בית שמש מקום שני בדירוג הערים שלא העלו את הארנונה

בדיקת ידיעות אחרונות: בית שמש מקום שני בדירוג הערים שלא העלו את הארנונה ● ראש העיר הרב משה אבוטבול: למרות הקיצוץ החד במענקי האיזון, העלאת תעריף הארנונה היא מינימלית ביותר, הרבה פחות מהממוצע הארצי ומשיעור האינפלציה

דירוג ארנונה
דירוג ארנונה

עיתון ידיעות אחרונות חושף היום את דירוג הערים שהעלו את תעריפי הארנונה בשנים האחרונות, והעיר בית שמש נמצאת במקום השני, אחרי ראשון לציון, בשיעור העלאת הארנונה הכי נמוכה בארץ.

בדו"ח שערכו כלכלני חברת המידע העסקי CofaceBdi ב־31 ערים בישראל, עולה כי בעיר רמלה עלתה הארנונה למגורים ביותר מ־20% בין 2009־2013, בעוד ובבית־שמש עלו תעריפי הארנונה בשיעור מצטבר של 5% בלבד, הרבה מתחת לשיעור עליית האינפלציה באותה התקופה.

גביית הארנונה למגורים בערים בישראל עלתה מאז 2009 ועד 2013 בשיעור מצטבר של 11%, מעבר לשיעור עליית האינפלציה באותה התקופה שהסתכם ב־8.5%.

העליות החדות ביותר לא התבצעו בהכרח בערים שמדורגות גבוה במדרג הסוציו־אקונומי. כך, למשל, במקום השני בהתייקרות הארנונה למגורים נמצאות הוד־השרון וקריית־גת זו עם עלייה מצטברת של 16.9%. אחריהן רעננה עם התייקרות של 16.8% ובאר־שבע עם עלייה של 16.3%. העליות המתונות ביותר, מלבד ראשל"צ ובית שמש, בירושלים (8.3%), באשקלון (8.4%) ובלוד (8.7%).

במקביל, נבדקו השינויים בשיעור הארנונה לעסקים (לא כולל תעשייה) בערים השונות. כאן הממוצע עמד על 12%, שוב מעבר לעליית האינפלציה.ושוב העיר בית שמש מובילה בעדכון תעריף הארנונה נמוך ביותר, 5% , לעומת הממוצע הארצי שעמד על 12% ולעומת העיר חיפה העומדת בה התקיים שיעור העלייה הגדול ביותר של ארנונה לעסקים שהסתכם בזינוק חד של 43%. ערים נוספות שבלטו בעלייה חדה בארנונה לעסקים: תל־אביב עם עלייה של 29%, הוד־השרון עם עלייה של כ־25%, וגבעתיים וקריית־גת עם עלייה של כ־24%.

ראש העיר הרב משה אבוטבול, ציין כי למרות שבית שמש אינה משופעת במגדלי משרדים ואזורי מסחר ותעשייה, בכל זאת שיעור העלאת דמי הארנונה בתקופתו (מאז 2009) הוא כמעט הכי נמוך בארץ ועדיין הרבה פחות משיעור האינפלציה. גם כעת, ההעלאה האחרונה שנעשתה היא כורח המציאות, כחלק מהאחריות הכוללת לאיזונה הכלכלי של העירייה, בפרט לאור תכנית ההתייעלות אליה נכנסה העירייה בעקבות הקיצוץ החד במענקי האיזון.

 

השארת תגובה