בית מתתיהו: הגר"ב וייסבקר זצ"ל

בערב שבת קודש נטמן ראש ישיבת בית מתתיהו הגאון רבי ברוך וייסבקר זצ"ל • סיפור אישי מפעים שמספר תלמיד 'בדידי הווי עובדא' • וגם: הספדו של מרן הגר"ד לנדו

הגר"ב וייסבקר, צילום: שוקי לרר
הגר"ב וייסבקר, צילום: שוקי לרר

בבני ברק נפטר בליל שישי, בגיל 83, הגאון רבי ברוך ויסבקר זצ”ל, ראש ישיבת ‘בית מתתיהו’ וחבר מועצת גדולי התורה של ‘דגל התורה’.

בחודשים האחרונים חלה ראש הישיבה ואושפז במרכז הרפואי ‘מעייני הישועה’ בבני ברק, לאחר שחלה במחלה.

תפילות רבים התקיימו לרפואתו, אך למגינת לב אלפי תלמידיו בארץ ובעולם, בליל שישי השיב ראש הישיבה את נשמתו הטהורה ליוצרה, כשלצידו תלמידיו ובני משפחתו.

תולדות חייו

ראש הישיבה זצ”ל נולד בכ’ חשוון תש”א בשכונת נחלת יצחק בתל-אביב לאביו ר’ משה ואמו מרת צביה ויסבקר. בצעירותו למד בישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה, ולאחר מכן, בעידודו של ראש הישיבה, הרב משה צבי נריה זצ”ל המשיך בשנת תשי”ז את לימודיו בישיבת פוניבז’ בבני ברק – שם היה תלמידם של ראשי הישיבה מרן הגראמ”מ שך והגר”ש רוזובסקי זצ”ל, ממנו שמע שיעורים והיה מתלמידיו המובהקים.

בהגיעו לפרקו בתחילת שנות ה-60, נשא את רעייתו הרבנית שרה לאה, בתו של הגאון רבי אליהו ירוחם דרבקין זצ”ל, שכיהן כרבו של הוד השרון, נכדתו של הגאון רבי אליעזר דן רלב”ג זצ”ל, ראש ישיבת ‘עץ חיים’, ואחותו של ואחותו של הגאון רבי צבי דרבקין, ראש ישיבת גרודנא באר יעקב.

לאחר חתונתו המשיך ללמוד כאברך בישיבת פוניבז’, שם למד עם הגאון רבי אליהו ברוך פינקל זצ”ל, מראשי ישיבת מיר, ועם הגאון רבי שמואל מרקוביץ, כיום ראש ישיבה בישיבת פוניבז’.

בתחילת דרכו כיהן כר”מ בישיבת ‘קול תורה’ בשכונת בית וגן בירושלים, לשם נקרא על ידי ראשי הישיבה – ובמשך 12 שנה העמיד תלמידים רבים.

בקיץ תשמ”ב הקים את ישיבת בית מתתיהו בבני ברק, , שם העמיד אלפי תלמידים, כשבמחזור התלמידים הראשון נמנו 26 בחורים.

שיטת הלימוד של ראש הישיבה זצ”ל התאפיינה בדגש רב על לימוד בעיון על פני לימוד בקיאות, כשראש הישיבה מפקח אישית על תלמידיו, וממלא במידה מסוימת גם תפקידים שבישיבות אחרות מוטלים על המשגיח.

בישיבה קיימת מדיניות פיקוח מחמירה יחסית, הכוללת איסור גורף על שימוש במכשירי טלפון סלולרי – כולל אלו המאושרים על ידי ועדת הרבנים לענייני תקשורת, איסור הוצאת רישיון נהיגה, הקפדה על תפילה בישיבה, איסור על נסיעה מחוץ לישראל, ואיסור על עישון סיגריות לבני השיעורים הנמוכים. לדעתו, הקפדות אלה תורמות להתעלותם הרוחנית ולהתמדתם של התלמידים.

עם התפתחותה של הישיבה, המונה כיום מאות בחורים, הקים ראש הישיבה שתי ישיבות נוספות: האחת ‘מאור יצחק’ שבמושב חמד, בראשה עומד חתנו הגאון רבי מנחם יעקובזון, והשנייה ישיבת ‘תפארת חיים’ המיועדת לבני עדות המזרח, אשר שכנה במוסדות ישיבת הרמב”ם בתל אביב ונסגרה בתשע”ד.

בחודש תמוז תשע”ט נעדר מהישיבה בעקבות כאבים עזים בגבו. בהמשך אושפז לבדיקות ב’מעיני הישועה’ בבני ברק,  ובמכתב לבני הישיבה חשף כי הוא חולה בסרטן וביקש מהבחורים שלא לעשן, לאחר שטיפול שהוצע לו התברר כלא רלוונטי עבורו משום שבעברו נחשף למעשנים.

ראש הישיבה סיפר במכתבו כי מעולם לא עישן וגם לא במשפחתו: “כיוון שבביתי לא מעשנים ובבית הורי ז”ל לא עישנו, אך בימי נעורי לא הייתה מודעות לנזקים שמביא העישון, לכן עישנו באופן חופשי גם באולמות, גם בבתי מדרש וחדרי אוכל ציבורי. ההסתברות היא שהחשיפה לעישון הסביבתי שהיה נפוץ אז, הוא עשה את הקלקול.

“עתה פונה אני לכל אחד ואחד מרבני הישיבה היקרי, חוסו על נפשותיכם. העישון מביא את המחלה עצמה ל”ע. המעשן דוחה, אני אפסיק לעשן כשאתחתן. אולם אתם שומעים על נזק שנשאר בגופו של המעשן”.

“יש להניח, שבס”ד ימשיכו לפתח את התרופות הביולוגיות, זו שעישן לא יוכל להתרפא מהם. חוסו עליכם ועל בני ביתכם. לא סיגריות ולא אלקטרוניות. דעת המומחים כפי שמתפרסם, שהאלקטרוניות מזיקות באותה מידה. קחו אחריות על עצמכם, החליטו ותבצעו מהיום, הפסקנו לעשן”.

ראש הישיבה הוסיף: “בתפילה שדברים היוצאים מן הלב יכנסו אל הלב. אני חוזר על התודה והברכה לכולכם המשתדלים לזכותי. נהיה בוטחים בישועת ה׳ ונרבה בתורה, תפילה ומעשים טובים. כתיבה וחתימה טובה לכל אחד ואחד ומשפחתו”.

בחודש תשרי תש”פ אושפז שוב בשל חשש לאירוע מוחי קל, ובחודש חשוון נותח בגבו לצורך הסרת הגידול בבית החולים אסותא.

לפני שלוש שנים צורף כחבר במועצת גדולי התורה של ‘דגל’.

עם הישמע הבשורה הקשה אחרי חצות הלילה, הוסרה הפרוכת בהיכל ישיבתו ‘בית מתתיהו’ בבני ברק.

ראש הישיבה הותיר אחריו דור ישרים מבורך, בנים וחתנים מרביצי תורה ויראה בהיכלי התורה.

בניו: הגאון רבי צבי ויסבקר ראש ישיבת ‘בית מתתיהו’, הגאון רבי יהודה ויסבקר, הגאון רבי משה ויסבקר. חתניו: הגאון רבי מנחם יעקובזון, ראש ישיבת ‘מאור יצחק’ חמד, הגאון רבי ישראל מאיר מן, הגאון רבי שמשון שפירא ר”מ בישיבת בית מתתיהו, הגאון רבי אהרן מאיר קולין, הגאון רבי שלמה אהרן גנס והגאון רבי מאיר אלפא.

ויהי בנסוע

מסע הלווייתו של ראש הישיבה זצ”ל יצא בערב שבת קודש בשעה 10:00 בבוקר מהיכל הישיבה ברחוב רבי ישראל מסלנט 7 בבני ברק, אל בית החיים פוניבז’ בבני ברק שם נטמן.

אשכבתיה דרבי – הספדו של מרן הגר"ד לנדו

אבל כבד לכולנו בני התורה, כאשר נסתלק מאתנו אחד מגדולי מרביצי התורה בדורנו, נודע לשם ולתפארת בהרבצת תורה רבות בשנים, לאלפי תלמידים ושומעי לקח, אשר תורת רבם בקרבם, ורבים מהם מרביצי תורה נכבדים בכל קצוי ארץ – ראש ישיבת בית מתתיהו הגאון הגדול רבי ברוך ויסבקר זכרונו לברכה לחיי העולם הבא.

הגאון ר’ ברוך זכרונו לברכה זכה וזיכה והקים את הישיבה כאן ועוד ישיבות והעמיד תלמידים במסירות לב ונפש, והנחיל את תורת רבו הגדול מרן ראש הישיבה רבינו הגאון ר’ שמואל רוזובסקי זכר צדיק לברכה, והוסיף והשפיע מדיליה באופן שהיה יחודי לו, וניכרת השפעת לימוד תורתו המרשימה אצל תלמידיו הרבים המפארים בתפארת תלמודם את כל מרכזי התורה באשר הם.

זכינו והיינו שכנים כאן בגבעת רוקח רבות בשנים, ומפעם לפעם כאשר נפגשנו שוחחנו בדברי תורה, ובכל עת ששוחחנו הרשימה מאד מעלת גודל עיונו, והתבוננותו הרחבה והעמוקה בלב הסוגיות שעסק בהם.

ועוד זאת שמעתי שהיה מסור בצורה מופלגת לכל צרכי תלמידיו הרבים בכל ענין שהוא, ברוחניות ובגשמיות, בעצה ותושיה בכל עניניהם אשר בכל תהלוכות חייהם.

לאחרונה, כאשר ביקרתיו בעת שמחלתו הכבידה עליו והיה בחלישות כוח גדולה, נתרשמתי מאד מגודל מסירותו לתלמידיו ולישיבתו, כאשר אמר לי ברגש רב שלמרות חוליו הוא זוכה למסור שיעוריו כאשר היתה באמנה איתו, וכל תקוותו היתה שיוכל לשוב לתפילות ולסדרים בהיכל ישיבתו הרמה.

במסכת אבות (פרק ג’ משנה ט’) שנינו: רבי חנינא בן דוסא אומר כל שיראת חטאו קודמת לחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו קודמת ליראת חטאו אין חכמתו מתקיימת. הוא היה אומר, כל שמעשיו מרובין מחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת.

הגאון ר’ ברוך זצ”ל, חי את חייו מתוך יראת חטא, בדקדוק הדין, בהתייחסות בכובד ראש לקיום ההלכה בכל פרטיה ודקדוקיה, ומעשיו היו מרובין מחכמתו, ואכן זכה וחכמתו נתקיימה, וחכמתו ממשיכה ומתקיימת בקרב תלמידיו הרבים.

אבדה גדולה איבדנו כולנו בני התורה, אבדה גדולה לישיבתו הרוממה, ולכל אלפי תלמידיו, ואבדה גדולה למשפחתו הרוממה.

הקב”ה ישלח ניחומים לאלמנה הרבנית שתחי’, ולכל משפחתו המפוארת, ולכל תלמידיו הרבים, ויזכו בניו וחתניו, הרבנים הגאונים שליט”א, להמשיך בדרכו וברוחו הגדולה כשאיפתו הטהורה.

ובילע המוות לנצח ומחה ד’ אלקים דמעה מעל כל פנים.

מידת ההשתוות – סיפורו של איש התקשורת דוד חכם

הייתי בחור צעיר, ספרדי שלומד בישיבה ספרדית. לא היה שום סיכוי שבעולם שאתקבל לקראת הישיבה הגדולה לישיבה אשכנזית.

ישיבת בית מתתיהו, או כפי שקוראים לה עד היום ‘בית מתיתס’, היתה הישיבה הנחשקת ביותר, חלומם של רבים-רבים מבני גילי האשכנזים, ובדמיונם של ספרדים בודדים.

לא יודע איך, אבל כשהגיעה העת למבחנים בישיבות הגדולות, הגשתי בקשה להתקבל לישיבת בית מתתיהו. אני זוכר שראש הישיבה הספרדית שלי, הרב בצלאל פנחסי, אמר לי: אתה בטוח שנרשמת לבית מתתיהו?! עניתי לו כן. הוא אמר לי, לא יכול להיות.

כעבור שבועיים קיבלתי טלפון – לבית של ההורים שלי, כי סלולרי היה אז מצרך נדיר – שאני מוזמן למבחן בישיבה, לא סתם מבחן אלא בבית של ראש הישיבה הרב ויסבקר. כעבור שבוע הגעתי לביתו בחיל וברעדה, בחור צעיר ספרדי מישיבה ספרדית (בזמנים של אז זה נחשב כמו חלום באספמיה).

התיישבתי ליד שולחן קטן מול הרב, פתחנו גמרא ופשוט התחלנו ללמוד. לא היה מבחן ולא זכר למבחן, אלא פשוט לימוד מעמיק בסוגיא בגמרא. כעבור ארבעים דקות סיימנו, וראש הישיבה שאל אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול. עניתי בכנות: אין לי מושג עדיין.

ירדתי מביתו של ראש הישיבה ונסעתי באוטובוס לבית הוריי. כעבור כחצי שעה הגעתי הביתה, וכשפתחתי את הדלת אבא שלי הודיע לי שהתקשרה המזכירה משיבת בית מתתיהו כדי להודיע שהתקבלתי לישיבה.

לא ידעתי את נפשי מרוב שמחה, חלומי הגדול התגשם. ככה בקלות. בלי קשרים, בלי קומבינה, בלי פרוטקציות, התקבלתי לישיבה הנחשקת ביותר בעולם הישיבות.

התחלתי ללמוד בישיבה, קשיים מפה וקשיים משם, בכל זאת בחור ספרדי בין 95 אחוז בחורים אשכנזים. הרב ויסבקר לא וויתר עליי. תמיד, אבל תמיד, היתה לי את הזכות לשבת בחדרו בישיבה או בבית וללמוד איתו גמרא.

גם אחרי שהתחתנתי והייתי בעולם הרדיו חזק, שמרנו על קשר כל הזמן ולאורך שנים רבות.

הראש ישיבה, היית לי באופן אישי מורה דרך, אני אסיר תודה על כל מה שעשית למעני לאורך השנים. אני מכיר לך טובה ענקית שאימצת אותי בחום רב אליך. כואב לי על לכתך מאוד. זכר צדיק וקדוש לברכה. מרן ראש הישיבה הגאון הרב ברוך ויסבקר זצוק”ל.

השארת תגובה