרגן כי הוא פועל בתיאום עם רבני העיר ועם ההנהגה המקומית כדי לקדם את המתווה ולהחזיר את הגלגל לאחור. "בשלב זה אפנה למשרד החינוך ועיריית אלעד ובשלב הבא בכפוף לאישור הרבנים אנו מתכוונים לעתור לבית המשפט".

ל"כל הזמן" נודע כי במסגרת שיחה שקיים בתשעה באב התבטא המרא דאתרא הגרש"ז גרוסמן בחריפות רבה נגד המהלך שננקט בניגוד לעמדת רבני העיר. "מתקשרים אלי הורים כאובים שבנותיהן יושבות בבית וממררות בבכי בלי שום סיבה. אנחנו מצווים בימים אלו להרבות אהבת חינם ולא שנאת חינם. אין שום היתר להלבנת פנים שהיא כשפיכות דמים ומחובתנו להביא לתיקון המצב".

מעיריית אלעד נמסר בתגובה: "בעיר קיימים תיכונים עבור כל מוסדות החינוך היסודיים. כפי שהנחה ראש העיר בשנה שעברה, כך יתבצע גם השנה, וכל תלמידה ותלמידה תשובץ במוסד החינוכי המתאים".

מכתב ראש העיר

3 תגובות
  1. אין לכם זכות לחיות על גבם הכפוף של אזרחי ישראל העובדים עבור לחמם. בזיעת אפך תאכל לחם. מאיפה הבאתם את החוקים המצחיקים שאוסרים על עבודה – זאת העבודה הזרה עצמה.

  2. יש התקדמות בענין הסמינרים באלעד, או שמנהלי המוסדות יצאו לנופש והבנות בוכות בבית? ?

  3. מה כל הרעש הגדול על הסמינרים האשכנזים, איפה ללום הצדיק שלא דואג לסמינרים הספרדים שם המצב הרבה יותר קשה כאשר 250 בנות סיימו בית מרגלית ובית מרגלית פותח רק כיתה אחת ! ! מענין שפה אף אחד לא מדבר ולא כלום רק אצל האשגכנזים זה אפליה אצל ספרדים זה לא אפליה

השארת תגובה