רבני דגל לאדמו"רים: פיצול דרמטי

פרסום ראשון: האנונימי "מוישה מוישה" שלח לאדמו"רים ובכירים באגודת ישראל מכתב מרבני דגל התורה – והפגישה בין רבני 'דגל' ל'אגודה' שנבלמה בשל ווטו של הדרג הפוליטי

הגר"ד לנדו, צילום דוד זר
הגר"ד לנדו, צילום דוד זר

מתלהטת המתיחות בין דגל התורה לאגודת ישראל בעקבות חליפת מכתבים בין רבנים בכירים מסיעת דגל התורה לראשי אגודת ישראל. הסיפור החל כאשר הרבנים הגאון רבי יוסף אפרתי והגאון רבי נתן זוכובסקי רבני דגל התורה כתבו מכתב ישיר ויוצא דופן, שאושר על ידי מרן ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו. המכתב, שנשלח לאדמו"רים של אגודת ישראל, כלל ביקורת חריפה על חסידות ויז'ניץ.

המכתב, שנכתב לאחר דיונים בביתו של הגר"ד לנדו, הביע זעם כלפי אגודת ישראל והאשים את חסידי ויז'ניץ בהפרת הסכם ברור שנעשה כדי לתמוך במועמדות שמוליק גרינברג מדגל התורה לראשות העיר בית שמש. הרבנים טענו כי הפרת ההסכם היא בלתי נסלחת, בהתחשב בכך שתמיכת הפלגים החסידיים הגדולים הייתה מכרעת בהחלטה להריץ את גרינברג לראשות העיר. במכתב אף מחריפים הרבנים את הטון באומרם שהפרת הסכם זו עלולה להביא לפיצול דרמטי בתוך יהדות התורה

כעת אנו חושפים את תגובת אגודת ישראל למכתב רבני דגל התורה. לפני שנצלול לפרטי התגובה, ראוי לציין כי אגודת ישראל טוענת שהמכתב הגיע מחשבון דוא"ל אנונימי בשם "מוישה מוישה", שנשלח ישירות לכתובות הדוא"ל של ראשי אגודת ישראל. הם טוענים שנודע להם על המכתב לא דרך קבלתו אלא דרך חשיפתו בתקשורת.

אישיות בכירה באגודת ישראל מתחה ביקורת על אופן מסירת המכתב, באומרו: "המכתב של הרבנים לא הועבר דרך ערוצים רשמיים, כמו מזכיר מועצת גדולי התורה או בדואר לבתי האדמו"רים, אלא נשלח בדוא"ל לחשבונות האישיים של בכירי החסידות, כאשר כתובת השולח אנונימית".

חשיפת המכתב בתקשורת, עמוס בהאשמות כלפי אגודת ישראל, נתפסה באגודת ישראל כביזוי ונקודת שפל נוספת במחזור הבחירות הנוכחי. נציג אגודת ישראל ציין כי בשל חוסר הכבוד הכרוך בכך, הם בחרו שלא להתייחס להאשמות בכתב. במקום זאת, הם העבירו מכתב המציע פגישה עם רבני דגל התורה, תוך הדגשת כבודם לדגל התורה ורמז לתמיהתם על מעורבות הסיעה בעניינים פנימיים של אגודת ישראל.

במכתב הקצר, עליו חתמו יצחק גולדקנופף ויענקי טסלר, נכתב: "מכתבכם בעניין הבחירות הובא לידיעתנו, המכתב גרם לחילול השם. לא היה ולא יהיה לנו שום דבר נגד דגל התורה, כי אין לנו עניין להגדיל את המחלוקת ולגרום לחילול השם, חס ושלום, אנו רוצים להציג זאת בפגישה פנים אל פנים".

למרות הפיוס המוצע, מנהיגי אגודת ישראל טוענים כי הדרג הפוליטי הבכיר של דגל התורה חסם את הפגישה עם הרבנים. כתוצאה מכך, הפגישה המדוברת בין רבני דגל התורה לנציגי אגודת ישראל לא התקיימה.

השארת תגובה