אובמה על הסכם הגרעין: "הטוב ביותר לאמריקה ולישראל"

נשיא ארה"ב העניק הלילה ראיון ל"ניו יורק טיימס" בו התייחס להסכם הגרעין עם איראן ● אובמה: "אני גם מוכן ללכת רחוק למען ביטחון ישראל", והמליץ לעם האיראני "לא להשמיץ את ישראל ולא לעסוק בהכחשות שואה או פעילות אנטישמית".

ברק אובמה. צילום: הבית הלבן
ברק אובמה. צילום: הבית הלבן

אמש נחתם הסכם היסטורי בין איראן למעצמות מה שמסמל אולי את הישגו הגדול ביותר של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. בראיון שהעניק הלילה (רביעי) ל"ניו יורק טיימס" הוא טען: "ההסכם נסגר בתוצאה הטובה ביותר לאמריקה, לישראל ולבעלות בריתנו. ההסכם מונע מאיראן נשק גרעיני בעשר השנים הקרובות".

"אנחנו לא מודדים את ההסכם הזה לפי ההצלחה בפתרון בעיות פנימיות באיראן, וכן לא מודדים את ההסכם בהצלחה לפתור כל בעיה שקשורה באיראן. אנחנו מודדים את ההסכם בהצלחה למנוע מאיראן נשק גרעיני", טען אובמה והוסיף: "כך גם הוסבר לראש הממשלה בנימין נתניהו – איראן לא תחזיק בנשק גרעיני. אנחנו נשיג זאת על ידי שיתוף פעולה ולא מלחמה". לדבריו, הביקורת על ההסכם מוטעית, "מנענו כל אפשרות שאיראן תשיג נשק גרעיני".

אובמה הסביר כי הסנקציות הכלכליות הן שהצליחו בסופו של דבר לאחד את הקהילה הבינלאומית סביב שולחן המשא ומתן. כל המדינות, בעלות בריתה של ארצות הברית, חשו סכנה על רקע האפשרות להתחמשות הגרעינית של איראן וכשזה קרה, החליטו לנסות ולפתור את הסוגיה בדרכים דיפלומטיות.

לדבריו של אובמה, איראן חתמה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ולכן טענה כי היא זכאית לגרעין למטרות שלום. "ומה שיכולנו לעשות", הסביר, "הוא להגיד לאיראן שלאור החשדות וניסיון העבר אנחנו צריכים הוכחה שמדובר בגרעין למטרות שלום ולא למטרת פיתוח נשק".

אובמה אישר כי בטרם הריאיון הוא שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו אולם סירב לדון בפרטים. לדבריו, "במהלך הכהונה שלי נעשו הרבה דברים למען ישראל". הוא הוסיף: "ואני גם מוכן ללכת רחוק למען ביטחון ישראל". אובמה ציין כי הוא מבין את החשש בישראל וכי מדובר בחשש לגיטימי. "יש פחד בקרב מדינות המפרץ מנשק איראני וזה לא פחד פראנואידי. אבל אנחנו נהיה בעמדה שתאפשר לנו בקרה ווידוא כי איראן לא מתחמשת".

אובמה הסביר כי מבחינתו לא ניתן היה להמשיך בסנקציות הכלכליות, והסכם היה צעד מתבקש. "הסנקציות השפיעו על מדינות, סין, יפן, קוריאה הדרומית, הודו. היינו חייבים להגיע להסכם וגם איראן שילמה מחיר והקריבה למען ההסכם הזה". בסיכום דבריו המליץ אובמה לעם האיראני "לא להשמיץ את ישראל ולא לעסוק בהכחשות שואה או פעילות אנטישמית".

דברי ראש הממשלה נתניהו לגבי הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן.

אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו בירושלים עם יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג. בפגישה עידכן ראש הממשלה נתניהו את יו"ר האופוזיציה הרצוג בסקירות שניתנו בישיבת הקבינט על המשמעויות הביטחוניות של הסכם הגרעין עם איראן.

יו"ר האופוזיציה הרצוג חזר על דבריו מהצהריים ואמר כי ההסכם רע והוא מתגייס לעשות הכל למען ביטחון מדינת ישראל במצב החדש שנוצר.

ראש הממשלה נתניהו אמר ליו"ר האופוזיציה הרצוג כי העובדה שיש הסכמה בין קואליציה לאופוזיציה בישראל באשר לסכנה לביטחון ישראל שמהווה הסכם זה חשובה במיוחד בעת הזאת. בנושא זה הקשור לאינטרס הלאומי המשמעותי ביותר חשוב להציג לעולם חזית אחידה.

השארת תגובה