נתניהו: "ישראל אינה מחוייבת לעסקה עם איראן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום מסיבת עיתונאים בלשכתו על רקע חתימת ההסכם בין המעצמות לאיראן ● "היום, העולם הוא מקום מסוכן פי כמה מכפי שהוא היה אתמול. רק ביום שישי האחרון, אמר הנשיא המתון כביכול של איראן: "מוות לאמריקה, מוות לישראל"

בנימין נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
בנימין נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום מסיבת עיתונאים בלשכתו שם הגיב להסכם שנחתם מוקדם יותר בין המעצמות לאיראן. "היום, העולם הוא מקום מסוכן פי כמה מכפי שהוא היה אתמול", פתח ראש הממשלה בדבריו. "המעצמות המובילות בעולם הימרו על עתידנו המשותף בעסקה עם נותנת החסות העיקרית של טרור גלובלי בעולם. הן הימרו על כך שבתוך עשור, משטר הטרור באיראן ישתנה, תוך שהן מסירות את כל תמריץ אפשרי לשינוי מסוג זה. למעשה, העסקה מעניקה לאיראן את מלוא התמריצים שלא להשתנות".

לדבריו, בעשור הקרוב, העסקה תתגמל את משטר הטרור בטהראן במאות מיליארדי דולרים והכסף ישמש למימון פעילות הטרור של איראן. "למרבה התדהמה, עסקה זאת אינה דורשת מאיראן להפסיק את התנהגותה התוקפנית. ורק ביום שישי האחרון, התוקפנות הזאת הייתה גלויה לעין כל, בשעה שהנשיא המתון כביכול של איראן בחר להשתתף בעצרת בטהראן שבה המון משולהב שרף דגלים אמריקניים וישראליים וקרא "מוות לאמריקה, מוות לישראל!. זה לא קרה לפני ארבע שנים. זה קרה לפני ארבעה ימים".

בהמשך דבריו הזכיר נתניהו את דברי מנהיגה העליון של איראן, האייתולה חמינאי, שאמרה כי העסקה לא תגביל את תוקפנותה של איראן בשום צורה שהיא. "המשא ומתן עם ארה"ב הוא על הסוגיה הגרעינית ותו לא", אמר חמינאי ולפני שלושה ימים הוא הבהיר זאת שוב. "ארה"ב", הוא אמר, "היא התגלמות השחצנות בעולם, והמאבק נגדה יימשך באין מפריע גם אחרי שעסקת הגרעין תושלם".

דברים דומים השמיע חסן נסראללה, המנהיג של ארגון הבת הטרוריסטי של איראן, החיזבאללה, בנושא הסרת הסנקציות, שהיא מרכיב מרכזי בעסקה. הוא אמר: "איראן עשירה וחזקה תוכל לעמוד לצד בני בריתה וידידיה באזור יותר מאי פעם".

"העסקה הזאת", סיכם נתניהו. "תעניק בתוך עשור למשטר טרור עשיר פי כמה ונעדר כל שינוי או חרטה, את היכולת לייצר פצצות גרעין רבות, למעשה ארסנל גרעיני שלם ואת האמצעים לשגר אותו. איזו טעות היסטורית מהדהדת! ישראל אינה מחויבת לעסקה הזאת עם איראן, וישראל אינה מחויבת לעסקה הזאת עם איראן כיוון שאיראן ממשיכה לחתור להשמדתנו. נמשיך להגן על עצמנו תמיד".

השארת תגובה