תחת אש: כך חולצו החטופים

מבצע שייכתב בספרי ההסטוריה של צה"ל ומדינת ישראל: 'יד זהב' • במבצע שארך כשעה, חילצו לוחמים שני חטופים מידי חמאס – תחת אש תופת 'ממרחק אפס'

פרננדו סימון מרמן ולואיס הר
פרננדו סימון מרמן ולואיס הר

צה”ל רשם הלילה בספרי ההסטוריה את אחד המבצעים המורכבים והנועזים שידע.

במבצע משותף של צה”ל, שב”כ והימ”מ ברפיח, חולצו הלילה החטופים ישראלים פרננדו סימון מרמן בן ה-60 ולואיס הר בן ה-70.

השניים נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר, יחד עם בת זוגו של לואיס, קלרה מרמן, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.

מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: “לפנות בוקר הגיעו אל המרכז הרפואי שיבא שני חטופים ישראלים ששוחררו על ידי כוחותנו מרצועת עזה. לאחר בדיקה רפואית ראשונית מצבם של השניים מוגדר טוב והם שוהים כעת במתחם ייעודי”.

שני החטופים הוחזקו על ידי מחבלי חמאס ברפיח, ובמבצע מורכב אך מוצלח מאוד של שב”כ וימ”מ, במעטפת אווירית ושל שייטת 13 וחטיבה 7, הם חולצו לאחר פשיטה על הבניין שבו הוחזקו.

לוחם אחד נפצע קל במהלך המבצע.

עם עלות השחר פרסמו הפלסטינים תיעודים של המבנה שבו הוחזקו שני החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר, שחולצו במבצע נועז אחרי 129 ימים בשבי חמאס. בתיעוד נראה הבניין שבו השניים הוחזקו בדירת מסתור בקומה השנייה, כשהוא  הרוס.

מבצע החילוץ – “יד זהב” – תפס את חמאס לא מוכן: בהודעה של ארגון הטרור שעות אחרי החלוץ, הוא התייחס רק לגל התקיפות הנרחב שבוצע ברפיח כדי לאפשר את מסדרון החילוץ, והתעלם לחלוטין משחרור החטופים.

המבצע תוכנן במשך תקופה ממושכת ובוצע הלילה, בסמוך לשעה 1:00 – כאשר התנאים היו מתאימים.

באמצעות הפעלת מטען, הכוחות פרצו למבנה שבו הוחזקו החטופים – שם הוצבו שומרים חמושים. באמצעות סיוע אש מהאוויר ומהקרקע הצליחו הכוחות לחלץ את החטופים מהמקום. כל חטוף הולבש בשכפ”ץ קרמי וקסדה ונעטף על ידי ארבעה לוחמי ימ”מ כמגן אנושי שלא יפגע מירי חמאס.

חילופי אש פרצו בסמוך למבנה, אך הכוחות הצליחו להתפנות באמצעות יחידת הניוד 5515 למנחת מסוקים סמוך, שקלט את החטופים והטיס אותם לבית החולים.

פרטים שידועים:

• המבצע תוכנן תקופה ממושכת, אושר לפני שבוע – ונדחה ברגע האחרון. הוא יצא לפועל סביב השעה 01:00 לפנות בוקר.

• ברגע שניתן ‘אור ירוק’ ליציאה למבצע, הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, וצמרת מערכת הביטחון למטה השב”כ, כדי לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות.

• המבצע יצא לדרך בשילוב לוחמים מיוחדים שנעו רגלית לכיוון הבניין שבו הוחזקו החטופים.

• הבניין צמוד לשלושה בניינים נוספים, הוא בן שתי קומות ולפי המודיעין החטופים שוהים בקומה השנייה.

• הכוח עלה לקומה השנייה ונתקל בדלת נעולה, הם פוצצו את הדלת והורגים את החוטפים ששומרים על החטופים כל העת ממבואה סמוכה.

• תוך פחות מדקה מרגע פיצוץ הדלת – שני החטופים היו בידי בלוחמים כשהם בחיים.

• הכוח מתחיל לסגת החוצה תוך כדי שהם מגוננים על החטופים בגופם, אש נפתחת לכיוון הלוחמים מהבניינים הסמוכים.

• הכוח חוזר פנימה, כוחות נוספים מגיעים לחיפוי מהאוויר והקרקע – והלוחמים חוברים לכוח רכוב שהגיע לפנות אותם לנקודת החבירה עם המסוק, נסיעה של כ-10 דקות.

• המבצע כולו לקח סך הכל כשעה והוא נוהל מחפ”ק השב”כ, שם שהה גם מפקד חיל האוויר בגלל הרגישות בהפעלת הכוחות לחיפוי וחילוץ.

הודעת דובר צה"ל: הלילה הֶחזרנו את לואיס וּפרננדו הביתה.

במבצע חילוץ משותף של צה”ל, שירות הביטחון הכללי והימ”ם – היחידה המיוחדת של משטרת ישראל, חילצנו את לוּאִיס הַר ואת פֶרְנַנְדוֹ מַרְמָן שנחטפו על ידי החמאס בְּשבעה באוקטובר מניר יצחק.

מדובר במבצע חילוץ מורכב תחת אש בלב רפיח, על בְּסיס מודיעין רגיש ואיכותי מאוד של אגף המודיעין ושירות הביטחון הכללי. היחידה המִבצעית של השב”כ, יחידת הימ”ם של המשטרה, פיקוד הדרום יחד עם כוחות אוגדה 98, שייטת 13, חטיבה 7 של השריון בִּפְֿעולה מקצועית וּמדויקת. הייתה כאן מעטפת אווירית שלוותה בגל תקיפות של חיל האוויר יחד עם פיקוד הדרום.

זה מבצע שנערכנו אליו זה זמן, נעשׂו ההכנות הנדרשות והִמתַנּוּ לַתנאים שיאפשרו להוציא אותו לַפּוֹעל.

לפנות בוקר, בשעה 01:49, הכוחות המיוחדים פרצו לְמבנה בלב רפיח. שם בקומה השנייה, הוחזקו לואיס וּפרננדו, בִּידֶי מחבלים חמושים של החמאס, ששהו בַּמבנה וּמחבלים ששהו בַּמבנים הסמוכים.

מרגע הפריצה באש לדירה, לוחמי הימ”ם חיבקו והֵגֵנו בגופם על לואיס וּפרננדו, והחל קרב נועז וחילופי אש כבדים, בְּכַֿמה מוקדים במקביל, עם מחבלים רבים.

כבר בשעה 01:50, החלה לפעול מעטפת אש אווירית שנוֹהלה על ידי חיל האוויר וּפִֿיקוד הדרום, כדי לאפשר לַכּוֹחַ לנתק מגע ולפגוע במחבלי החמאס במרחב.

בְּשָלָב זה הלוחמים שולפים את לואיס ואת פרננדו מהדירה וּמחלצים אותם תחת אש, בליווי כוחות צה”ל שנותנים להם הגנה במרחב עד אשר הם מַגיעים לאזור הבטוח.

שם, באזור הבטוח, הם עברו בדיקה רפואית ראשונית על ידי הכוחות בַּשטח, והוסקו בְּמַסוק עם לוחמי 669 להמשך טיפול רפואי בַּמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם פגשו בהתרגשות גדולה את משפְּחותיהם.

הרמטכ”ל היה יחד עם ראש השב”כ והמפכ”ל בחפ”ק של השב”כ, יחד עם מפקדים נוספים. משם הם קיבלו החלטות, עקבו וּפִֿיקדו על הכוחות במבצע. ראש הממשלה ושר הביטחון גם כן הִגיעו לחפ”ק במהלך הלילה וליוו את המבצע. זה היה לילה מתוח מאוד ומרגש מאוד.

מבצע כזה התאפשר בזכות ההקרבה הגדולה של הלוחמים בְּסדיר וּבְֿמילואים לאורך המלחמה, בִּפְֿרט מי שנפלו ונפצעו בַּקרבות. ללא המאמץ וההקרבה שלהם לא היינו מַגיעים לרגע הזה.

לצד ההתרגשות, גם הבוקר לאחר מבצע החילוץ המוצלח הזה, אנחנו לא שוכְחים לרגע שבעזה עדיין מוחזקים 134 חטופות וַחַטופים. אני רוצה לפנות אֲל החטופות והחטופים הבוקר: אם אתם שומעים אותי, דעו שאנחנו נחושים מאוד להשיב אֶתכם הביתה.

ואנחנו לא נחמיץ אף הזדמנות להביא אֶתכם הביתה.

ביקרתי אתמול בני משפחת יעקב מניר עוז שאביהם, יאיר, עדיין חטוף. בִּתו, שיר, אמרה לי, שמאז שבעה באוקטובר, חייהם הפכו להיות יממה אחת ממושכת של זריחות אין-סופיות ושקיעות אין-סופיות. המשפט שלה נחקק בי. עבור 134 משפחות השמש עדיין לא זרחה. הבוקר הזה יש שתי משפחות שהשמש שלהן זרחה ליום חדש.

אנחנו נמשיך לעשות כל מאמץ להחזיר את כל החטופים הביתה.

שאלות עיתונאים:

שאלה: יש לכם אינדיקציה כיצד ישפיע מבצע השחרור על שאר החטופים? וכיצד זה ישפיע על עסקת שחרור החטופים? שאלה שנייה – איך מתכוננים למבצע כזה מבחינה צבאית והמנטליות של הלוחמים בזמן המלחמה.

“אני חושב שנכון שהציבור ידע שכל יום מאז השבעה באוקטובר, כל יום, אנחנו משקיעים אין-סוף שעות, שב”כ, צה”ל, יחידות מיוחדות נוספות, בלתכנן ולחשוב על מבצעים מהסוג הזה. לא תמיד מתאפשרים התנאים להתממש, אבל היו לא מעט פעמים שהיינו ערוכים, היום התאפשרו התנאים להתממש.

אנחנו נפעל ונמשיך לפעול ביצירתיות, בתחבולה, ובאופן נועז כאשר יהיו תנאים לממש, ונמשיך לעשות כל מאמץ בכל דרך כדי לייצר את התנאים להשיב את החטופים, ביניהם גם מה שאתה הזכרת – אפשרות לעסקה”.

שאלה: יש טענות פלסטיניות לעשרות הרוגים שהיו בזמן החילוץ. האם יש לכם הערכות לגבי מספר הנפגעים? ושאלה נוספת – הותר לפרסום הבוקר על מותם של שני חיילים מיחידת מגלן, האם תוכל לפרט על נסיבות מותם?

“לצערי, בישרנו הבוקר על מותם בקרבות של שני לוחמים מיחידת מגלן, אמרתי שבזכות הגבורה והאומץ של הלוחמים שנפצעו ונפלו בקרבות אנחנו מסוגלים לבצע מבצע כזה. כדי לבצע מבצע כזה ברפיח צריך להיות במרחב, אי אפשר לבצע מבצע כזה בלי להיות בתוך רצועת עזה ובזכות אותם לוחמים גיבורים שנפלו בקרבות, שהקריבו את היקר מכל, אנחנו מסוגלים להגיע לרגעים מבצעיים שמאפשרים לנו לשחרר חטופים.

לגבי המטרות שתקפנו במרחב, תקפנו מטרות של חמאס במרחב, תקפנו חמ”לים מבצעיים של גדודי חמאס במרחב רפיח על מנת לא לאפשר להם לבנות את התמונה המבצעית ולאפשר לכוחותינו לנתק מגע. התמקדנו במטרות חמאס במרחב רפיח ויש גם מחבלים רבים שנהרגו בפעולה הזאת, לצד המחבלים שנהרגו, בזמן הפעולה על היעד של הכוחות שהיו במרחב.

יום טוב ושיהיו לנו עוד בשורות טובות”.

המשפחות:

עידן בז’רנו, חתנו של החטוף לואיס הר ששוחרר במבצע הירואי יחד עם פרננדו מרמן, שוחח עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM ושיתף בתחושותיו, על השמחה הגדולה וההתרגשות.

“אנחנו כרגע בשיבא, כל אחרוני המשפחה הקרובה הגיעו בדקות האחרונות. קיבלנו את ההודעות בערך בשלוש ורבע, איזה טלפון כזה מעט מלחיץ, ענינו. בצד השני היה הנציג של המשפחה ואמר לה במשפט אחד: ‘לואיס בידינו, פרננדו בידינו, תגיעו'.

ברבע לחמש בבוקר היינו פה, הכנות כאלה ואחרות, הוא היה בדיוק בבדיקות וברבע לחמש נפגשנו. פגישה מאוד מאוד מרגשת, חיבוק אמיתי, ענק, ארוך, הרבה דמעות זלגו בחדר הזה. וגם המשפחה טפטפה לאט לאט, אז כל בן משפחה מתחילים מחדש, התרגשות והמולה. יש לי גם יום הולדת היום במקרה”.

בז’רנו נשאל האם לואיס הר סיפר על פעולת החילוץ המורכבת – וענה: “הבנו ממנו שהייתה פעולה כלשהי, הוא לא ידע להגיד לנו פרטים גם לא ניסינו ללחוץ ולנסות להבין. אנחנו יודעים בפעימה הקודמת, בני המשפחה הקודמים חזרו והיה להם מאוד קשה לדבר. עוד הם הגיעו בפעימה, לא בפעולה הרואית כזו של הצבא. הם היו צריכים את הזמן, השקט שלהם, להבין איפה שהם נמצאים.

להגיע מרפיח לגבולות ישראל, מאמין שהנחיתה הייתה מרגשת ביותר. מספיק לראות אותם, את השמחה, זה מספיק להבין מה עובר עליהם.

שום מושג לא היה לנו, גם לא הקלוש ביותר. כל אחד היה עסוק בענייניו השוטפים בנושא השבויים והחטופים, ופשוט קיבלנו את הטלפון הזה בלי הכנה מוקדמת. יש טלפונים שאני מוכן לקבל בלי הכנה. הם אמרו לי כמה הם התגעגעו, כמה הם שמחים ויותר דרשו בשלומינו ופחות דיברו על עצמם, מה קורה עם כל אחד ולראות שכל בני המשפחה בסדר. בעוד אנחנו מדברים ראיתי את קלרה צועדת פנימה לבית החולים, מאמין שהם נפגשו. הם רזים, חיוורים, מותשים, אבל חיוך שמסביר הרבה ואומר הרבה.

יש לנו מסורת ביחד עם לואיס וכל הילדים והנכדים שכל שנה ביום הולדת שלו אנחנו יוצאים לחופשה בוילה, אם נצליח לממש את התוכניות גם השנה זה יהיה אחד מימי ההולדת הכי שמחים שהיו לו. לראות שהם בריאים נפשית ופיזית ומקסימום נחכה עם השמחות שלנו לתקופה טיפה יותר שמחה במדינה בכלל, זה שהיום אנחנו בצד השמח זה לא אומר שאנחנו בצד המנצח – יש 134 חטופים ואנחנו לא יודעים מה המצב שלהם וחייבים להמשיך להילחם ולהחזיר אותם הבייתה, לשאוף לפעימה ולהסכמים. אנחנו נמשיך להיות בהצהרות, חלק מהמשפחות האלה שכבר הפכה למשפחה אחת גדולה שכולם עם משימה אחת, להחזיר את כולם הביתה”.

בז’רנו שוחח גם  עם אריה גולן בתוכנית ‘הבוקר הזה’ ברשת ב’ על המפגש הראשון אחרי החילוץ.

“נפגשנו והתחבקנו, אפשר להתחיל את היום. הוא מוקף במשפחה ובילדים. הוא מחייך ועוד לא מספר. לפחות היום נוכל לתת מעט בשורות טובות לעם ישראל. לואיס ופרננדו נראים בסדר גמור, אנחנו עדיין בשמחה של ההתחלה. היו הרבה דמעות בחיבוק הראשון, הוא דאג לנו יותר ממה שדאגנו לו. לואיס ופרננדו מראים אופטימיות”.

קלרה מרמן, אחותו של פרננדו בן ה-60 ובת זוגו של לואיס, שוחררה בפעימה החמישית של עסקת החטופים לאחר 53 ימים בשבי יחד עם אחותה גבריאלה ליימברג ובתה מיאה.

חמשת בני המשפחה נחטפו בבוקר החג מקיבוץ ניר יצחק בעת שבילו יחד. המשפחה חגגה יום הולדת לנכדה של קלרה.

למיאה, גבריאלה וקלרה אזרחות ארגנטינאית.

הפעם האחרונה שמישהו מבני המשפחה יצר קשר הייתה כשלואיס עדכן שהמחבלים בתוך הבית וזורעים בו הרס. הצבא הגיע לביתם בשעה 16:00 ובני המשפחה כבר לא היו שם. בבית נמצאו סימני ירי, הארונות פורקו והרכוש נבזז.

השארת תגובה