מהי העלות של הוצאת פטור מויזה לארצות הברית?

Statue of Liberty ניו יורק, צילום: William Warby
Statue of Liberty ניו יורק, צילום: William Warby

פטור מויזה לארצות הברית היה יעד משך שנים רבות של אזרחי ומדינת ישראל. בשנת 2023 הדבר קרה וישראל נכנס לרשימה היוקרתית של המדינות הפטורות מויזה. דבר שמקל מאוד על ההגעה לארצות הברית ומסייע בדרך פשוטה וזולה משמעותית.

אז מהו בעצם הפטור מויזה (ESTA), כיצד מגישים בקשה, כמה עולה ESTA ומה ההבדל בעלויות בין ויזה לארצות הברית לתוכנית הפטור? על כל השאלה נענה בכתבה שלפניכם.

מהו הפטור מויזה ועבור מי מתאים?

פטור מויזה לארצות הברית (ESTA), כשמו כן הוא, פוטר את המחזיקים בו מהליך ארוך ומסורבל של הוצאת ויזה לארצות הברית וכרוך בהגשת טפסים אונליין בלבד. ניתן לבצע את כל ההליך בלי לצאת מהבית כלל.

הפטור מויזה לארצות הברית מתאים לכל מי שמתכנן נסיעה לארצות הברית דרך האויר היבשה והים ומטרת הנסיעה שלו היא לצרכי תיירות, עסקים, ביקור משפחה וחברים וכל צורך שאינו הגירה, עבודה או לימודים אקדמאים.

הפטור מויזה מתאים לכל מי שמתכנן נסיעות קצרות שאינן עולות על 90 ימים בתוך ארצות הברית ולכל מי שאין עבר פלילי או היסטוריה שלילית בכל הנוגע להגירה ושהייה בלתי חוקית בארה״ב או כל מדינה אחרת.

עלות הפטור מויזה

כחלק מהליך הגשת הבקשה לפטור מויזה, יש לשלם אגרה. האגרה היא בסך של 21$. אגרה זו מוחזרת בחלקה למי שסורב לבקשתו (למען הדיוק, מי שסורב יקבל החזר של 17$, כך שהגשת הבקשה שלו תעלה 4$ בלבד)

כיצד מגישים בקשה להשתתפות בתוכנית הפטור מויזה?

כל מחזיק בדרכון ישראלי אשר הינו בתוקף וביומטרי (ניתן לזהות זאת על ידי שבב המצוי בכריכת הדרכון בחלק התחתון של העמוד) יכול להגיש את הבקשה.

יש להיכנס למערכת האלקטרונית של אסטה, להעלות את צילום הדרכון העדכני ולמלא אחר ההנחיות המצויות באתר. ישנו טופס אשר יש למלא, בו יש להשיב באופן מדויק ומסודר לכל השאלות הרלוונטיות  הנוגעות בפרטים האישיים של המועמד, שאלות כלליות ושאלות הנוגעות להשכלה ותעסוקה.

בסיום מילוי הטופס יש לעבור על כל הפרטים שנית, על מנת לוודא כי הכל מולא כראוי ולבסוף לשלוח את הטופס באופן מקוון. לאחר שליחת הטופס יש לשלם את אגרת הפטור ולהמתין לתשובה.

התשובה מתקבלת במייל לאחר מספר שעות בודדות ולכל היותר עד 72 שעות לאחר סיום הגשת הבקשה.

מה ההבדל בין ויזה לארה״ב לפטור מויזה? 

הוצאת ויזה לארצות הברית, שהייתה הדבר הנדרש והבלעדי עד לספטמבר 2023 עבור כל אזרחי ישראל אשר ביקשו להגיע לארצות הברית, כרוכה במילוי טופס בעל 80 שדות הקרוי ds160, רישום למערכת תשלום האגרה וקביעת הראיון בשגרירות, הכנת מסמכים המעידים על זיקה לישראל או תומכים במטרת הנסיעה והגעה לראיון בשגרירות ארצות הברית בירושלים או תל אביב.

הליך זה כאמור, יכול לקחת כמספר שבועות עד מספר חודשים ארוכים וברגעי עומס של השגרירות אף לזמן של שנה.

הגשת בקשה להשתתפות בתוכנית פטור מויזה הוא הליך המצריך מילוי טופס מקוון גם כן, אך קצר משמעותית מהטופס של הויזה, תשלום אגרה והמתנה לתשובה. הליך זה לרוב ייקח זמן של שעה.

אין צורך במילוי טפסים ארוכים ומסורבלים, הגעה לראיון בשגרירות או המצאה של מסמכים רבים.

עלות אגרת הויזה, עומדת כיום על סך של 185$ וגבוהה משמעותית מאגרת השתתפות בתוכנית פטור מויזה.

לסיכום – ויזה או פטור מויזה?

כיום, אם סיבת הנסיעה היא תיירות ועסקים ואין צורך בשהייה של מעל ל 90 יום, אין סיבה להגיש בקשה לויזה וניתן להגיש בקשה להשתתפות בתוכנית הפטור. ההליך יהיה קל, זול ומהיר משמעותית.

אם סיבת הנסיעה היא שונה ממטרות אלו, או זמן השהייה המתוכנן הוא מעבר ל 90 יום, וכאמור, אם סורבת לפטור מויזה, יהיה עליך להגיש בקשה לויזה לארצות הברית ולהגיע לראיון בשגרירות.

השארת תגובה