שוחררו חרדים שנעצרו בתקיפת ערבים

החמישה שוחררו היום לאחר מעצר של חמשה ימים, בגין חשד לתקיפת ערבים ■ המשטרה נאלצה להודות כי התקיפה הסתכמה על פי החשד בקריעת חולצה בלבד ■ פרקליט הקבוצה: יתכן שמדובר בעוד תיק שיגמר בקול דממה

מתקן כליאה צילום אתר השב"ס
מתקן כליאה צילום אתר השב"ס

חמישה צעירים יהודים שוחררו היום (א'), בתום חמישה ימי מעצר בחשד לתקיפת בני מיעוטים, לאחר שהמשטרה נאלצה להודות כי האירוע מסתכם על פי החשד בקריעת חולצה של צעיר ערבי בלבד. הצעירים עצמם, הכחישו את התקיפה וטענו, כי ניגשו לערבים לאחר שחשדו, כי אחד מבני המיעוטים שבר את מכשיר הפלאפון שהחזיקו ברשותם.

החמישה נעצרו ביום שלישי בלילה, לאחר הפגנת המחאה על מעצרו של בחור הישיבה, שלא התייצב בלשכת הגיוס. לטענת המשטרה, לאחר שההפגנה התפזרה, תקפו החמישה שני צעירים ערבים כבני עשרים, סמוך לרחוב החומה השלישית.

החמישה נעצרו בסריקות שנערכו לפנות בוקר והובאו לתחנת לב הבירה, ובהמשך לדיון בבית המשפט. לפי גרסתם, אחד מהם ביצע תאונה קלה וכשחזר לרכבו לאחר מסירת הפרטים לנהג השני, גילה כי מכשיר הפלאפון שלו ניזוק בידי אלמונים וזרוק סמוך לרכב. הצעיר החליט לצאת לחפש את מי שפגע במכשיר, כשאליו הצטרפו ארבעת הקטינים, אשר חלקם חבריו.

לדבריהם, הם הבחינו בסמוך בשני צעירים אשר תחילה סברו כי הם חרדים, ושאלו אותם האם הם פגעו במכשיר הטלפון. לטענתם, השניים, שהתבררו כערבים, הגיבו באופן חשוד ונמלטו מהמקום, ואז רדפו החמישה אחריהם אך ללא הצלחה. הם הכחישו כי תקפו את השניים.

מעצרם של החמישה הוארך פעמיים בבית המשפט, כאשר נציגי המשטרה מסרבים להרחיב בפרטים אודות התקיפה. המשטרה נימקה את תביעתה, במציאת שוקר חשמלי וגז מדמיע ברכבו של החשוד הבגיר, ובכך ייחסה לחשודים קשירת קשר, על אף שלא נטען כי נעשה שימוש באמצעים אלו.

רק בדיון שנערך ביום שישי, חייבה השופטת את חוקרי המשטרה לגלות לעו"ד אביחי חג'בי, שייצג את החמישה מטעם ארגון חוננו, כי התקיפה מסתכמת בקריעת חולצה. בהחלטתה, האריכה השופטת פעם נוספת את המעצר עד ליום א', אך הורתה למשטרה להגיע לדיון הבא לאחר התייעצות עם הפרקליטות, בנוגע להגשת כתב אישום בגין המעשה.

הבוקר (א'), הודיעה המשטרה לעו"ד חג'בי כי החליטה לשחרר את העצורים, כולם נעדרי עבר פלילי, למעצר בית למשך חמישה ימים. טרם ברור, האם בסופו של דבר יוגש כנגד הצעירים כתב אישום בגין קריעת החולצה.

עו"ד אביחי חג'בי המייצג את החמישה מטעם ארגון חוננו, מסר בתגובה:
"מדובר בחשודים נעדרי עבר פלילי, שמצאו עצמם ביום בהיר מאחורי סורג ובריח. מרגע מעצרם, כפרו החשודים בביצוע המעשה ומסרו כי הותקפו. ימים יגידו, אם מדובר במעשים שיתבשלו לכדי כתב אישום או שמדובר בעוד תיק שיגמר בקול דממה".