אובמה מודה: אירן תוכל להגביר תמיכתה בטרור

בראיון ששודר אמש ב-BBC בנוגע להסכם הגרעין עם איראן הודה נשיא ארה"ב ברק אובמה כי איראן תוכל להגביר את תמיכתה בטרור בעקבות ההסכם ● אובמה התייחס להצבעה בקונגרס: "אני בטוח שנצליח להעביר את ההסכם"

ברק אובמה
ברק אובמה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס בריאיון מיוחד ששודר הבוקר (שישי) ברשת BBC להסכם הגרעין שנחתם עם אירן והודה שאחרי הסרת הסנקציות, הרפובליקה האסלאמית תהיה מסוגלת להרחיב את תמיכתה בארגוני הטרור.

"האם למשמרות המהפכה ולכוח אל-קודס (זרוע חשאית שתפקידה העיקרי לעודד פעילות טרור מחוץ לגבולות אירן) יהיו יותר מקורות מימון? ככל הנראה שכן כתוצאה משיפור מצב הכלכלה במדינה", אמר אובמה בריאיון. "לארגון חיזבאללה למשל, שמאיים לירות טילים לעבר ישראל, לא חסרים משאבים. ראינו כי גם בזמן של מצוקה אירן מסוגלת לממן את מה שהיא רואה כעדיפות אסטרטגית".

"זה נכון שבהגדרה בעסקה שכזאת אירן מקבלת משהו בתמורה", הוסיף הנשיא האמריקני. "משטר הסנקציות שיישמנו יחד עם המעצמות משמעותו שהמימון שלהם הוקפא. עכשיו המימון הופשר. חלק גדול ממנו נועד לשיפור ובנייה מחדש של הכלכלה האירנית".

"בטוח שנצליח להעביר את ההסכם בקונגרס"

אובמה הדגיש כי האפשרות של פעולה צבאית נגד אירן עדיין נמצאת על השולחן. "אירן הוכיחה כי היא מוכנה לשנות את סדר העדיפויות והאסטרטגיה שלה", הוא אמר. "שלחנו מסר ברור לאירנים – אמנם סגרנו את העסקה, אך עדיין יש לנו חשבון לא סגור. אני מקווה שחלק מהפתרון יגיע בצורה דיפלומטית, אך במידת הצורך ישנה גם את האופציה הצבאית".

"יש לזכור שעצרנו את כל הדרכים בהן אירן תוכל לייצר נשק גרעיני", הבהיר נשיא ארה"ב. "זה היה בראש סדר העדיפויות שלנו. אם אירן תשיג נשק גרעיני, הדבר יוביל ליצירת אתגרים אסטרטגיים לבעלי בריתנו בישראל, במדינות המפרץ ובאירופה".

בנוגע להצבעה הצפויה בקונגרס האמריקני על אישור העסקה עם אירן אמר אובמה: "אני בטוח שנצליח להעביר את ההסכם".

הנשיא האמריקני התייחס גם לחששות של מדינות המפרץ מהאיום של אירן גרעינית. "הבהרנו לבנות בריתנו במפרץ כי אנחנו מוודאים שפיתוח הגרעין האירני נמצא תחת פיקוח. בנוסף הדגשנו כי יכולות ההגנה שלהן גדולות פי 10 מיכולותיה של אירן".

השארת תגובה