מאבק איתנים ברחובות • בירכת השבת או בריכה בשבת

המרא-דאתרא הגר"ש קוק מתנגד לפתיחת הבריכה החדשה בשבת – כיוון שהדבר יפגע בסטטוס-קוו • אבנר אקווע: "אם צריך – נפרוש מהקואליציה

בריכת ויסגלס
בריכת ויסגלס

לאחרונה פרסמנו כי מתחם 'וייסגל' ייפתח בקרוב לרשות התושבים, כשהוא מחולק לשתי בריכות: האחת למגזר החרדי והשנייה לציבור הכללי.

הבריכה, שבה הושקעו לטענת העירייה כ-20 מיליון שקלים, אמורה להיחנך מיד לאחר תשעה באב, למרות שלפי שעה לא נקבע תאריך מדוייק.

אלא, שדרמה של ממש מתחוללת מאחורי הקלעים, ואף עשויה לגרום למשבר קואליציוני בשל החשש לחילולי שבת במתחם.

ראש-העיר מלול, המזוהה לכאורה עם הציבור החרדי בשל היותו שומר תורה ומצוות שכיהן בעבר כחבר-כנסת מטעם ש"ס, מצא עצמו השבוע תחת מתקפה מכיוון לא צפוי: רבני העיר, ובראשם המרא-דאתרא הרב שמחה הכהן קוק, דרשו ממנו לפתור את הבעיה החמורה שנתגלתה להם ולפיה הבריכה לציבור החילוני תהיה פתוחה גם בשבת – והדבר עלול להביא לשבירת הסטטוס-קוו הקיים בעיר בנוגע לחיי חילונים-חרדים.

"הדרישה חוללה מהומה ומלול נפגש ביום רביעי שעבר עם חברי המועצה החרדיים וביקש מהם את עזרתם במסע הסברה בקרב הרב קוק, הרב אברהם רובין ורבנים נוספים", אומר העיתונאי ארז שרווינטר, תושב העיר רחובות.

במהלך המפגש הצליח חבר המועצה שלמה מונטג מ'דגל התורה' לשכנע את ראש-העיר לבנות גדר הפרדה שתהווה חיץ בין שתי הבריכות, וייתכן שגם בחנייה המשותפת תוקם גדר הפרדה – דרישה אותה חשפנו כאן לפני מספר חודשים.

בנוסף, כיוון שהמתחם כולו אמור היה להיות מופעל בידי חברה חיצונית אחת – הנציגים החרדיים הצליחו לפעול להוצאת מכרז נפרד לבריכה החרדית, שלא תופעל כמובן בשבת. המכרז פורסם בימים אלו, ובסופו של התהליך יתחזקו את 'וייסגל' שתי חברות שונות.

אבל למרות ההישגים, אבן הנגף העיקרית – סגירת הבריכה החילונית בשבת – נותרה ללא פתרון.
בבוקרו של יום שלישי השבוע, הגיעו לביתו של הגר"ש קוק חברי המועצה הדתיים, וכן רה"ע רחמים מלול. לצידם נכחו בפגישה הסגורה גם אחיו של רב העיר, הרב אברהם-יצחק הכהן קוק – המשמש כראש-ישיבת 'מאור התלמוד' וכן רב קהילת 'דורשי ה" הרב ויינפלד.

מלול ניסה לשכנע את הנוכחים והסביר את עמדת העירייה לפיה הססטוס-קוו שנרקם לפני כעשור בין הרב קוק לראש-העיר דאז היה בעת בה הבריכה פעלה בשבת – ולכן, הסביר, אין כאן הפרה של תנאי הסטטוס-קוו. הוא הזהיר כי במידה והסיפור יגיע לבג"ץ, עלולים השופטים להורות גם על פתיחת היכל התרבות בשבת, בנוסף לבריכה.

לאחר דיון שארך כשעה התפזרו הנוכחים ללא תוצאות. ראש-העיר נשאר איתן בדעתו לפתוח את הבריכה בעוד כחודש, והרבנים מצידם נותרו איתנים בדעתם כנגד שבירת חומות היהדות אך ככל-הנראה טרם החליטו על נקיטת צעדים בנושא.

פגישה בנושא שתוכננה בבית הרב ביום שלישי בצהריים, ויועדה לנציגים החרדיים בלבד, בוטלה ברגע האחרון.
בשיחה שקיימנו השבוע עם המרא-דאתרא, הוא אמר: "אנחנו מנסים בעז"ה לפעול שהבריכה לא תפתח בשבת. הייתה פגישה פורייה ואנחנו פועלים בעניין".

יושב-ראש ש"ס אבנר אקווע לא נכח בפגישה בבית הרב, אך היה מעורה בימים האחרונים בפרשה. לשאלתנו, השיב: "העברתי את המידע לאנשי של יו"ר התנועה השר אריה דרעי והם ינחו אותנו מה לעשות. אני שליח של התנועה ואמרתי את דעתי וכעת ממתין לתשובות. אמרתי למלול את דעתי שלא צריכים לפתוח באת הבריכה בשבת. לגבי הטענה של מלול על כך שהסטטוס-קוו אושר בעת שהבריכה פעלה בשבת – באותה תקופה היא לא הייתה תחת אחריות וניהול העירייה. כעת זה משהו שונה".

• תפרוש מהקואליציה במידת הצורך?

"זה לא תלוי בי אלא במועצת חכמי התורה שלפתחיהם תונח הסוגיה. אם יגידו לפרוש זה מה שנעשה. איננו משחקים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בריכת וייסגל פועלת כהקדש והייתה מאז ומעולם פתוחה בסופי השבוע, לאורך כל הקדנציות, בהן כיהנו גם חברי מועצה חרדים, שלא הביעו כל דרישה בנושא. הסטטוס קוו הקיים בבריכה מזה עשרות שנים ישמר גם לאחר השיפוץ, כשם שבית העם היה ונשאר סגור בסופי שבוע, לפני ואחרי השיפוץ. רחמים מלול הוא ראש העיר של כולם, הוא אשר יזם וביצע את הבנייה מחודשת של הבריכות ולראשונה בעיר בנה גם בריכה שתשרת את המגזר החרדי. צר לנו שבכל פרויקט מבורך שבונה ראש העיר, ישנו קומץ של עסקנים פוליטיים היוצרים מחלוקות ופילוג, במקום להציע פתרונות, כפי שעושה ראש העיר גם בעניין זה. הבריכה לציבור החרדי תהיה סגורה בשבתות ותופעל על ידי זכיין נפרד, באופן שכל צרכי המגזר יתמלאו במלואם. הבריכה של ההקדש תמשיך לפעול באותה מתכונת כפי שפעלה לאורך כל השנים".

השארת תגובה